szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán összesen negyvenezren vettek részt a kelet-spanyolországi város, Bunol világhírű éves paradicsomcsatájában.

Az úgynevezett Tomatina során többszáz tonna érett paradicsommal dobálták meg egymást a harcias kedvűek. A hagyományoknak megfelelően idén is pontosan egy órán át tartott a tumultus - ezután a lakosok a takarítóbrigáddal közösen szabadították meg a vörös színtől a házak homlokzatát és az utcákat.

A Tomatina hagyománya egy negyvenes években rendezett baráti paradicsomcsatából nőtte ki magát, azóta minden évben megrendezik Bunol utcáin augusztus utolsó szerdáján. A Tomatina a Franco-diktatúra idején 1959-ig tiltott volt, 1980 óta a város rendezi a turistalátványossággá vált paradicsomünnepet.

Erre az alkalomra Európa, Ázsia és Amerika sok országából érkeznek turisták. A csatában az a cél, hogy lehetőleg minél több paradicsomot vágjanak a többiek fejéhez. A szigorú biztonsági előírások szerint a muníciót elhajítás előtt gondosan szét kell lapítani, nehogy bárkiben kárt tegyen. A szállítókat is kötelezik, hogy csak túlérett árut hozhatnak.

A nem mindennapi ünnepség a tízezer lakosú spanyol városnak világszerte hírnevet szerzett. Idén a vasúttársaság tizenhét különvonatot indított, amelyek a turistákat Madridból Bunolba vitték. A televíziós társaságoknak is horribilis összegeket kellett letenniük az asztalra a paradicsomcsata közvetítési jogaiért cserébe. Valencia tartományt, amelyben Bunol fekszik, Spanyolország legfontosabb zöldség- és gyümölcstermelő területeként tartják számon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

Paradicsomdobálás, majometetés és meztelenkedés - videóval

Az emberek igen találékonyak, amikor egy kis vidámságról van szó, lelkesek, ha babonákat, hiedelmeket kell megdönteni. Világszerte a legkülönfélébb indokokat használják fel, hogy paradicsommal dobálhassák egymást, pucéron birkózhassanak vagy sajtot guríthassanak le a hegyoldalról.

Tóth Sándor Gasztro

Rózsaszín paradicsom: mi a titok?

Az Andok lejtőin egykor vadon termő növényt az aztékok háziasították. S bár a spanyol hódítók meghonosították Európában a paradicsomot, amelynek igen sok fajtája ismert, a tomate rosa de Barbastro manapság is ritkaságnak számít.