szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság alelnöke, Viviane Reding "utolsó figyelmeztetést" intézett Ausztriához. Mint mondta, Bécs február végéig kap haladékot az uniós jognak megfelelő törvénytervezet, a már bejelentett törvénymódosítások és a végrehajtás menetrendjének bemutatására.

Európai bizottsági figyelmeztetés Ausztriának

Kötelezettségszegési eljárást indíthat az Európai Bizottság Ausztria ellen, ha az nem ülteti át maradéktalanul nemzeti jogrendszerébe a lakóhely szabad megválasztásának jogát szabályozó uniós jogot - mondta Viviane Reding újságírók előtt pénteken Bécsben.

Az osztrák törvények két ponton nem felelnek meg az uniós jognak - fejtette ki Reding az APA osztrák hírügynökség tudósítása szerint. Az egyik ilyen pont, hogy az osztrák jogszabályok nem határozzák meg pontosan, milyen feltételekkel lehet kiutasítani európai uniós állampolgárokat. Másodsorban azt említette meg, hogy Ausztriában más uniós országok állampolgárainak mindig maguknál kell tartaniuk személyazonosító igazolványaikat, míg az osztrákok számára ez nem kötelező.

A romák tömeges franciaországi kiutasításával kapcsolatos vita és a francia törvények ehhez kapcsolódó elemzése folyományaként a többi tagállami szabályozást is megvizsgálja a bizottság - mondta Reding. Egyes országok, mint például Olaszország, Csehország és Szlovákia gyorsan reagáltak és az unióshoz igazították szabályozásukat. "Aggodalommal állapítom meg, hogy Ausztria nem tartozik a gyorsak közé" - tette hozzá. A 2004-es irányelvet Ausztria máig nem ültette át teljes mértékben a belföldi szabályozásába, az ügy tavaly március óta "akut fázisban van" - mondta.

Reding figyelmeztette Ausztriát a telefonos és internetes kommunikációs adatok tárolását a bűnüldözés megkönnyítése céljából előíró uniós irányelv átültetésére is. Az erről szóló osztrák törvény elfogadásának jelenleg az állja az útját, hogy az osztrák kormánykoalíció két pártja nem ért egyet a kérdésben. A koalíciós vita tárgya az, hogy hogyan határozzák meg azoknak a bűncselekményeknek a körét, amelyek gyanúja esetén a nyomozó hatóság rendelkezésére bocsáthatók a szóban forgó adatok.

Az irányelvről az uniós kormányok döntöttek, s már 2007 óta alkalmazandónak kellene lennie - emlékeztetett Reding. Ausztriát tavaly júliusban egyszer már elmarasztalta az Európai Bizottság ez ügyben. Új kötelezettségszegési eljárás is indulhat Ausztria ellen, amely már pénzbírsággal is végződhet - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!