szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Adrian Jean Andrei, Hargita megye prefektusa hétfőn hivatalos átiratban szólította fel a megye polgármestereit, hogy távolítsák el településükön a közintézményekről a székely zászlót.

Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint a prefektus a marosvásárhelyi táblabíróságnak a zászlóra vonatkozó jogerős ítéletére hivatkozott. A táblabíróság tavaly szeptemberben érvénytelenítette a Hargita megyei tanácsnak azt a határozatát, amelyben a megye szimbólumává nyilvánították a zászlót. 

Adrian Jean Andrei kijelentette: a törvényesség felügyelőjeként szólította fel a polgármestereket és a megyei önkormányzat vezetőit, hogy hajtsák végre a jogerős bírósági ítéletet, és vegyék tudomásul, hogy a közintézményekre nem tűzhető ki a székely zászló. 

A megyei tanács szerint még nem hatályos

Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke azt mondta: az ítélet akkor válik hatályossá, ha szövege megjelenik a hivatalos közlönyben. Ez pedig még nem történt meg. 

A tanácselnök hozzátette: a sajtóból tudja, hogy Kelemen Hunor Victor Ponta miniszterelnökkel készül egyeztetni a székely zászló kérdésében, és meg szeretné várni ennek az egyeztetésnek az eredményét. Megjegyezte, minden oldalról nyugalomra intették, és ő is úgy véli, meg kell várni, hogy lecsillapodjanak az indulatok. 

Az Antena 3 hírtelevízió vasárnap esti beszélgetős műsorában mind Mircea Dusa védelmi miniszter, a kormány hargitai származású tagja, mind Radu Stroe belügyminiszter kijelentette, törvénytelen a székely zászló kitűzése a közintézményekre. 

Az Agerpres hírügynökség közlése szerint Hargita megyében negyven polgármesteri hivatalon, 62 iskolán és több más középületen leng a székely zászló.

Magyar-román konfliktushoz vezetett az ügy

Magyarország és Románia között a székely zászló erdélyi használatával kapcsolatban bontakozott ki konfliktus az utóbbi napokban.
 
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára egy múlt keddi rendezvényen úgy fogalmazott, azáltal, hogy Kovászna és Hargita megye kormánymegbízottai körlevélben tiltották meg a székely zászló kitűzését, "szimbolikus agressziónak vagyunk szemtanúi". Az államtitkár azon az ünnepségen vett részt, amelyen a Budafok-Tétény polgármesteri hivatalának falára kitűzték a székely lobogót.
 
Németh Zsolt szavaira reagálva szerdán Victor Ponta román kormányfő azt mondta, Románia nem tűr el senkitől leckéket, hogyan alkalmazza a törvényeit. Ponta bejelentése után a román külügy bekérette a bukaresti magyar nagykövetet.
 
Füzes Oszkár magyar nagykövetet Titus Corlatean román külügyminiszter később a diplomáciai szokásjog megsértésével vádolta meg, és kilátásba helyezte kiutasítását, amennyiben a nagykövet nem tér vissza "megbízatása keretei közé". Corlatean azt nehezményezte, hogy a magyar nagykövet egy hírtelevízió vendégeként, újságírói kérdésre válaszolva Magyarország támogatásáról biztosította a székelyföldi autonómiatörekvéseket.
 
A magyar külügyminisztérium szerdán közleményben reagált a történtekre. Ebben azt írták, hogy a kisebbségi jelképek használatának akadályozása ügyében kialakult helyzet megoldásának kulcsa Románia kezében van, a romániai magyarságnak jogában áll használnia szimbólumait, ezért Magyarország támogatja a székely zászló használatát.
 
További kapcsolódó híreinket olvassa el itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!