szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Titus Corlatean román külügyminiszter szerint Traian Basescu államfő Magyarország rendreutasításáról szóló nyilatkozata nem lehet hiteles, miután korábban egy asztalnál ült azokkal, akik "szélsőségesen nacionalista" retorikát használtak - közölte szerdán internetes kiadásában az Adevarul című lap.

Corlatean a 11. Marosfői Nyári Egyetemen bírálta a román elnököt, ugyanott, ahol hétfőn Basescu azt mondta: Románia vezető szerepet fog vállalni "Budapest rendreutasításában", mert Magyarország az "instabilitás tűzfészkévé" vált a kisebbségi kérdésben. Basescu a külhoni románságnak szervezett székelyföldi fórumon úgy vélekedett a "magyar politikai elit" részvételével lezajlott székelyföldi rendezvényekről, hogy ezek túllépték az illendőség határát, s ez többé nem ismétlődhet meg. 

A külügyminiszter szóvá tette, hogy Basescu 2010-ben részt vett a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen, "ideges retorikát használó" magyar politikusok oldalán. 2010-ben a román elnök Orbán Viktor miniszterelnök, Németh Zsolt külügyi államtitkár és Tőkés László európai parlamenti képviselő társaságában vett részt a tusnádfürdői fórumon.

Corlatean idejétmúltnak, populistának és hiteltelennek nevezte az államfő harcias nyilatkozatát. "Amikor élére akarsz állni egy főváros, vagyis egy ország elleni akciónak, és nem teszel különbséget az egyes politikusok között, a szélsőséges megnyilvánulásokat egy egész országgal azonosítod, akkor nincs mit keresned a politikában, legalábbis a külpolitikában" - jelentette ki Corlatean.

Az Agerpres hírügynökség szerint a román külügyminiszter marosfői előadásában Basescu és a korábbi jobbközép kormány szemére vetette, hogy 2010-ben nem tiltakoztak, amikor a "Fidesz-kormány a Jobbik támogatásával" elfogadta a "trianoni békeszerződésről való megemlékezés" (a Nemzeti Összetartozás Napja), illetve a könnyített honosítás törvényét. Corlatean szerint ezek a jogszabályok a "Kárpát-medencének a visszaszerzését célozzák" a magyar nemzet számára, vagyis a Versailles-i békeszerződések újratárgyalását vetik fel.

A külügyminiszter szerint a román reakciók elmaradásának tulajdonítható, hogy most "egyes forrófejűek az úgynevezett Székelyföld" autonómiájáról beszélnek, és magyarországi politikusok "választási kampányt folytatnak" Hargita és Kovászna megyében.

"Van egy európai stratégiai partnerségünk Magyarországgal: azon kell dolgoznunk, hogy ez legyen a meghatározó, nem pedig a feszültségek, a szélsőségesen nacionalista retorika. Ennek érdekében munkára, párbeszédre van szükség: ezeket a kérdéseket nem a sajtó által közvetített harcias szólamokkal lehet megoldani" - jelentette ki a román külügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!