szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Malajziában tartóztattak le török állampolgárokat, a lépésnek vélhetően köze van a Gülen-féle hálózat és iskolák felszámolásához. Külföldön eddig nem tartóztattak le iskolaigazgatókat, most ezt is ki lehet pipálni.

Szintet lépett a törökországi tisztogatási folyamat. A 2016 júliusában lezajlott sikertelen Erdogan elleni puccs után Fethullah Gülen hitszónok lett a fő ellenség, és az összes hozzá és Hizmet nevű szervezetéhez köthető újság, tévécsatorna, iskola rövid úton az állam kezére került, avagy bezárásra ítéltetett. És akkor még nem beszéltünk az állásukból felfüggesztettek és bebörtönzöttek tízezreiről. A gülenistának bélyegzett iskolák, amelyek jellemzően alapítványi formában működő, áltlaában magas színvonalú két tannyelvű intézmények, Törökországon kívül is a zavarták működésükkel az Erdogant-adminsiztrációt. Több országot, köztük minket is megkerestek a törökök, hogy zárjuk be az intézményeket, a két budapesti iskolába járó gyerekek szüleinek legnagyobb rémületére. A magyar külügy akkor diplomatikus választ adott: megvizsgálja az ügyet, aztán elfektette. Úgy tűnt, máshol sem nagyon zárnak be a két tannyelvű török iskolák, ám most mégis nyomasztó hírek érkeztek Malajziából.

Nem más történt, mint hogy a maláj biztonsági erők letartóztattak, lényegében elraboltak két török állampolgárt, Turgay Karamant és Ihsan Aslant. Előbbi a malajziai Ipohban található Time International School iskola igazgatója, utóbbi pedig üzletember. Karamant akkor rabolta el öt ember, amikor kocsijához igyekezett, biztonsági kamerás felvételeken látszik, hogy kezét hátrabilincselték, mindkét török állampolgár régóta Kuala Lumpurban él.

A jogvédő Human Rights Watch szerint a két férfit semmi körülmények között nem szabad kiadni Törökországnak, mert ott szinte bizonyosan kínzással és fogsággal kell szembenézniük, beperlésük esetén pedig semmi esélyük jogállami eljárásra.

Egyelőre nincs kimondva, hogy a két férfit a Gülen-kapcsolat miatt tartóztatták le, a vád úgy tűnt, először államellenes szervezkedés és terrorizmus (később már más hivatalos magyarázat született: egy speciális maláj törvény miatt tartóztatták le őket – ez megengedi, hogy konkrétabb okok nélkül 28 napra letartóztassanak bárkit, aki szemet szúr a rendőrségi vezetőknek), de gyanúra adhat okot, hogy 2016 októberében már két török állampolgárt török kérésre kiadtak Törökországnak – miután török titkosszolgálati erők elfogták őket. A török nagykövetség egyébként hivatalosan is kérte Malajziát, zárja be a Gülenhez kapcsolható iskolákat. A maláj hatóságok azt állítják, Iszlám Állam-kapcsolatok miatt tartóztatták le a két férfit – a gülenista, multikulturális, a kultúrák párbeszédét hirdető ideológiától nem is állhat messzebb más, mint a dzsihadista ideológia.

Törökországban immár 47 ezer embert tartanak vizsgálati fogságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!