szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mostantól bárki letöltheti Stephen Hawking 1966-ban készült doktori értekezését. A "Táguló univerzumok tulajdonságai" című disszertációt 24 évesen írta a Cambridge-ben végzett elméleti fizikus.

Hawking reméli, azzal, hogy szabadon elérhetővé teszi a doktoriját, nemcsak gondolkodásra és tanulásra ösztönöz, de arra is, hogy más kutatók is kövessék a példáját.

"Remélem, arra inspirálom az embereket világszerte, hogy felfelé nézzenek, a csillagokat kémleljék, ne pedig a lábukat; hogy ámuljanak el azon, hol a helyünk az univerzumban, és próbálják megérteni a kozmoszt. Bárkinek, bárhol is él, ingyenesen és akadálytalanul hozzá kellene férnie nemcsak az én, hanem minden nagyszerű, fürkésző elme kutatásaihoz" – írta a fizikus.

Hozzátette azt is, hogy minden generáció az azt megelőzők vállain áll, ahogyan ő is tette fiatal PhD-hallgatóként Cambridge-ben, ahol Newton, Maxwell és Einstein munkái jelentettek számára ihletet. "Nagyszerű hallani, hogy hányan érdeklődtek máris a munkám iránt, remélem, nem lesznek csalódottak most, hogy végre el is olvashatják."

(via The Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Stephen Hawking megmondta a magáét Trumpnak - videó

A 75 éves Stephen Hawking szerint Donald Trump konkrét és mérhető károkat okozott a Földnek azzal, hogy az Egyesült Államokat kiléptette a párizsi klímaegyezményről. Hawking azt is elmondta, mi a legnagyobb álma - utóbbi nem a klímával és a Föld jövőjével függ össze.

Bodnár Zsolt Élet+Stílus

Akármit is beszél Stephen Hawking, a jövőről alig tudunk valamit

A sztárfizikus legújabb jóslata szerint száz éve van az emberiségnek új otthont találni, igaz, tavaly még ezer évet adott a Földnek. Közben Elon Musk ötven év múlva már egymillió embert költöztetne a Marsra, de még Donald Trump is osztja a véleményüket egyvalamiben: mindannyian a hatvanas évek űrmániáját élesztenék újra. Galántai Zoltán jövőkutató szerint viszont az ilyesmihez egyrészt nincs meg a technológiánk, másrészt a történelem azt mutatja, hogy a költözés egyik fő okaként emlegetett globális felmelegedésből akár még jól is kijöhetünk.