szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a Duma eurázsiai integrációs bizottságának vezetője szerint ennek „még nem jött el az ideje”.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A Moszkva által támogatott, önhatalmúlag kikiáltott kelet-ukrajnai "Luhanszki Népköztársaság" hamarosan népszavazást tarthat az Oroszországhoz való csatlakozásról - idézte a szakadár régió hírportálja Leonyid Paszecsnyik helyi vezetőt vasárnap, írja az MTI.

„Úgy gondolom, hogy a közeljövőben népszavazást tartanak a köztársaság területén"

- mondta Pasecsnik. „A nép élni fog alkotmányos jogával, és kifejezi véleményét az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozásról" - tette hozzá. Oroszország februárban függetlennek ismerte el a luhanszki és donyecki önjelölt köztársaságokat, és nem sokkal később elrendelte az általa békefenntartónak nevezett műveletet a térségben.

Az orosz hadsereg pénteken azt közölte, hogy a luhanszki szakadár "népköztársaságban" a terület 93, a donyeckiben pedig az 54 százaléka került a helyi "népi milícia" ellenőrzése alá, és ezzel az orosz művelet első szakaszának fő feladatait teljesítették. Leonyid Kalasnyikov, az Állami Dumának (parlamenti alsóháznak) a Független Államok Közössége ügyeivel, az eurázsiai integrációval és a határon túli oroszokkal való kapcsolattartással foglalkozó bizottságának vezetője vasárnap Moszkvában azonban arról beszélt, nem ez a megfelelő pillanat egy ilyen referendumra.

„Azt hiszem, ez nem a megfelelő pillanat erre. És aligha szükséges most ilyen kérdésekkel foglalkozni, amikor sorsdöntő események történnek a fronton"

- mondta Kalasnyikov a TASZSZ hírügynökségnek. Andrej Klisasz, a Szövetségi Tanács (felsőház) alkotmányos törvényhozással foglalkozó bizottságának vezetője a RIA Novosztyinak nyilatkozva azt mondta, hogy az Oroszország által elismert szuverenitású luhanszki és donyecki "népköztársaságnak" jogában áll bármilyen döntést elfogadni a saját alkotmánya értelmében.

Oroszország 2014-ben csatolta el a Krím félszigetet Ukrajnától, a Kijevben végbement, erőszakkal kísért politikai fordulat nyomán, a félszigeten megrendezett népszavazás eredményére hivatkozva. Ennek legitimitását a nemzetközi közösség túlnyomó többsége nem ismerte el - hivatalosan még Fehéroroszország sem -, és a nyugati világ elítélte az annexiót.

Szabad Európa forrásai szerint egyébként a Krím-félsziget közigazgatási határán fekvő Herszonban is felmerült, hogy az oroszbarát erők népszavazást tartsanak – igaz, még csupán a területek függetlenségéről.

Emlékezetes, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök egyesével megkérdezte az orosz nemzetbiztonsági bizottság ülésén az állami vezetőket, támogatják-e Donyeck és Luhanszk függetlenségét, Szergej Jevgenyevics, az orosz hírszerzés vezetője tévedésből azt mondta: támogatja az említett területek csatlakozását az Orosz Föderációhoz.

Területeket foglaltak vissza az ukránok, Biden szavait pontosítja a Fehér Ház - a háború hírei percről percre

Az oroszok ukrajnai háborújának vasárnapi híreit olvashatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!