A Pentagon azonban nem árulja el, hogy pontosan hány darab és milyen típusú vadászrepülőt küldtek Ukrajnának.
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Vadászrepülőket és repülőgép-alkatrészeket küldött az Egyesült Államok Ukrajnának – közölte a Pentagon az Euractiv cikke szerint. A Pentagon azonban nem árulja el, hogy pontosan hány darab és milyen típusú gépeket küldtek Ukrajnába. Joe Biden amerikai elnök a múlt héten 800 millió dolláros katonai segélyt jelentett be Ukrajnának, ami – tekintettel a kelet-ukrajnai harcok intenzitására – már aknavetőket és nehezebb hadi felszereléseket is tartalmazott.
John Kirby, a Pentagon szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy az ukránoknak több merevszárnyú vadászgép áll rendelkezésére, mint két héttel korábban. Kirby sem volt hajlandó elárulni, hogy milyen típusú gépeket adtak Ukrajnának, azonban az Euractiv szerint azt sugallta, hogy orosz gyártmányúakat.
Kijev elsősorban MiG-29-es vadászgépek szállítására szólította fel nyugati szövetségeseit, mert ezeket tudják pilótáik kezelni. Jelentések szerint Szlovákia is fontolgatja, hogy MiG-29-es gépekből álló flottáját Ukrajnának adományozza.
Az Euractiv elemzése szerint a vadászgépek küldése a Nyugat hozzáállásának változását jelzik, hiszen kezdetben elutasították, hogy nehézfegyverzetet biztosítsanak Ukrajnának, nehogy Oroszország azt a konfliktusba való közvetlen beavatkozásként értékelje.
Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be:
Szerdán is folyamatosan frissülő közvetítésben számolunk be a háború minden fontos eseményéről.