szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre, állítja az Európai Bizottság elnöke, orosz katonák fegyvertelen civileket lőttek hátba, Finnország NATO-csatlakozási szándékát Moszkva atomháborút emlegetve bírálta. Hetvennyolcadik napja tart az orosz-ukrán háború. Kövesse a legfontosabb eseményeit itt!

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Irina Verescsuk szerint tárgyalnak az azovsztali súlyos sebesültek kimenekítéséről

Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes közölte, hogy „nagyon kemény tárgyalások” folynak a Mariupolban lévő ostromlott Azovsztal acélműben lévő, súlyosan sebesült katonák evakuálásáért, akiket orosz hadifoglyokra cserélnének ki.

„Hogy világos legyen: jelenleg csak 38 súlyosan sebesült (ágyhoz kötött) harcosról tárgyalunk. Lépésről lépésre dolgozunk. Kicseréljük a 38-at, aztán továbblépünk. Jelenleg nem folynak tárgyalások 500 vagy 600 ember cseréjéről, amiről egyes médiumok beszámolnak” – mondta Verescsuk, aki arra kért mindenkit, hogy fejezzék be a spekulálást.

„Könyörgöm, itt emberek életéről van szó. Ne tegyenek nyilvános kommentárokat olyasmiről, amiről fogalmuk sincs”.

(CNN)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Kína az ukrajnai orosz csapatok által elkövetett visszaélések ENSZ-vizsgálata ellen szavazott – de a határozatot elfogadták

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa megszavazta azt a javaslatot, amely szerint vizsgálatot kell indítani az orosz csapatok által Ukrajnában elkövetett állítólagos visszaélések ügyében. Összesen 33 tag szavazott a határozat mellett, csak Kína és Eritrea szavazott ellene. Tizenketten tartózkodtak.

Ukrajna azt állítja, hogy több száz feltételezett háborús bűnöst azonosított az országba február végén indított orosz invázió nyomán. Az emberi jogi testület ma rendkívüli ülést tartott Genfben, hogy megvizsgálja a Moszkva által Ukrajnában elkövetett állítólagos jogsértések bizonyítékait.

(Sky News)

Scholz német kancellár teljes mértékben támogatja Finnország NATO-csatlakozását

Olaf Scholz német kancellár csütörtökön üdvözölte Finnország NATO-csatlakozási kérelmét, és felajánlotta Berlin „teljes támogatását”, miután a finn elnök és miniszterelnök bejelentette, hogy támogatja a NATO-csatlakozást, és ezzel az Oroszországgal közel 1300 kilométer hosszú határon osztozó északi ország egy lépéssel közelebb került az Egyesült Államok vezette katonai szövetségbe való felvételéhez.

(CNN)

A Kreml-szóvivő megtorlásról beszél a finn NATO-csatlakozás esetére

Dmitrij Peszkov a Kreml szóvivője és az orosz külügyminisztérium is arányos válaszlépésekről beszélt.

A Kreml-szóvivő megtorlásról beszél a finn NATO-csatlakozás esetére

Dmitrij Peszkov a Kreml szóvivője és az orosz külügyminisztérium is arányos válaszlépésekről beszélt.

Megsemmisítették az ukránok a Bilhorivka melletti orosz pontonhidat

Egy videó szerint megsemmisítették az ukránok a Bilhorivka mellett, a Sziverszkij Donyec folyón átvezető pontonhidat – írja a Corriere. A Don mellékfolyóján létesített átkelőhely segítségével az orosz csapatok fenyegethették azt az útvonalat, ami a Szjevjerodoneck környéki frontvonalat összeköti a fontos hátországi bázisnak számító Bahmut városával.

A támadás során az ukránok több orosz tankot és páncélozott harcjárművet is kilőttek.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a hídon mekkora orosz haderő kelt már át és hogy mi lett velük a híd megsemmisítését követően.

Putyin szerint Oroszország alig érzi a szankciókat, már csak heti 0,1 százalék az infláció

A Nyugat által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók globális válságot "provokálnak" – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön egy gazdasági kérdésekkel foglalkozó találkozón. A CNN híre szerint Putyin arról beszélt, hogy

a Nyugat "szankciós megszállottságának" folytatása elkerülhetetlenül a "legnehezebb, legmegoldhatatlanabb következményekhez" vezet az Európai Unió, valamint a világ legszegényebb országai számára.

Putyin hozzátette, hogy Oroszország megbirkózik a nyugati szankciók által kiváltott külső kihívásokkal, és az országban lassul az infláció. Erre példának azt hozta, hogy

a heti áremelkedés már 0,1 százalékra csökkent, ami már közel van ahhoz, amely megfelel az orosz jegybank inflációs céljának".

Putyin a "rövidlátó, felfújt politikai ambíciójú nyugati elitet" okolja a szankciókért

Az orosz elnök szerint a nyugati szankciók globális válságot okoznak, de szerinte ennek hatása leginkább az Európai Unióban érezhető, mert Oroszország "megbirkózik a nyugati szankciók által kiváltott külső kihívásokkal", és már a heti infláció is csak 0,1 százalék.

Kilép a Siemens az orosz piacról

Negyedéves gyorsjelentésével együtt közölte a Siemens, hogy kilép az orosz piacról. A német technológiai vállalat már a háború kirobbanásakor megállított minden új üzletszerzésre vonatkozó tevékenységet és nemzetközi szállítást Oroszországba, a mostani döntéssel pedig minden ipari tevékenységét leállítja – derült ki a cég közleményéből.

Roland Busch, a vállalat elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az ipari tevékenység leállításáról szóló döntést nehéz volt meghozni a munkatársak és a hosszú távú ügyfélkapcsolatok miatt egy olyan ország vonatkozásában, ahol a vállalat 170 éve aktív. A Siemens az Ukrajnában folyó háború kirobbanása óta humanitárius segítséget nyújt annak elszenvedői számára.

A negyedéves gyorsjelentés pénzügyi részéből kiderül, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciók, a Covid-járvány jelentette komplex környezet ellenére is jól teljesít a vállalat. A január 1. és március 31. közötti időszakban 16%-kal nőtt a bevétel, mely meghaladta 17 milliárd eurót. A profit 1,7 milliárd euróra rúgott. A Siemens 2021-ben 62,3 milliárd euró árbevételt ért el.

Kreml: Az orosz szankciókkal érintett külföldi cégek nem vesznek részt a gázszállításban

Az orosz szankciókkal sújtott külföldi energetikai cégek nem vehetnek részt gázszállításokban, "ezekkel a cégekkel nem lesz kapcsolat, egyszerűen tilos" – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a CNN híre szerint.

Az orosz kormány szerdán hagyta jóvá azt a listát, amelyen 31 külföldi vállalat szerepel – mindannyian a Gazprom orosz állami gázipari vállalat jelenlegi vagy korábbi leánycégei –, amelyekre mostantól különleges gazdasági intézkedések vonatkoznak.

Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter szerint Németország máris alternatív beszállítókat talált. "Németországban a Gazprom és leányvállalatai érintettek, nem kapnak többé gázt Oroszországból'' – mondta, de nem részletezte az alternatív szállítókat.

Stoltenberg gyors csatlakozást ígér Finnországnak

Finnország NATO-csatlakozási kérelmét kommentálva Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára a CNN híre szerint azt mondta, az ország tagsága mind a NATO-t, mind magát Finnországot erősítené.

"Ha Finnország úgy dönt, hogy jelentkezik, szívélyesen fogadnánk őket a NATO tagjaiként, a csatlakozási folyamat pedig zökkenőmentes és gyors lenne" – mondta Stoltenberg.

Morawiecki is üdvözölte Finnország NATO-csatlakozási szándékát

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a Twitteren reagált arra, hogy a finn elnök és kormányfő belentették országuk NATO-csatlakozási szándékát. Morawiecki úgy ítélte meg:

a finn döntés nagyon jó hírt jelent Európa és Lengyelország biztonsága számára".

Varsó Finnország minél gyorsabb csatlakozása mellett áll ki – tette hozzá a lengyel kormányfő.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!