Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Josep Borrell uniós csúcsdiplomata beszélt arról is, hogy reményei szerint az elkövetkezendő napokban megszülethet a megállapodás az olajembargóról, az ukrán csapatok sikeresen megakadályoztak egy orosz folyami átkelési kísérletet a Szjevjerodonecktől nyugatra fekvő Sziverszkij Donyec folyón. Hetvenkilencedik napja tart az orosz-ukrán háború, kövesse a legfontosabb eseményeit itt!
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Szombaton felfüggeszti Oroszország Finnország felé a villamosenergia exportját – írja a BBC a finn elektromos hálózatot üzemeltető Fingrid közleménye alapján. A Fingrid azt írta, hogy az orosz szállító azért nem exportál több villamosenergiát Finnország felé, mert állításuk szerint problémák akadtak annak kifizetésével.
Finnország saját energiaszükségleteinek mindössze tíz százalékát fedezi orosz forrásból, a Fingrid szerint pedig Svédországból pótolni tudják a most kieső mennyiséget. A vállalat hozzátette: céljuk az, hogy 2023-ra öneállátók legyenek villamos energia terén.
A kormány lényegében teljes és korlátlan mentességet kíván az importtilalom alól, ezért Ursula von der Leyen személyes közbenjárása ellenére sem fogadja el az unió orosz olajjal szembeni embargóját, hacsak az EU nem garantálja a magyar energiaellátást.
Több mint hat hét után először, telefonon beszélt egymással Olaf Scholz német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A német politikus Twitter-bejegyzésében számolt be a 75 perces egyeztetésről, amelyen több témát is érintettek a vezetők. A kancellár felhívta az orosz elnök figyelmét arra, hogy valóságalapot teljesen nélkülöző az oroszok azon állítása, amely szerint Ukrajnában nácik uralkodnak.
Drei Dinge aus meinem heutigen langen Telefonat mit #Putin: Es muss schnellstmöglich einen Waffenstillstand in der #Ukraine geben. Die Behauptung, dass dort Nazis herrschen, ist falsch. Und ich habe ihn auf die Verantwortung Russlands für die globale Lebensmittellage hingewiesen.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) May 13, 2022
Scholz az orosz elnök figyelmét arra is felhívta, hogy hazája felelősséget visel a globális élelmezési helyzetért.
A beszélgetésről Scholz hivatala is közleményt adott ki, amely szerint a kancellár az ukrajnai, és különösen a már hónapok óta orosz ostrom alatt álló Mariupolban kialakult helyzetre és a háború következményeire tekintettel „sürgette az orosz elnököt, hogy érjen el előrelépést a mielőbbi tűzszünet, a humanitárius helyzet javítása és a konfliktus diplomáciai megoldásának keresése” ügyében. A kancellár „egyértelműen visszautasította azt a vádat, hogy Ukrajnában elterjedt volna a nácizmus”.
Mint írták, Olaf Scholz és Vlagyimir Putyin „az orosz támadó háború miatt különösen feszült globális élelmezési helyzetről is tárgyalt", amellyel kapcsolatban a kancellár „emlékeztetett Oroszország különleges felelősségére".
Korábban már írtunk róla, hogy a Kreml közleménye szerint Putyin az ukrajnai háború logikájáról, „náci ideológiát valló ukrán fegyveresek által elkövetett durva jogsértésekről” és a tárgyalások Kijev általi akadályozásáról beszélt. Szerdán Olaf Scholz Volodomir Zeleszkij ukrán elnökkel egyeztetett telefonon.
Az orosz elnök szerint a nyugati szankciók globális válságot okoznak, de szerinte ennek hatása leginkább az Európai Unióban érezhető, mert Oroszország "megbirkózik a nyugati szankciók által kiváltott külső kihívásokkal", és már a heti infláció is csak 0,1 százalék.
Egyelőre egyáltalán nem látszik esély béketárgyalásokra, de ezután is szükség lesz a humanitárius folyosók biztosítására, és fontos a nemzetközi élelmiszer-biztonság kérdése is - mondta António Guterres Bécsben.
„Figyelembe véve az Egyesült Királyság országunkkal szembeni rendkívül barátságtalan irányvonalát, az anyagi veszteségek és egyéb lehetséges problémák elkerülése érdekében azt javasoljuk, hogy az orosz állampolgárok lehetőleg tartózkodjanak az Egyesült Királyságba történő utazástól és a brit vízum igénylésétől” – közölte az orosz külügyminisztérium.
Oroszország tíz román diplomatát utasított ki, válaszul Bukarest hasonló intézkedéseire – közölte az orosz külügyminisztérium. Az intézmény ezután egy külön nyilatkozatban bejelentette, hogy társához hasonlóan a bolgár nagykövetség egyik tagját is kiutasítják.
Az orosz elnök telefonon tárgyalt Olaf Scholz német kancellárral, és részletesen felvázolta neki az ukrajnai háború logikáját és célját – írja a The Guardian a Kreml pénteki közleménye alapján. Moszkva szerint orosz elnök arról is beszélt, hogy Ukrajnában jelenleg is „intézkedések zajlanak a civilek biztonsága érdekében”, amit Putyin és a Kreml „különleges katonai műveletnek” nevezett.
Az orosz elnök felhívta a német vezető figyelmét a „náci ideológiát valló ukrán fegyveresek” által elkövetett „durva jogsértésekre” és arra, hogy Kijev „hatékonyan akadályozta” az orosz–ukrán tárgyalásokat – fogalmaztak a közleményben, amely szerint az orosz elnök és a német kancellár megállapodott abban, hogy további tárgyalásokat folytat majd.
A 61 éves Igor Pedinnek volt, hogy egy felrobbantott híd acélpillérén kellett átvinnie előbb az ötvenkilós csomagját, aztán a kutyáját. Az oroszok is elképedve hallgatták a tapasztalatait.
Az EBESZ szerint „legalább több ezer” ukrán állampolgárt szállítottak úgynevezett szűrőtáborokba, ahol teljes átvizsgálásnak vetették alá őket, majd akaratuk ellenére Oroszországba szállították őket.