szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az acélgyár védői orosz börtönökben várhatják, hogy egy esetleges fogolycsere részeként szabadulnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Fontosabb a katonák élete, mint maga a gyár, így feladta az Azov ezred a mariupoli Azovsztal acélgyár védelmét – tudatta pénteken Denisz Prokopenko, az Azov parancsnoka pénteken. A teljes megadás feltétele a BBC beszámolója szerint az volt, hogy az oroszok engedjék az alagútrendszerből elszállítani a civileket, a sebesült katonákat és a holttesteket.

Mariupolból napok óta mentik a sebesült ukrán katonákat és a civileket, a közel három hónapig védett acélgyár elestével pedig immár az egész város az oroszok kezére került. A mariupoli védők közül többen a megadás óta börtönkolóniára kerültek. Az orosz hadsereg pirruszi győzelméről Mariupolban itt írtunk bővebben: 

Mennyire pirruszi Oroszország mariupoli győzelme?

Közel három hónapig tartó orosz ostrom után evakuálták az utolsó ukrán védőket is Mariupolból, így Kijev végül feladta a stratégiai fontosságú várost. Az oroszok így akár azt is mondhatják, hogy Mariupolnál győztek, ám az örömük aligha lehet teljes: miközben a világ ismét meglátta, mennyire kegyetlen a „különleges katonai akciót" végrehajtó orosz hadsereg, Ukrajna hősökként ünnepli életben maradt katonáit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!