szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai háború nem pusztán egy esemény, hanem fordulópont Európa történelmében, mindent meg kell tenni, hogy hasonló konfliktus soha többé ne fordulhasson elő – jelentette ki Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) ülésén kedden.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő szerint Európa soha nem látott változásokat tapasztal világszerte, köztük Oroszország háborúját Ukrajna ellen, az emiatt kialakult gazdasági válságot, az élelmiszerhiányt és mindezeknek a társadalmakra gyakorolt hatásait. Mint fogalmazott,

mi a béke, a nemzetközi világrend, a civilizáció és a demokrácia oldalán állunk, ezért fellépünk azokkal szemben, akik határokat lépnek át és jogokat sértenek, elutasítjuk a hatalomelvű fellépéseket”.

Az országok közötti nézeteltéréseket a nemzetközi joggal és nem agresszivitással kell megoldani – mondta a görög miniszterelnök, majd úgy fogalmazott: „a fenyegetések előtt bezárjuk az ajtókat, ugyanakkor ablakot nyitunk a békés kapcsolatoknak”.

Műholdfelvételeken látni, hogyan lopják az ukrán gabonát az oroszok

A Szabad Európa szerint a lopott ukrán gabonát Törökországba szállítják az oroszok.

Micotákisz kiemelte: a válságok megmutatták, hogy a kilábalás egyetlen ország számára nehéz feladat, de a közös megoldások eredményre vezetnek. Mivel a nemzeti kihívások gyakran európai kihívások is, nem lehet „nemzeti egoizmus” szerint cselekedni – jelentette ki.

Szavai szerint Európa védelmi politikájának átalakítására van szükség, ahogy a migráció tekintetében is közös megoldásokra, új intézkedésekre. Közölte: Görögország védte Európát, amikor az unió keleti határán több ezer migráns inváziója fenyegetett Törökország felől.

Rászálltak Ukrajnára online is: 796-szor akarták megbénítani kritikus rendszereiket

Az oroszokkal szimpatizáló hackerek több száz alkalommal próbálták megbénítani Ukrajna rendszereit a háború február végi kitörése óta.

Kijelentette: közös munkára, együttes megoldásokra van szükség. Meg kell erősíteni a demokráciákat, hogy a demagógiával, az álhírekkel, a félretájékoztatással szemben Európa fel tudjon lépni. Úgy fogalmazott:

Európa keményen megküzdött a szabadságáért. Kötelességünk megvédeni azt a jólétet és szabadságot."

Megjegyezte: a stabil államok az igazán erős államok. A folyamatosan változó világban az erős és önálló Európai Unió tudja egyesíteni az állampolgárokat, illetve egy ilyen EU lehet a világban a fejlődés motorja – tette hozzá beszédében a görög miniszterelnök.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!