szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukránok szerint az oroszok át akarják kötni az erőművet a saját hálózatukra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz megszállás alatt álló ukrajnai Zaporizzsjai atomerőmű csütörtökön tartalék dízelgenerátorokkal működött, miután orosz belövések miatt megszakadt az összeköttetése az ukrán elektromos hálózattal – közölte az ukrán atomenergetikai vállalat a Reuters tudósítása szerint.

Az Energoatom képviselői elmondták, hogy az erőművet az ukrán hálózattal összekötő utolsó megmaradt nagyfeszültségű vezetékek is megsérültek a szerdai bombázásban, és Moszkva az erőművet az orosz hálózatra akarja csatlakoztatni.

A dél-ukrajnai létesítményben, amely Európa legnagyobbja, 15 napra elegendő üzemanyag van a generátorok működtetéséhez – közölte a vállalat. Bár a hat reaktor leállt, mégis állandó áramellátásra van szükségük, a nukleáris fűtőanyag hűtése és a katasztrófa elkerülése érdekében.

Moszkva nem kommentálta azonnal az erőműben kialakult helyzetet.

Az Ukrajna háború előtti áramellátásának mintegy az ötödét biztosító létesítmény többször is kénytelen volt tartalék generátorokkal működni, amióta az orosz erők nem sokkal a háború kezdete után elfoglalták.

Oroszország és Ukrajna egymást vádolja a létesítményt ért bombázások miatt, amelyek épületeket rongáltak meg és nukleáris balesettel fenyegetnek. Az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve védőzóna létrehozását szorgalmazza a további belövések megakadályozása érdekében.

Mi lesz, ha megsérül az erőmű?

Erről kérdeztük korábban Aszódi Attilát, a BME Természettudományi Karának dékánját, aki elmondta a HVG360-nak, hogy a zaporizzsjai reaktorok kialakítása miatt a legrosszabb esetben sem kell számítani egy csernobili típusú katasztrófára. A szakértő szerint az erőmű környékén lehetnek súlyos gondok, és az is elképzelhető, hogy Magyarországra is mérhető, de minimális mennyiségű sugárzás jutna el. De azt biztosra vette, hogy olyan helyzet nem állhat elő, hogy Magyarországon lakosságvédelmi intézkedéseket kellene hozni az ottani eseményekből származó sugárzási szint miatt.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Október közepén napi 40 páncélost vesztettek az oroszok, Moszkva mégsem mondja fel a gabonaegyezményt - háborús híreink

Az Ukrajnában harcoló orosz csapatok mind a páncélozott járművek, mind a tüzérségi lőszerek terén utánpótlási nehézségekkel küzdenek, Zelenszkij szerint az orosz agresszió kudarcát jelenti a Kreml hátraarca.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!