Elmaradt a republikánusok nagy térnyerése, második forduló jöhet Georgiában – félidős választások az Egyesült Államokban
Félidős választást tartottak az Egyesült Államokban, amelynek során a képviselőház összes tagjáról és a szenátus tagjainak harmadáról döntöttek az amerikaiak. Az előrejelzések szerint az előbbiben várhatóan többségbe kerülnek a republikánusok, az utóbbiban pedig nagyon szorosan alakulhat a verseny. Kövesse velünk az eredményeket!
Most érkezett
Percről percre
Így állunk most
Újabb két óra elteltével így áll a verseny a képviselőházi és a szenátusi helyekért:
A CNN szerint az alsóházi székek közül 198-at vittek el eddig a republikánus jelöltek, míg a demokrata indulók 178 képviselője jutott be eddig. A többséghez 218 mandátumra van szükség.
A republikánusok 9 olyan helyen tudtak győzni, ahol eddig demokrata párti képviselő volt, a demokraták 3 republikánus képviselő helyét vehetik át a jelenlegi állás szerint.
A Fox News 199 republikánus párti győzelemmel számol jelenleg, míg a demokraták 172 képviselőt juttathatnak a házba, miközben 64 verseny eredménye még kérdéses.
A FiveThirtyEight elemző portál becslései szerint 207 republikánus és 188 demokrata képviselő jutott be közép-európai idő szerint szerdán egy óráig az alsóházba.
A felsőházban a 100-ból 35 szék sorsa dől el, ott eddig 50-50 volt a republikánusok és a demokraták aránya, és a felsőházban elnöklő Kamala Harris alelnök szavazata döntött a voksolásoknál.
A CNN és a Fox News jelen állás szerint 48-48 szenátori helyet tart biztosítottnak a két pártnak. A demokraták az eddigi eredmények szerint elhódítottak egy kulcsfontosságú szenátori helyet a republikánusoktól. Ez Pennsylvaniában történt, ahol a demokrata párti John Fetterman legyőzte republikánus Mehmet Ozt.
A FiveThirtyEightnél úgy látják, hogy a 48 helyet szerzett demokratákhoz képest ellenfeleik eggyel kevesebbet nyertek.
Maricopa megyében csak este lesznek friss eredmények
Az arizonai, 2020-ban is csatatérré alakult Maricopa megyében kedden szavazógépek hibájáról számolt be a választást felügyelő testület. A csapatot vezető Bill Gates azt mondta, hogy a berendezések nagyjából 20 százaléka nem érzékelte a leadott szavazatot, van azonban tartalékmegoldás: az érintett választók egy szavazóurnában is elhelyezhetik szavazólapjukat. Azt is kijelentette, hogy mindenkinek a voksát meg fogják számolni.
Szerdára virradóra az illetékesek azt közölték, hogy az eddig megismert adatok után legközelebb helyi idő szerint szerda este közölnek majd újabb számokat az állam legnépesebb megyéjéből.
Az állam szenátori székéért folyó versenyben jelenleg a demokrata Mark Kelly vezet (51,9%) a republikánus Blake Masters előtt (45,9%) 67 százalékos feldolgozottságnál, és egyelőre a kormányzói posztra is a demokrata jelöltnek van nagyobb esélye: Katie Hobbs a voksok 50,9, Kari Lake pedig 49,1 százalékát tudhatja magáénak.
Így szavaztak a marihuána legalizálásáról
A marihuána legalizálásának kérdéséről is több államban szavaztak a választók.
A CNN előrejelzése szeint az arkansas-iak elutasították az az alkotmánymódosítási javaslatot, amely engedélyezte volna, hogy felnőttek rekreációs céllal marihuánát használjanak és tartsanak maguknál, vagy hogy a szert engedéllyel árulni lehessen.
A marylandi választók viszont hozzájárultak ehhez. Abban az államban 2023. július 1-jétől a 21 éven felüliek számára egy unciányi marihuána vagy két tő kannabisz birtoklása engedélyezett lesz.
Missouriban is a marihuánabirtoklás legalizálása mellett döntöttek a választók. Továbbra is tiltott lesz viszont olyan termékeket árulni, amelyek kannabiszszármazékot tartalmaznak, de a gyerekek számára vonzó formában hozzák őket forgalomba.
Elutasították viszont a kábítószer legalizálásának engedélyezését Észak- és Dél-Dakotában.
Michigan, Kalifornia és Vermont igent mondott az abortuszjogokra
Az amerikaiak kedden nemcsak a törvényhozás két házának tagságáról és kormányzók személyéről szavaztak, referendumkérdéseket is megválaszoltak.
Michiganben, ahol a demokrata párti kormányzót, Gretchen Whitmert újraválasztották, a szavazók úgy döntöttek, hogy az állam alkotmányába be kell foglalni az abortuszhoz való jogot.
Ezzel – akárcsak a kaliforniai és a vermonti (ahol szenátornak a demokrata, kormányzónak a republikánus jelöltet választották meg) választók – a michiganiek is arról határoztak, hogy a nők eldönthetik, hogy igénybe veszik-e a művi terhességmegszakítást az államon belül.
Az abortuszellenes törvényhozók egyre nagyobb nyomást fejtettek ki az abortusz betiltása érdekében azóta, hogy a legfelsőbb bíróság megszüntette e jog alkotmányos védelmét.
A szavazatok 82 százalékának feldolgozása után a javaslat támogatottsága 55 százalékos.
Kentuckyban még nem dőlt el a kérdés. A szavazóknak ott arról kellett véleményt mondaniuk, hogy eltávolítsák-e az állam alkotmányából az abortuszhoz való jogot védő valamennyi rendelkezést.
Az Egyesült Államokban jelenlen 13 államban tiltott a művi terhességmegszakítás a legtöbb esetben, de több másikban is jelentősen korlátozták a hozzáférhetőséget.
Donald Trump egykori szóvivője lett Arkansas első kormányzónője
Sarah Huckabee Sanders yerte meg a keddi kormányzóválasztást az amerikai Arkansasban, így ő lesz az első nő, aki az államot vezeti.
Chris Jones demokrata párti jelöltet győzte le a hagyományosan republikánus párti államban, ahol a volt elnök továbbra is népszerű.
Former White House press secretary Sarah Huckabee Sanders was elected Arkansas governor on Tuesday.
— The Associated Press (@AP) November 9, 2022
Sanders, the daughter of former Gov. Mike Huckabee, promised on the campaign trail to use the office to fight President Joe Biden and the “radical left.” https://t.co/2kWKCN76i7 pic.twitter.com/L3KSu6HFB0
Az új vezető Mike Huckabee korábbi kormányzó lánya, kampányában pedig azt ígérte, hogy Joe Biden elnöksége és a „radikális baloldal” ellen fog küzdeni. Kedd esti győzelmi beszédében sem Trumpot, sem Bident nem említette.
„Ez a választás arról szólt, hogy a csúcsra juttassuk Arkansast. Tudom, hogy Arkansas lehet az első és elszántam magam arra, hogy én legyek az a vezető, aki ezt megcsinálja” – jelentette ki a politikus.
Huckabee Sanders párttársát, Asa Hutchinsont váltja az állam élén, aki már nem indulhatott többször a kormányzói posztért. Hutchinson is Sanders mellett kampányolt.
„Amikor holnap reggel felébrednek, mi többségben, Nancy Pelosi pedig kisebbségben lesz”
Annak ellenére, hogy párttársa, Lindsey Graham szenátor korábban elégedetlenségét fejezte ki a választási eredményekkel kapcsolatban, Kevin McCarthy, a képviselőház kisebbségi frakcióvezetője magabiztosan nyilatkozott: a republikánusok visszaveszik az irányítást.
Úgy fogalmazott: a republikánusok „visszavezetik Amerikát a jó útra”.
„Hadd mondjam el, hogy amikor holnap reggel felébrednek, mi többségben, Nancy Pelosi pedig kisebbségben lesz” – jelentette ki.
Kevin McCarthy is declaring victory even though the results seem far from clear pic.twitter.com/e3c7wIgA6t
— Aaron Rupar (@atrupar) November 9, 2022
Amennyiben a demokraták – a mostani előrejelzéseknek megfelelően – valóban elvesztik a többséget a törvényhozás alsóházában, McCarthy lehet annak új házelnöke, vagyis Pelosi utóda. Ebben Donald Trump is támogatja.
Pillantás a versenyre
Két órával ezelőtt pillantottunk rá utoljára a képviselőházi helyekért folyó verseny állására, azóta eldőlt néhány további szék sorsa.
A CNN jelenlegi adatai szerint a 435 kiosztandó hely közül mostanáig 198-at húztak be a republikánusok és 178-at a demokraták. A többséghez 218 mandátum szükséges.
A republikánusok mostanáig 9 mandátumot tudtak elvenni az ellenfeleiktől, miközben 3 helyen demokrata siker született a republikánusok kárára.
A Fox News szerint a republikánusoknak 199 helyük van a képviselőházban, a demokratáknak pedig 172.
A FiveThirtyEight elemzőportálnál arra következtetnek az ismert adatokból, hogy a republikánusok 207 széket tudhatnak a magukénak, a demokraták pedig 188-at.
A szenátori helyekért folyó versenyben a CNN és a Fox News szerint is 48-48 az állás, míg a FiveThirtyEight azt írja: a demokratáknak megvan a 48 hely, a republikánusok viszont eggyel le vannak maradva.
Válogatás a világlapok írásaiból
Amerikában a republikánus ellenzék módosítani kívánja a választások szabályait úgy, hogy meg lehessen kérdőjelezni a kimenetelt, ha az nem kedvező számára. Izraelben súlyos gondok vannak, de nem fenyeget fasiszta hatalomátvétel. A kibertér védelme létfontosságú Európa számára.
Magyar származású, meleg képviselőt küld a Kongresszusba Vermont
Magyar származású, meleg képviselőt küld a Kongresszusba Vermont
Becca Balint az első női és nyíltan leszbikus képviselő, akit megválasztottak a keleti államban.