szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A focihuligán továbbképzés Törökországban zajlott, a fiatalokat a moldovai reptéren a határőrök és a sajtó várta.

Több mint 80-an lehettek azok a moldovai fiatalok, akik az ország egyik legfőbb oroszbarát ereje, az elnökének neve után „Șor”-nak hívott párt szervezésében Törökországba utaztak focihuligán továbbképzésre – írja a Transtelex, a Jurnal.md nevű moldovai hírportálra hivatkozva.

A portál információi szerint Törökországban kifejezetten arra képezték ki a fiatalokat, hogyan kell rendbontást okozni az ország fővárosában, Kisinyovban hónapok óta tartó tüntetéseken. A Jurnal.md forrásai szerint a tréningen elsajátították a rendőrkordonok áttörésének, illetve a kövekkel és füstbombákkal való dobálózásnak a fortélyait.

Az okleveles diszruptorok hétfőn érkeztek vissza a kelet-európai országba, a repülőtéren a határőrök alapos ellenőrzésnek vetették alá őket. Azonban nem csak ők, hanem a moldovai sajtó is felkészülten várta az érkezőket, akik kérdésekre nem akartak válaszolni, többen inkább eltakarták az arcukat, de volt olyan is, aki kiütötte a telefont az őt kérdezni akaró riporter kezéből.

A volt szovjet köztársaság Dnyeszteren túli részét oroszbarát szakadárok uralják, és orosz katonák állomásoznak területén. Az ukrajnai háború kezdete óta Moldovában egyre inkább tartanak attól, hogy Oroszország destabilizálni akarja az országot.

Még februárban jött a hír arról, hogy Maia Sandu moldovai elnök szerint Moszkva puccsot készít elő náluk. A köztársaság elnöke azóta többször is figyelmeztette a nemzetközi közösséget arról, hogy Moszkva diverzánsokkal akarja megbuktatni Moldova kormányát, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön.

Az elnök akkor azt mondta: hírszerzési forrásokból olyan tervezett akciókról szereztek tudomást, amelyekben katonai kiképzésben részesült, civil ruhás diverzánsok vennének részt, és állami épületek ellen hajtanának végre támadásokat, túszokat is ejtve. Nem sokkal korábban mondott le az ország miniszterelnöke, helyére – ahogy arról itt részletesen írtunk – nemzetbiztonsági vonalról érkezett új kormányfő.

A 3,2 millió lakosú Moldova tavaly júniusban kapta meg az európai uniós tagjelölti státuszt – az ország vezetése szerint Moszkva feltétlen célja a csatlakozás megakadályozása. Március elején írta meg a Welt am Sonntag című német lap uniós diplomatákra hivatkozva, hogy az Európai Unió támogatná Moldovát a hatékony biztonsági ágazat kiépítésében, ezért a nyár elején új polgári misszió keretében adminisztratív személyzetet küld az országba.

A köztársasági elnök bejelentése után egy héttel Vlagyimir Putyin orosz elnök érvénytelenített egy Moldova szuverenitását elismerő rendeletet.

Március közepétől az országba nem repül a Wizz Air, mint írták: jelenleg az ország légterében fokozott, de nem fenyegető kockázat áll fenn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!