szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Habár a 2022 őszén toborzott fegyenceknek nagy valószínűséggel mintegy a fele mostanra már életét vesztette a harcokban, vannak arra utaló jelek, hogy a zsoldoscég betartani szándékozik az ígéretét, és a szolgálati idő leteltével valóban szabadon engedik a túlélőket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az elkövetkezendő hetekben lejár a börtönökből toborzott zsoldosok féléves szolgálati ideje, ezután pedig az előzetes megállapodás szerint kegyelmet kapnak, és szabadon távozhatnak a csoport fegyveresei közül – írja a brit védelmi minisztérium.

Habár a 2022 őszén toborzott fegyenceknek nagy valószínűséggel mintegy a fele mostanra már életét vesztette a harcokban, ám vannak arra utaló jelek, hogy a zsoldoscég betartani szándékozik az ígéretét, és a szolgálati idő leteltével valóban szabadon engedik a túlélőket. Ráadásul ezt a döntést állítólag egy Vlagyimir Putyin által kiadott rendelet is megerősíti.

A leszerelések sokat rontanak majd a Wagner létszámproblémáin, mivel a csoport beszüntette a börtönökben való toborzást. Ráadásul kemény megpróbáltatásokat tartogathat az orosz társadalom számára is az a hirtelen rászabaduló, traumatikus harctéri tapasztalatokkal gazdagodott, pár ezer erőszakos bűnelkövető, akiket a Wagner most szélnek ereszt.

(Képünkön Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezetője látható, amint egy orosz börtön udvarán mond toborzóbeszédet)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Prigozsin garázdálkodása mutatja, hogyan éleződik az ellentét a Wagner-csoport és az orosz hadsereg között

Nincs elég lőszere az orosz zsoldoshadseregnek, a Wagner-csoportnak és ez lassítja az orosz előretörést a Donyec-medencében lévő Bahmut térségében. A magukat „zenészeknek” hívó Wagneresek vezetője, Jevgenyij Prigozsin már árulással vádolja az orosz hadvezetést és egyre élesebben bírálja a vezérkart, ezzel közvetve a hadsereg főparancsnokát, Vlagyimir Putyin államfőt. Az elszabadult hajóágyúként tevékenykedő Prigozsin viselkedése meglehetősen szokatlan, a Kreml ura ugyanis eddig nem tűrte a kritikát.