szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ukrán vezérkar szerint a védők még tartják a várost.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Tovább folynak a harcok a kelet-ukrajnai Bahmutnál, ám az ukrán hadsereg vezérkara szerda éjjeli jelentésében az orosz erők előretöréséről számolt be. „Az ellenséges erők bizonyos fokú sikert értek el Bahmut ostromában, de a védők tartják a várost, és számos ellenséges támadást sikerült visszaverniük” – közölték.

Orosz katonai jelentések szintén arról számoltak be, hogy csapataik előretörtek Bahmutban, és folytatódnak az utcai harcok.

Szerdán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a város megtartásának fontosságáról beszélt:

Zelenszkij: Ha Bahmut elesik, Putyin vérszemet kap

Az ukrán elnök szerint, ha az oroszok beveszik a hét hónapja ostromlott várost, az ukrán társadalom hirtelen bele fog fáradni a háborúba, és a vereség a nyugati szövetségesek lelkesedését is megtöri.

Az ukrán hadvezetés tájékoztatása szerint a frontvonalon március eleje óta jelentősen és folyamatosan csökkent az orosz támadások napi átlagos száma, amely március 1-7. között még 124 volt. Szerdán 57 támadást jelentettek. Az ukrán hadsereg azt is közölte, hogy a Dnyipro folyó nyugati partján fekvő Herszon városát és a régió más városait is újra lőtték az oroszok.

Eközben a TASZSZ orosz állami hírügynökség arról számolt be, hogy április végéig négy és fél ezerre emeli Oroszország a megszállt Zaporizzsjai Atomerőmű dolgozóinak létszámát. Renat Karcsaa, a Roszenergoatom orosz konszern vezérigazgatójának tanácsadója azt közölte, hogy eddig háromezer munkavállaló írta alá a kollektív szerződést.

Az Ukrajna területén fekvő atomerőművet tavaly februárig az ukrán Enerhoatom konszern igazgatta. A háború megindítása után nem sokkal, február végén az orosz hadsereg ellenőrzése alá vonta a létesítményt. Október 5-én a Roszenergoatom orosz konszern létrehozta a ZAESZ-t üzemeltető társaságot, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig rendelettel orosz állami tulajdonba vette. Három nappal később az orosz elnök utasítására a kormány moszkvai székhellyel létrehozta a Zaporozsjei Atomerőmű vállalatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!