Tetszett a cikk?

Izgatottan várta mindenki, megkísérelnek-e bejutni az ülésterembe a mandátumuk megszűnését el nem ismerő politikusok. Végül nem tették, de azt ígérik: hamarosan ott lesznek. A jogvita nehezíti a törvényhozást.

Új választást kell tartani, mert már nem érvényesül az alkotmány – jelentette ki Jaroslaw Kaczynski, az október óta ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) elnöke a lengyel parlamentben. Az alkotmány éppen most kezd érvényesülni, ez fáj egyeseknek – vágott vissza Szymon Holownia házelnök, Donald Tusk miniszterelnök pedig azt mondta Kaczynskinak: Önök fontos törvények tárgyalása helyett elítélt bűnözők dicsőítésével vannak elfoglalva. Ez utóbbi minősítés Mariusz Kaminski volt belügyminiszterre és helyettesére, Maciej Wasikra vonatkozott, akiknek a belépőjét jogerős elítélésük után érvénytelenítették, de ők képviselőnek tartják magukat.

Andrzej Duda köztársasági elnök kedden másodszor is, most már a jogerős ítélet után megkegyelmezett nekik, miután néhány napot börtönben töltöttek. Éppen az elnöki palotában tartóztatták le őket.

Ezután az államfő ünnepélyesen fogadta, ártatlanul bebörtönzött politikai fogolynak nevezte és képviselő úrnak szólította a két politikust, noha jogvégzett emberként pontosan tudja: a kegyelem nem az ítélet megsemmisítését jelenti, hanem csak a büntetés elengedését.

Adam Bodnar igazságügyi miniszter különben ellenezte a kegyelmezést, mert súlyos bűncselekménynek tartja azokat a 2006-ban elkövetett visszaéléseket, amelyek miatt az elítélés történt. Ezt a véleményt azonban az elnök nem volt köteles figyelembe venni.

Pedig közben megszólalt az egykori provokáció áldozatának, Andrzej Lepper egykori miniszterelnök-helyettesnek és mezőgazdasági miniszternek a fia is. Az Önvédelem nevű parasztmozgalom alapítóját Jaroslaw Kaczynski akkori miniszterelnök bevette a kormánykoalícióba, de aztán kitette és emiatt megbukott a kormánya. Az ő lejáratására szerveztette meg az okirathamisítással elkövetett provokációt, ami az ifjabb Lepper szerint az egyik oka volt apja későbbi öngyilkosságának. Ő azt követeli, hogy a bűnösök igenis töltsék le börtönbüntetésüket.

A képviselői mandátummal bonyolult a helyzet. A szejm elnöke szerint az a jogerős ítélet kihirdetésekor a törvény erejénél fogva automatikusan megszűnt, és ezen az se változtat, hogy az elnöki kegyelem a köztisztségtől eltiltást és a büntetett előéletet is törölte. A mandátum megszűnését nem lehet visszamenőleg törölni. Csakhogy mind az államfő, mind a PiS politikusai ennek az ellenkezőjét állítják. Nekik adott igazat Wasik esetében a Legfelső Bíróság (LB) egyik kollégiuma, amit azonban a jelenlegi kormánytöbbség ennek a bírói testületnek a szerintük hibás, az EU Bírósága által is elmarasztalt összetétele miatt nem ismer el. Kaminski mandátumának megszűnését ezzel szemben jóváhagyta az LB másik, mindenki által legitimnek tartott kollégiuma.

Közben a PiS azzal fenyegetőzik, hogy ha a két politikus nem szavazhat a parlamentben, akkor eljárási szempontból minden elfogadott törvény alkotmányellenes, annak ellenére, hogy a kormánykoalíció bőséges többsége miatt egyiknek a megszavazása sem két szavazaton múlik. Itt jöhet be a képbe az Alkotmánybíróság, amelynek döntéseit azonban a jelenlegi többség – és az LB egy része! – szintén nem fogadja el, tekintettel három, nézetük szerint törvénysértően kinevezett tagra.

Sokan attól féltek: verekedés törhet ki csütörtökön, ha a két politikus be akar jutni, hiszen a parlamenti őrség parancsot kapott, hogy ne engedje be őket. Ők végül nem jelentek meg, csak párttársaik vívtak rendkívül éles szócsatát a házelnökkel és a kormánypártok képviselőivel. Az azonban biztos, hogy ez a feloldhatatlannak látszó, jogi köntösbe öltöztetett politikai konfliktus a következő hetekben is rányomja bélyegét a lengyel parlament működésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!