szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erről is tárgyaltak az országok vezetői, illetve Kijev kétoldalú biztonsági megállapodást kötött Washingtonnal.

Joe Biden amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tíz évre szóló kétoldalú biztonsági megállapodást írt alá csütörtökön a G7 csoport állam- és kormányfői találkozóján a dél-olaszországi Borgo Egnaziában – írja az MTI.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államok támogatja, illetve megerősíti Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának katonai védelmét az orosz agresszióval szemben. Az egyezmény ugyanakkor a kelet-európai ország esetleges NATO-csatlakozása felé tett lépésnek is tekinthető – áll az egyezményben.

A szerződés emellett arra kötelezi a feleket, hogy az Ukrajna elleni fegyveres támadás vagy azzal való fenyegetés esetén az Egyesült Államok és Ukrajna vezető tisztségviselői 24 órán belül összeüljenek, hogy a válaszlépésekről konzultáljanak, és meghatározzák, milyen további lépésekre van szükség a védelem ellátása érdekében.

“Ukrajna biztonságának garantálása érdekében mindkét fél elismeri, hogy Ukrajnának jelentős katonai erőre, szilárd képességekre és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) normáival összhangban lévő, védelmi ipari bázisába történő folyamatos beruházásokra van szüksége” – áll a szövegben.

Mindemellett hónapok óta tartó tárgyalások után Joe Biden elnök és kulcsfontosságú szövetségesei megállapodást kötöttek arról, hogy a befagyasztott orosz vagyon kamataiból 50 milliárd dolláros hitelt nyújtanak Ukrajna háborús erőfeszítéseinek és gazdasági újjáépítésének támogatására – írja a Politico.

A részletekről további egyeztetésekre van szükség, a nyilatkozat szerint az év végéig kell kidolgozni ezeket, illetve véglegesíteni a megállapodást, de a hét legfejlettebb ipari állam vezetői vállalják, hogy még ebben a naptári évben megkezdik az 50 milliárd dollár folyósítását Ukrajnának.

Az EU Ukrajnának adja a befagyasztott orosz jegybanki vagyon hozamát – az USA a nála lévőt egyszerűen lefoglalná

Az EU-ban megszületett a döntés, hogy az orosz pénzhez nem nyúlnak, de a kamatát elveszik. Az USA és Nagy-Britannia az egészet elkobozná, kiskaput nyitva a nemzetközi jogon. A moszkvai jegybank külföldön parkoltatott tartalékának túlnyomó része az EU-ban ragadt.

Fél évvel ezelőtt, amikor elkezdték tervezni a mostani lépést – és még nagyon távolinak tűnt, hogy bármi is megvalósuljon belőle – így mutattuk be mindennek a hátterét:

Fizessenek az oroszok: lépett egyet az EU, de ez inkább helybenjárásnak tűnik

A nyugati szövetségesek Oroszország náluk befagyasztott vagyonából akarják újjáépíteni a szétdúlt Ukrajnát. Nincs rá egyszerű megoldás, a pénz legnagyobb részét csak akkor lehetne elkobozni, ha abba Moszkva is beleegyezne. Brüsszel most bedobott egy tervet, annak köszönhetően már majdnem meg is van az újjáépítéshez szükséges pénz majdnem századrésze, csak épp hozzányúlni nem lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!