szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szakértők szerint gleccserek tűnhetnek el egy generáción belül a globális felmelegedés miatt. A környezet nagymértékű átalakulása az országhatárok újragondolására kényszerített nemzeteket, most éppen az olasz–svájci síparadicsomok körüli területek érintettek.

Újra kell rajzolni a határvonalat Olaszország és Svájc között a gleccserek olvadása miatt.

Korábban a határt egy részét a két ország között húzódó jégfolyamok gerincei és mindig hóval borított területek jelölték ki, amelyek azonban a klímaváltozás hatására olvadásban vannak, így a határvonalak megcsúsztak.

Az érintett területek a Plateau Rosa, a Carrel menedékház és a Gobba di Rollin térségében vannak, ezek mind a Matterhorn, valamint népszerű síparadicsomok, köztük Zermatt közelében vannak – írja a BBC.

A svájci hatóságok a múlt pénteken jóváhagyták a határok átrajzolásához szükséges törvénymódosítást, már csak Olaszországnak kell ellenjegyeznie a megállapodást. Tavaly óta külön bizottság dolgozik azon, hogy sikerüljön kompromisszumos megoldást találni az új határok meghúzásában. Svájcban úgy gondolják, hogy mindkét fél gazdasági érdekeit figyelembe vették a döntéshozásnál. Azért is fontos, hogy legyenek élesen kijelölt határok, mert így könnyebben átlátható és követhető, hogy melyik ország felelős az egyes természeti területek fenntartásáért.

Svájc gleccserei a becslések szerint tavaly a térfogatuk 4 százalékát veszítették el, ami minden idők második legnagyobb veszteségét jelenti a 2022-es rekordmértékű, 6 százalékos olvadás után.

Összeomlott egy 1200 méteres hegycsúcs Grönlandon, kilenc napig vibrált tőle a Föld

Dán kutatók szerint példátlan hatása lett a globális felmelegedésnek Grönland keleti részén, ahol egy olvadó gleccser miatt roppant meg és omlott össze egy hegycsúcs. A hatását az egész világon érezni lehetett.

Egy svájci gleccsereket figyelő szervezet, a Glamos szakértői szerint a drasztikus mértékű olvadás az egymást követő forró nyaraknak és a 2022-es alacsony téli hőmérséklet miatt következett be. Arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben a tendencia folytatódik, tovább gyorsul majd az olvadás, és lesznek olyan gleccserek, amelyek lesznek megmenthetők. Még akkor sem, ha az éghajlatváltozásról szóló párizsi klímaegyezmény előirányzott 1,5 Celsius-fokos emelkedésen belül maradnak az értékek.

A szakemberek azt mondják, hogy a globális felmelegedéssel összefüggő üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogása nélkül a nagyobb gleccserek egy generáción belül eltűnhetnek.

A svájci gleccserek olvadása és gyors zsugorodása miatt az utóbbi években több eltűnt hegymászó holtteste előkerült. Tavaly júliusban egy német férfira bukkantak rá, akinek 1986-ban veszett nyoma a Matterhorn közelében. 2022-ben egy több mint ötven éve lezuhant repülőgép roncsaira bukkantak rá az Aletsch-gleccseren. Azt megelőzően egy épp a Matterhornon található egyik menedékházba tartó helikopterpilóta szúrta ki az 2014-ben eltűnt brit hegymászó, Jonathan Conville holttestét.

Az Alpok csúcsai közt lefilmeztük, hogy a klímaváltozás nem Celsius-fokokban, hanem tízemeletes házakban mérhető

Döbbenetes változások zajlanak a hegyek között, és a gleccserek olvadása közvetlenül hat ránk itt, Magyarországon is. Földes András dokumentumfilmje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!