szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kreml szerint divat nyugaton Oroszországot hibáztatni, ha történik valami.

„Nem szokásunk beavatkozni a választásokba más országokban, különösen Romániában, és most sem áll szándékunkban” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak pénteken a Reuters szerint. Peszkov azt is elmondta, a Moszkva elleni vádak része annak a nyugati trendnek, amely szerint ha történik valami, először Oroszországot kell hibáztatni.

A szóvivőt azután kérdezték a román elnökválasztásról, hogy csütörtökön a román legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) arról adott ki közleményt, hogy Romániát a választások tisztességes lebonyolítását veszélyeztető kibernetikai támadások érték. Azt is írták, hogy „Románia és más, keleti szárnyon lévő NATO-tagországok állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjaivá váltak, ami a romániai közbeszédet és társadalmi kohéziót próbálja befolyásolni”.

Román nemzetbiztonság: a TikTok kivételezett az elnökválasztáson az egyik jelölttel

A TikTok-sztár Călin Georgescu előretörése a választáson felkeltette a román legfelsőbb védelmi tanács figyelmét is és lépéseket vár a hatóságoktól.

Vasárnap volt a román elnökválasztás első fordulója, amit meglepetésre a szélsőjobboldali és oroszbarát Calin Georgescu nyert a szavazatok közel 23 százalékának begyűjtésével. A második helyen Elena Lasconi végzett valamivel több mint 19 százalékkal.

A közvéleményt sokkolta az eredmény, Calin Georgescu támogatottságát a közvélemény-kutatások jóval alacsonyabbra becsülték, ráadásul a kampányát szinte csak a TikTokra korlátozta. A CSAT a csütörtöki rendkívüli ülésén arra a következtetésre jutott, hogy a TikTok nem tartotta be a központi választási bizottság előírásait, és ezzel olyan mértékben juttatta előnyhöz az elnökjelöltek egyikét, hogy az a voksolás eredményét is befolyásolta.

A román alkotmánybíróságon is vitatják a választás eredményét. Az első fordulóban alulmaradt két jelölt, Christian Terhes és Sebastian Popescu nyújtott be panaszt. Popescu azt állítja, hogy Georgescu félrevezette a választókat, és az országon kívülről kapott támogatást a kampányához. Terhes pedig azzal érvel, hogy a román média szerint egy másik jelölt visszalépése közvetlenül a választás előtt összezavarta a választókat, és ez választási csalásnak minősülhet.

Az alkotmánybíróságon támadták meg a román elnökválasztás első fordulójának végeredményét

A szélsőjobboldali Calin Georgescu meglepetésszerű győzelme után két alulmaradt jelölt nyújtott be panaszt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!