szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szenzációsnak tűnő bejelentés értékét egyfelől erősítik az üzletemberből lett politikus beszervezését érintő korábbi értesülések, másfelől viszont gyengítik, hogy az ügynökvádat megfogalmazó Alnur Muszajev néhány évvel korábban még nem volt ennyire biztos a dolgában.

Krasznov fedőnéven szervezte be Donald Trumpot a szovjet hírszerzés 1987-ben – állítja Facebook-posztjában Alnur Muszajev kazah emigráns, aki akkoriban a KGB Hatodik csoportfőnökségénél szolgált. Ennek a részlegnek volt a feladata, hogy megkörnyékezze a kapitalista országok üzletembereit, és beszervezze őket, vagy információkat szerezzen meg tőlük.

Nem ez az első alkalom, hogy felmerül az ügynökvád Trumppal kapcsolatban. A KyivPost össze is szedte ezeket. Az első ilyen még 2017-ben látott napvilágot, amit egy nyugalmazott brit hírszerző, Christopher Steele állított össze. A jelentés megrendelője Trump republikánus ellenzéke volt, de hamarosan felkapták a demokraták is.

Ebben meglehetősen erős kijelentések szerepeltek állítólagos orosz hírszerzőktől, akik szerint Moszkva kompromattal (kompromittáló anyagokkal) rendelkezik Trumpról. Ezek közül a legelterjedtebb az állítólagos, ám soha be nem mutatott és meg sem erősített „aranyeső videó”.

A Moszkvában több alkalommal is megforduló Trumpnak a hallgatási per tanulságai alapján feltételezhető, hogy nem volt nehéz egy jobbféle „mézcsapdát” felállítani.

Luke Harding, a Guardian egykori moszkvai tudósítója is úgy vélte, hogy Donald Trump és az orosz hírszerzés bensőséges kapcsolatot ápolnak egymással.

A Steele-jelentést Trump támogatói már akkoriban is erősen vitatták, és ekkoriban szólalt meg először Muszajev is az ügyben. 2018 februárjában azt írta, hogy a szakmai tapasztalatai alapján Donald Trump kifejezetten a tökéletesen beszervezhető emberek kategóriájába tartozik.

Muszajev mostani nagy bejelentésének értékét értelemszerűen árnyalja ez a korábbi írása, hiszen akkor még nem jelentette ki egyértelműen Trump ügynöki voltát, csupán a szakmai tapasztalataira hivatkozva feltételezett valamit. Most viszont már tudja az elnök ügynöki fedőnevét is.

Ugyanakkor nem Muszajev az egyetlen volt KGB-s, aki terhelő kijelentést tett Trumpra. Az elnök beszervezéséről a ma már Amerikában élő volt szovjet hírszerző, Yuri Shvets is beszámolt az American Kompromat című könyvben.

Shvets a KGB őrnagyaként Washingtonban szolgált, a fedőtevékenysége szerint mint az akkor még szovjet hírügynökség, TASZSZ tudósítója.

Shvets szerint Trumpra 1977-ben figyeltek fel a szakszolgálatok, amikor elvette az első feleségét, a cseh modell Ivana Zelnickovát. A házasságukat követően Zelnickovát figyelni kezdte a csehszlovák titkosszolgálat, az StB is. Ez azért lényeges, mert az StB a hidegháborús játszótér jóval komolyabb szereplője volt, mint azt Csehszlovákia korabeli helyzetéből az ember gondolná. Épp ez a feltételezett jelentéktelenség játszott a kezükre, így az StB ügynökei oda is bejutottak, ahová a KGB-seknek nem volt esélyük.

A Tarnóy-ügy nyomában: Hogy lett valaki csehszlovák kém a hidegháború idején az Egyesült Királyságban?

Cikkünket a Tarnóy Péter leleplezéséről szóló hírek ihlették, ám fontos hozzátenni, hogy a brit közéletben viszonylagos rendszerességgel buknak le a csehszlovák állambiztonság egykori ügynökei, még miniszter és miniszterelnöki magántitkár is akadt közöttük.

Akárhogy is történt, három évvel később Donald Trump már az első nagy ingatlanfejlesztési projektjén dolgozott: ez a Grand Hyatt New York hotel, amelybe 200 televíziót vásárolt egy szovjet emigránstól, Semyon Kislintől, aki az Ötödik sugárúton található Joy-Lud elektronikai bolt társtulajdonosa volt. Shvets szerint azonban a boltot valójában a KGB üzemeltette, és Kislin feladata a potenciálisan beszervezhető ügynökök felderítése volt.

Shvets szerint ugyanakkor Trump elnökké válása nem a KGB terve volt, akkoriban az oroszok nagyon sok embert szerveztek be, és a legtöbb esetben várakozó álláspontra helyezkedtek velük szemben, amolyan jók lesznek még valamire alapon. Ez Trump esetében, már ha mindez igaz, bejött.

„A hiúsága, a nárcizmusa megfelelő célponttá tette a beszervezésre” – mondta Shvets.

Hogy az oroszok nyomást próbálnak gyakorolni Trumpon, azt az ukrán lap azzal is bizonyítottnak látja, hogy a rijádi orosz–amerikai tárgyaláson Putyin kíséretében felfedezni vélték azt a Dmitrij Ribolovljevet, aki még 2008-ban mentette meg Donald Trumpot a csődtől, amikor több mint kétszeres értéken vásárolta meg az üzletember Palm Beach-i ingatlanát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!