szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A februári választásokon győzedelmeskedő CDU és koalíciós partnere között azonban sok kérdésben még nincs egyetértés.

A migrációs politika szigorítását tervezi a német kereszténydemokrata CDU és a szociáldemokraták (SPD) koalíciója – tudta meg a Politico.

A mostani tervezet a következő négyéves kormányzati ciklus egyik alapköve lehet majd. A leendő kancellár, Friedrich Merz pártja, a CDU és koalíciós partnerük azután döntött a migrációs politika szigorítása mellett, hogy a II. világháborút követően a február 23-i választásokon a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) kapta a második legtöbb voksot, ami azt is jelenti, hogy az alakuló parlamentben az egyik leghangosabb ellenzéki vélemény lesz az övék.

A Politico által megszerzett tervezetben arról írnak, hogy növelnék azoknak a létesítményeknek a kapacitását, ahol a kitoloncolásra váró illegális bevándorlókat őrzik, bővítenék a biztonságos országok listáját Algériával, Marokkóval, Tunéziával és Indiával, továbbá

  • két évre felfüggesztenék a bevándorlók családegyesítésre vonatkozó kérelmét,
  • bevezetnék, hogy a börtönbüntetésre ítélt bevándorlókat kitoloncolnák,
  • és eltörölnék a kötelező jogi segítségnyújtást azoknak, akiket hazatoloncolnak Németországból.

Ha elfogadják a javaslatot, azzal Németországban az utóbbi évtizedek legszigorúbb bevándorlásellenes intézkedései lépnek életbe. Néhány részletkérdésben azonban a koalícióra lépő CDU és SPD még nem ért egyet: az SPD ellenzi, hogy más, biztonságosnak ítélt országokban menedékkérelmeket feldolgozó vagy a visszatoloncolt bevándorlókat fogadó központokat létesítsenek.

Nincs egyetértés a két párt között abban sem, hogy szükséges-e visszaállítani a sorkatonaságot, ahogy a védelmi kiadások növelésének kérdésében sem tudtak megegyezni. A CDU szeretné a német GDP 3,5 százalékát a védelmi kiadásokra fordítani – ez jóval több, mint a NATO által előirányzott két százalék –, amivel előrébb kerülne a világ katonai hatalmai között, és jelentősen hozzájárulna az európai védelmi kapacitáshoz. Ez azért fontos, mert Donald Trump amerikai elnök korábban többször arról beszélt, csökkentené az Európában állomásozó amerikai csapatok létszámát, ezzel mintegy magára hagyva Európát. Németországban 2011-ben törölték el a férfiak kötelező sorkatonai szolgálatát, amelyet a Friedrich Merz vezette CDU szeretne visszavezetni, az SPD azonban ezt ellenzi.

A CDU és az SPD is arról beszélt korábban, hogy húsvétig szeretnének megállapodni, ám most már úgy vélekednek: fontosabb, hogy a tervezet tartalmában egyetértés legyen, mint hogy az előirányzott időpontra megállapodjanak.

A német választásról bővebben ebben a cikkünkben olvashatnak:

A választást túlélte a német demokrácia, most a pártokon a sor, hogy a kormányalakításba se rokkanjon bele

A populista AfD megduplázta parlamenti erejét Németországban, mégsem vált a választási este főszereplőjévé. A győztes CDU sokáig aggódhatott, hogy a két küszöbön billegő kis párt közül melyik marad 5 százalék felett. Végül örülhet Friedrich Merz, elég lesz egy szövetséges, hogy kormányra kerüljön.

Nyitókép: AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!