szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pedig volt rá példa, hogy tanácsot adott: nem olyan rég A-vitamint és csukamájolajat javasolt az éppen tomboló kanyarójárvánnyal szemben, a hatékony vakcinákat viszont nem javasolta.

Februári beiktatása óta először jelent meg az amerikai törvényhozók előtt Robert F. Kennedy egészségügyi miniszter, akit a képviselőház és a szenátus is meghallgatott – írja a The Guardian. A minisztert azért hívták be, hogy megvitassák Donald Trump amerikai elnök költségvetési javaslatát, amely aránytalanul nagy megszorításokat vezetne be az egészségügyi minisztérium tudományos vállalkozásainál.

A meghallgatás legérdekesebb pontja azonban az oltásokkal volt kapcsolatos, amelyben ellentmondás van Kennedy és az általa vezetett minisztérium között – írja a lap. Mark Pocan wisconsini képviselő feltette a kérdést, hogy Kennedy a saját gyerekét beoltatná-e kanyaró ellen, amire a miniszter úgy válaszolt, hogy „kanyaró ellen valószínűleg” – majd így folytatta: „Azt mondanám, hogy a vakcinákkal kapcsolatos véleményem irreleváns… Nem akarok kitérőnek tűnni, de nem hiszem, hogy az embereknek tőlem kellene tanácsot, orvosi tanácsot elfogadniuk”.

A kérdés aktualitását adja, hogy az Egyesült Államokban éppen az elmúlt évtizedek legsúlyosabb kanyarójárványa zajlik, három ember, köztük két oltatlan gyermek vesztette eddig életét Texasban. Kennedy pedig – mielőtt az egészségügyi minisztérium élére nevezték ki – az ország legbefolyásosabb oltásellenes kampány csoportját vezette.

Pocan ezután a bárányhimlőről és a járványos gyermekbénulás elleni oltásokról kérdezte Kennedyt, aki csak azt hajtogatta, hogy nem kíván senkinek sem tanácsot adni az ügyben.

A szenátus egészségügyi, oktatási, munkaügyi és nyugdíjügyi bizottsága előtti délutáni meghallgatáson újból előkerült a kérdés: Chris Murphy demokrata szenátor szintén arról kérdezte Kennedyt, hogy ajánlaná-e a kanyaró elleni vakcinát, amire a miniszter kitérő választ adott.

A meghallgatás célja hivatalosan az volt, hogy megvizsgálják a Fehér Ház költségvetési javaslatát, amely több tízmilliárd dolláros csökkentést irányoz elő az egészségügyi tárcánál. A meghallgatást olyan bizarr fordulatok jellemezték, mint Kennedy azzal kapcsolatos állítása, hogy a legtöbb állatkísérletet fokozatosan meg fogják szüntetni, helyette a mesterséges intelligenciára fognak támaszkodni.

Amennyiben a költségvetést a jelenlegi formájában elfogadják, a Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint további 13,7 millió amerikainak szűnhet meg az egészségügyi biztosítása. Lényegében megszüntetné az Obamacare néven ismertté vált, hivatalosan „megfizethető ellátási törvény” nevű intézkedést, amely az egyéni biztosítások állami kiegészítése.

Mindez jelenleg 71 millió alacsony jövedelmű, fogyatékkal élő és idős amerikait fedez, ezzel ez az ország legnagyobb egészségbiztosítási programja. Trump már 2017-ben is megpróbált változtatni a helyzeten, amikor hatályon kívül akarta helyezni a megfizethető ellátási törvényt, ebben akkor a saját pártja akadályozta meg.

Egyes republikánusok most is kritikusak a javaslattal szemben. Josh Hawley, Missouri republikánus szenátora például „erkölcsileg helytelennek” nevezte a javaslatot, amely szerinte ráadásul „politikai öngyilkosság” is.

Kennedy nevéhez több meredek intézkedés is kapcsolódik: korábban a kanyarójárvány ellen vitamint és csukamájolajat ajánlott, márciusban pedig azt javasolta, hogy hagyják tombolni a madárinfluenzát.

Szennyezett vizű patakban fürdőzött unokáival az oltástagadó amerikai egészségügyi miniszter

A Rock Creekben nemhogy megmártózni, még benne gázolni is veszélyes a vízben lévő patogének miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!