szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hispaniola szigetén élő patkányvakondot csak ritkán láthatják az állatvilág iránt érdeklődő kutatók, ezért különösen értékes az a felvétel, amelyet a Dominikai-köztársaságban készítettek egy expedíció során.

A BBC értesülései szerint a Durrell Wildlife Conservation Trust és Hispaniola-szigetének Madarászati Társasága szervezte a túrát, ráadásul sikerült lemérniük az állat méreteit, valamint DNS-mintát beszerezni a patkányvakondtól.

A különös emlős harapása mérgező, amellyel elkábítja zsákmányát. Az állatot eddig csupán két országban, a Dominikai-köztársaságban és Haitin észlelték. A kutatók szerint minél hamarabb védelem alá kell helyezni, mivel az erdőirtás miatt a kihalás szélére került.

„Ez a különleges állat az egyik evolúciós szempontból leginkább kitűnő lény az emlősök között” – magyarázta Dr. Sam Turvey a Londoni Zoológiai Társaság egyik kutatója.

„Kollégáimmal együtt nagyon izgatottak lettünk, amikor az egyik kihelyezett csapdában találtunk egy patkányvakondot” – magyarázta Dr. Richard Young a Durrel Wildlife Conservation Trust munkatársa. „Különösen értékes volt ez számunkra, mivel egy hónap leforgása alatt csupán egyetlen ilyen állatot tudtunk elkapni.”

„A patkányvakondok az egyetlen olyan ismert, ma is élő emlősök, amelyek méregfogak segítségével vadásznak” – tette hozzá Turvey. „Fosszíliák bizonyítják, hogy bizonyos, mára már kipusztult emlőscsoportoknak szintén lehetett méregfoga, ez azonban mára jószerivel eltűnt, s csupán a nagyon ősi fajokban maradt fenn.”

A kutatók egy egész patkányvakond-populációt fedeztek fel Haitin, ahol az erdőirtások, a betelepített mongúzok és kutyák miatt attól tartottak, hogy ez a ritka állat kipusztult a szigeten.

„Továbbra is nagyon sérülékeny csoportot alkotnak, ezért nagyon fontos, hogy felmérjük, hogyan tudnak túlélni ezek a ritka állatok” – fejtette ki Turvey.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új fajokat fedeztek fel egy karibi sziget közelében

Számos eddig ismeretlen halfajtát és vízinövényt fedeztek fel egy víz alatti korallzátonyon a Karib-tengeren. Az expedíció a Holland Antillákhoz tartozó egyik parányi sziget - Saba - közelében vizsgálta a mélységet.

MTI Tech

Már több mint 1 millió fajt tart nyilván a tudomány

A világ élőlényeinek adatbázisában szereplő fajok száma elérte az egymillió kilencezret - jelentették be Washingtonban a fajok integrált rendszerének, a The Integrated Taxonomic Information System-Species nevű projektnek a készítői.

MTI Tech

Új fajokat hoz létre a környezetszennyezés?

A környezet szennyezése és a természet változása kedvező hatással is járhat az állatvilágban, és például új fajok kialakulásához vezethet, de ezek a hatások eltörpülnek a károk mellett - mondta Diethard Tautz, a Német Zoológiai Társaság (DZG) elnöke a hétvégén Münsterben megkezdődött zoológiai kongresszus kapcsán.

Bari Máriusz Tech

Gyorsabban fejlődik az emberi faj, mint valaha

Sokkal gyorsabb az emberi evolúció tempója az eddig feltételezettnél. A mai emberek genetikailag jobban különböznek ötezer évvel ezelőtti társaiktól, mint azok a 30 ezer évvel ezelőtt eltűnt neandervölgyiektől, mondta a Reutersnek John Hawks, a wisconsini egyetem antropológusa.