szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Némi plusz autópálya, 400 forint körüli üzemanyagárak, akár 16-szoros autópályadíj, dráguló parkolás és külföldi "mikuláscsomag" a szabálytalankodóknak. Ezek biztosan lesznek jövőre. Járási rendszám, évenkénti műszaki és dugódíj egyelőre nem. Összeszedtük, mire készüljünk januártól.

Rengeteg előrejelzés hangzik el ilyentájt, vad és kevésbé vad forgatókönyveket vázolnak arra, mi lesz a legfontosabb autós tétellel, az üzemanyagárakkal. Az egyik szélsőérték a dán Saxo Banké, amely 2013-ra azt várja, hogy a jelenlegi felére, vagyis 50 dollárra esik az olaj ára. Mindezt az USA saját kőolajtermelésének növekedésével indokolják. Ennél mértéktartóbb - és sajnos valószínűbb is - a Goldman Sachs befektetési bank jóslata. Ott az Európa számára fontosabb és drágább északi-tengeri olaj hordónkénti árát 110 dollárra várják jövőre, szemben a korábban számított 130 dollárral.

Fazekas István

 
A jelenlegi üzemanyagár-trenddel tulajdonképpen kiegyezne a legtöbb hazai autós is, még ha az árral magával nem is. Az elmúlt egy évben ugyanis az üzemanyagárak alig változtak. A benzin 3 százalékkal drágult, a gázolaj 2,5 százalékkal még olcsóbb is lett. Persze a lényeg az, hogy a keresetek növekedése ettől elmaradt, így most 6 százalékkal kevesebb benzint és 0,5 százalékkal kevesebb gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni, mint egy éve - áll a GKI Energiakutató egyik friss elemzésében.

Új utakon, jön az e-útdíj

A jövő év talán legfontosabb autós infrastrukturális eredménye lesz, hogy elkészül az M0-s déli szektorának szélesítése. Már átadták az M7-es és M6-os közötti 2x3 sávos szakaszt, nyárra kész a Deák Ferenc híd is. (Ha valaki számára nem lenne egyértelmű, hogy ilyen hidunk is van: ez a Hárosi Dunaág-híd vagy déli M0-s híd.) Kész lesz az M0-s ezen részének hiányzó szakasza is, amely az M5 felé 'kerülést' hivatott kiváltani. Ezzel végre a déli szektor 2x3 sáv+leállósávos gyorsforgalmi úttá válik 2013 második félévétől.

Már január második felétől megnyílik viszont az M3-as autópálya Nyíregyháza–Őr közötti 34 kilométer hosszú autópálya-szakasza. Bár ezzel voltak gondok: Ófehértónál ugyanis nem épült meg a sztráda saját, önálló mérnökségi telephelye. Márpedig telep nélkül Magyarországon nem lehet autópályát megnyitni. A helyzetet végül megoldották.

A kiszélesített M0-ás.
MTI / Máthé Zoltán

De jövőre kezdődhetnek a kelet-magyarországi M4-es autópálya 30 kilométeres szakaszának építési munkálatai is. Az összesen 230 kilométeresre tervezett sztráda Abony és Fegyvernek közötti részén, a jelenlegi ütemtervek szerint, négy év múlva már autózni is lehet.  Az Index információi szerint a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. 2013 őszére tervezi az M4-es autópálya Szolnok melletti szakaszán a kivitelezési munkálatok megkezdését.

Júliustól amúgy úgyis megváltozik minden. Ha minden a kitűzött időpontok szerint halad, július elsejétől jön a megtett úttal arányos díjfizetés kora. A kamionosoknak, teherautósoknak nem lesz könnyen emészthető, az biztos. Az elektronikus útdíj fizetéssel ugyanis a jelenlegi 3375 forintos útdíj helyett egy kamion sokszor (de tényleg sokszor) ennyiért mehet keresztül az országon. A Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete (NiT Hungary) szerint a fuvarozók költségszerkezetében eddig egy-két százalékot kitevő úthasználati díj a jövőben a második legnagyobb költségelem lesz. A testület számításai szerint például a tranzitforgalom szempontjából fontos Záhony-Rédics vonalon - ahol az 580 kilométeres útból 510 kilométer fizetős szakasz - egy EURO II besorolású, öttengelyes szerelvénnyel, illetve a nettó 85,34 forintos kilométerenkénti díjjal számolva, 2013. második felétől nettó 43 500 forintért lehet majd eljutni, ami több mint 16-szoros növekedés a jelenlegi rendszerben fizetendő összeghez képest.

Nem lesz könnyen emészthető.
Filep István

 A személygépkocsival közlekedőknek egyelőre marad az e-matricás rendszer, és a jelenlegi árakon. Így az alkalomszerűen autópályát használóknak nem változik a 2975 forintos heti jegy. Más kérdés, hogy bizonyos esetben ez akár drágább is lehet, mint a megtett úttal arányos fizetés.

Drágább lesz az autógáz

De más vonalon is bekerítik a takarékoskodókat. Az eddig menekülőútnak tekintett gázautózás se egyértelműen jó ötlet mostantól. A cseppfolyósított szénhidrogén adómértéke január 1-jétől 50 százalékkal, majd május 1-jétől újabb 50 százalékkal emelkedik. Az LPG adóterhének emelését azzal magyarázzák, hogy szükség van az üzemanyagok adómértékének közelítésére. A Napi Gazdaság egy korábbi számítása szerint a dupla adóemelés után a literenkénti bruttó, azaz áfával növelt ár nagyjából 33,5 forinttal emelkedhet, a termékár változatlanságát feltételezve.

Annak, aki autót vesz, legalább nem kell többet fizetnie. A tavalyi átírási költségek maradnak, az új forgalmi engedély kiállításának díja 6000 forint, az új törzskönyv kiállításáé 6000 forint. Elbukott az ötlet is, amelynek nyomán a hat événél öregebb kocsikat évente kellett volna vizsgáztatni. A személygépkocsik esetében négy évvel az első nyilvántartásba vétel után, azután két év múlva, majd évente történt volna - ez az úgynevezett "4-2-1-es séma". Meghagyják a jelenlegi, "4-2-2-t".

Drágább lesz a parkolás.
Bánkuti András

A parkolási díjak viszont emelkednek. Legalábbis a fővárosban. Az átlagosan 10 százalékos drágulás miatt egyes zónákban az 500 forintot is meghaladja majd egy óra várakozás díja. A fővárosi parkolási díjak kiszámításának alapja a BKV Zrt. egy utazásra érvényes vonaljegy árának megfelelő összeg. Márpedig január 1-jétől a teljes vonaljegy ára 350 forintba kerül majd az idei 320 forint helyett.

Nincs dugó, de attól még kéne dugódíj

Az év egyik legnépszerűbb témája volt 2012-ben, hogy jönnek-e a területi alapú rendszámok. Hogy lesz-e végül, még nem tudni, a válaszra várnunk kell. A legfrissebb hírek szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban folynak a szakértői munkálatok. Hogy ez mit jelent, arra a Portfolio.hu kérdezett rá az NFM-nél, ahol annyit közöltek: "A területi rendszámok esetleges bevezetéséről szóló előterjesztés várhatóan már csak a jövő évben kerül a Kormány elé."  Pedig az ebből származó bevétel sokáig szerepelt a 2012-es költségvetésben 12 milliárd forintos értékkel – ahogyan azzal a hvg.hu több cikkében is foglalkozott.

A dugódíjra vonatkozó legadekvátabb álláspont jelenleg, hogy bár brutálisak az üzemanyagárak, így már igazán nagy dugók nincsenek Budapesten, a dugódíj mégis kéne a bevétel növelése miatt, részben pedig a környezet terhelésének csökkentése miatt - mondta el Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója egy novemberi rendezvényen. A BKK vezérigazgatója szerint ugyanakkor a következő 2-3 évben várható a rendszer bevezetése. Amíg nem készül el a 4-es metró, illetve nem sikerül felfejleszteni a fővárosi villamoshálózatot, addig nincs értelme a rendszer bevezetéséről beszélni.

MTI / Honáczy Barnabás

Végezetül: jövőre érdemes lesz figyelni arra is, hogy novembertől elvileg tényleg be tudják majd hajtani a külföldön elkövetett szabálysértések után is a bírságokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!