Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A Financial Times úgy látja, hogy az Európai Uniónak közbe kell avatkoznia a belarusz–lengyel viszályban: ki kell állnia saját értékei mellett, és meg kell védenie a két hatalom közé szorult, teljesen kiszolgáltatott menekülteket.
Az amerikai elnök és az Európai Bizottság elnöke is egyeztetett a fehérorosz-EU határon kialakult helyzetről, az Európai Parlament pedig sürgősséggel tűzte napirendre a kérdést. A számos sikertelen próbálkozás után a Fidesz ismét a magyar határkerítés költségeit szeretné Brüsszelen behajtani.
A lengyel–fehérorosz határon kialakult válság óta először nyilatkozott Aljakszandr Lukasenka, aki jellemző módon a Nacionalnaja Oborona, azaz a Nemzetvédelem nevű orosz magazinban fejtegette álláspontját.
A lengyel társadalom és politika egyetért abban, hogy a fehérorosz diktátor az orosz elnökkel közösen hozta létre a belarusz határon látott menekültválságot. A dolog megoldásában azonban már kisebb az egyetértés, és a környező falvak is egyszerre félnek és próbálnak segíteni.
Lengyelország kedden lezárta azt a határátkelőhelyet, amelyen keresztül az utóbbi napokban menekültek ezrei próbáltak meg belépni az országba Fehéroroszország felől. Az intézkedés csak átmeneti megoldás lehet: a fehérorosz oldalon több ezer migráns várakozik, s több száz menekült rekedt a két országot elválasztó senki földjén is. A hideg miatt már legalább nyolcan meghaltak.
Több lövést is leadtak fehérorosz oldalon egyenruhás katonák a migránsok irányában. Putyin és Lukasenka közben a lengyel csapatösszevonások miatt aggódnak.
A külügyminiszter szerint a lettek, a litvánok és a lengyelek most szembesülnek fizikailag is azzal, amivel Magyarország már 2015 óta. Fehéroroszországgal, ahonnan a migrációs nyomás ezekre az országokra nehezedik, nem foglalkozott külön.
Menekültek és bevándorlók több száz fős tömegei érkeznek naponta a fehérorosz–lengyel határra, ahol pattanásig feszült a helyzet. A lengyel hatóságok szerint a fehérorosz vezetésnek éppen ez a célja.
Ezt erősítette meg az Európai Bizottság alelnöke, aki részt vett a Politico egészségügyi tanácskozásán. Margaritis Szhinász uniós biztos szerint az Európai Unió koordinálja a határok védelmét, és ehhez technológiát ad, de "cementért és kövekért" nem fizet.
Az 1994 óta hatalmon lévő Aljakszandr Lukasenka vérbe fojtotta ugyan az elcsalt tavalyi elnökválasztás után kitört tüntetéseket, de már fő támogatója, Oroszország is szabadulna tőle. Ennek előjátéka, hogy még szorosabbra fűzi a kapcsolatait Fehéroroszországgal az államszövetségben.