szerző:
TA
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar bringás underground egyre színesebb birodalommá duzzad. Már rég nem csak jól működő kritikus tömegünk van, meg bringás bolhapiacunk, de egyre több képzőművész lovagolja meg a kerékpáros divatban rejlő lehetőségeket, ezek eredményeit pedig főleg a nők élvezhetik. Most nekik válogattuk össze, mitől lehet igazán egyedi egy csajbringa.

1. Sisak, a mumus

Meleg, ormótlan, lelapítja a hajat, de mégiscsak megmentheti az életünket. Ennek ellenére sokan tekernek Budapesten is sisak nélkül. Mi lehet a feloldás? Bár Magyarországon még gyerekcipőben jár ez az irányzat, dán designerek már gondoskodtak róla, hogy ne csak biztonságos, szép és stílusos is legyen a sisak.

Nincs benne nagy trükk: a koppenhágai Yakkay terméke egy alapsisakból és egy huzatból áll, ami időjárástól és hangulattól függően cserélhető. Jó hír, hogy bár korlátozott keretek között, de már itthon is elérhetők.

Kicsit utópisztikusan hangzik, de egy svéd designer duónak, a Hövdingnek köszönhetően már a légzsáksisak is létezik. Tulajdonképpen nincs másról szó, mint egy ízléses cipzáras gallérba rejtett kapucni alakú nejlon légzsákról, ami balesetkor 0,1 másodperc alatt automatikusan felfújódik, és így óvja meg viselőjét a komolyabb sérülésektől.

Légzsáksisak
stilblog.hu

2. Csengő, a játék

Bár Magyarországon még nem alakult ki olyan markáns csengetéskultúra, mint mondjuk a hollandoknál, a biciklink összképén sokat dobhatunk egy-egy viccesebb, színesebb csengővel. Igaz, hogy ez a piac itthon a Hello Kitty- és Verda-variációkkal egyelőre inkább a gyerekeknek kedvez, lehet találni egyedi és vállalható darabokat. Ott van mindjárt a nők körében közkedvelt katicás csengő, de ha már úgyis közeledik a foci-Eb, egy focilabdás kürttel is izzíthatunk az eseményre.

Ha nem tetszenek a sportboltokban elérhető típusok, minimálisan ugyan, de ez a kiegészítő is megmozgatta a képzőművészek fantáziáját is, ezért léteznek már kézzel díszített csengők is. Ha pedig az így fellelhető virágos vagy kalotaszegi minta sem jön be, még mindig megpróbálkozhatunk a saját csengőnk kifestésével.

Somanna terméke
meska.hu

3. Kosár, a praktikum

A bringás nőnek olyan a kosár, mint egy kitágított retikül, vagy mint egy meghosszabbított kar, de szerencsére itt sem kell beérnünk a fekete fém verzióval. Ha valaki rusztikusra vágyik, vehet fonott kosarat, és tűzdelhet bele minden nap friss bazsarózsát, de a fekete fémkosár sem olyan haszontalan, ha kibéleljük. Erre pedig már vannak igényes megoldások. Harmonikus mintázatú, strapabíró textilekből készítenek kosárbelsőket, amelyek önálló tatyóként is használhatók, ha leszállunk a nyeregből.

Panna333 terméke
meska.hu

Szintén divatos a tetején összehúzható poliészter kosár, könnyű alumínium vázzal. Előnye, hogy könnyen föl- és lepattintható (így akár bevásárló kosárként is funkcionál), zsebekkel dobják fel kívül és belül is, és ugyancsak sok színben létezik.

Igazi különlegesség a fiatal Nan Fransisco-i designer, Faris Elmasu tervezte fából hajlított csomagtartó (Bent Basket), amire szinte minden pakkunkat felerősíthetjük, legyen az cserepes virág, két kiló krumpli, vagy éppen egy rekesz sör. Másik előnye, hogy könnyebb, mint egy kosár.

Bent Basket

4. Bringatáska, a kvázi-ruhadarab

Nem csak a kosárral, de vázra szerelhető táskákkal is növelhetjük a rakodófelületet, ha pedig ügyesen választunk, zavarba ejtő harmóniát simíthatunk a váz és a kiegészítők közé. A bringakultúrából táplálkozó designerek és képzőművészek ezen a területen tobzódnak a leginkább. A szín, minta és formaválaszték szinte végtelen (Bring a Bag, Cangira, Bagaboo): pakolhatunk a csomagtartó oldalára, a kormányra, és a vázra is, lényeg, hogy a pakk vízhatlan legyen.

5. Ülés, a teszkószacskó killer

Ne elégedjünk meg azzal, ha az ülésünk kényelmes, itt is adhatunk a küllemre a szebbnél szebb huzatokkal. A pöttyöstől kezdve a romantikus virágosig szinte bármilyet találunk a lelkes kézművesek felhozatalában. A családi vállalkozásként működő Bring a Bagnél például érdemes körülnézni, náluk a halálfejtől a matrjoska babán át a pillangóig sok minden szolgál mintául.

Bringabag

Ha pedig eleged van abból, hogy mindig teszkós zacskót húzol a bringádra, ha nekiered az eső, a Bringabugyi erre is frappáns megoldást kínál. Vízálló anyagból készítenek huzatot, így ha leparkolod a bringádat, nem gond, ha jön egy nyári zápor, a nyereg száraz marad.

6. Váz, a determináns

Ha a kiegészítőink színeit meghatározó váz egysíkúságán szeretnénk változtatni, érdemes bringamatricákkal (Bringamatrica, Musu) feldobni az összképet, ami nemcsak színesít, de hasznos is, hiszen általában fluoreszkáló, fényvisszaverő fóliából készül. Ez persze nem az egyetlen megoldás, láttunk már textilbe csavart kerékpárt is: Kiss Géza (Sky) például Romani Design anyagokba burkolta a vázat.

Romani Design

Szintén ötletesek a küllőgyöngyök és a figurás küllőprizmák. Utóbbinál az angyalkástól a tapíroson át a disznósig terjed a skála.

Küllőprizma
musu.hu

Ha az alapvázat és a kiegészítőket tekintve is komplett, egészen egyedi színű és formájú biciklit szeretnénk, forduljunk a Csajbringa csapatához.

csajbringa.blog.hu

7. Miniszoknya-magassarkú tengely

A bringás divatot követve rég megdőlt az a kényszerképzet, hogy nem lehet szoknyában biciklizni. Akár a mini is vállalható, ha a szégyenlősebbek húznak alá egy rövid biciklis nacit, a leggings pedig tényleg mindenre megoldás. De hogy akkor is biztonságban érezzük magunkat, amikor a küllők felé fújja a szél a szoknyánkat, használhatunk szoknyavédőt, amire szintén vannak már egyedi megoldások, nőies mintákkal.

Bring a Bag
meska.hu

A szoknyás bringázás mellett felmerül a magassarkúban tekeréstől való félelem is. Ez valóban nem a legbiztonságosabb, hiszen csúszik a talpa, ha pedig nem figyelünk, beakadhat a tűsarok a pedálba. Viszont ha nem teljesítménytúrára indulunk, csak színházba, vagy a közeli romkocsmába, és mástól nem tartunk, mint hogy leesik a lábunkról tekerés közben, akkor használhatunk designos kamáslit.

Lema terméke
meska.hu

Ha mégis maradunk a nadrágnál, leszoríthatjuk a szárát a jól megszokott fényvisszaverő lábszár- és csuklóvédőkkel, de ha unjuk a szegényes rikítózöld-rikítósárga színkombinációt, ma már könnyen válthatunk a mohazöldtől a citromsárgán át a királykékig bármilyen színűre.

Ha összeállt a saját bringás stílusunk, indulhatunk is az Én és a biciklim fotózásra, és méltán várhatjuk, hogy egyszer talán a bringás divatot monitorozó Cycle Chic blogra is felkerülünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!