Tetszett a cikk?

Crescenzio Rivellini először úgy vette fel a nőt asszisztensének, hogy az ki sem költözött Brüsszelbe, majd azután újított szerződést a cégével, hogy már az OLAF-nak tett nyilatkozatuk alapján is egy párt alkottak.

Pert indít Crescenzio Rivellini, aki 2009-től 2014-ig volt európai parlamenti (EP-) képviselő az Európai Néppárt frakciójában ülve, hogy ne kelljen visszafizetnie több mint negyedmillió eurót. Az Európai Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) vizsgálata szerint ugyanis eurótízezreket fizetett ki hivatali büdzséjéből annak a Bianca Maria D’Angelo cégének, aki korábban az asszisztense volt, majd a barátnője lett, írta meg a Politico.

Azzal, hogy nem jelentették be, hogy ő a tulajdonosa a megbízott cégnek, már megszegték az EP összeférhetetlenségi szabályait. Ráadásul az OLAF-jelentés nem is talált semmilyen bizonyítékot arra nézve, hogy a cég bármilyen szolgáltatást is nyújtott volna a képviselőnek. D’Angelo Congressi e Comunicazione (olaszul: kongresszusok és kommunikáció) nevű cége a nő alkalmazása alatt odaítélt közpénzes szerződése jegyében elvileg rendezvényszervezésben és a választási kampányában vett volna részt.

Sőt, a vizsgálatok alapján már az alkalmazása is fiktívnek tűnik, nem találták ugyanis nyomát, hogy amikor 2009-ben ugyanis 5 hónapra felvette a stábjába, tényleg dolgozott is volna neki vagy egyáltalán Brüsszelbe költözött volna ehhez. Ennek ellenére ekkor is kifizetett neki közel 32 ezer eurót (12 millió forint). A lap megkeresésére nem válaszoló D’Angelo azóta egyébként a nápolyi városi tanács átláthatósági bizottságának elnöke lett.

Azt, hogy a magánéletben egy párt alkotnak, 2010-ben kommunikálták az OLAF felé, ezzel azt sugallva, hogy a 2009-es foglalkoztatást ez még nem érinti. Ugyanakkor ez alapján amikor 2010-ben a képviselő megújította a céggel kötött szerződését, már együtt voltak. Miután már nem dolgozott nála, összesen 182 ezer eurót (majdnem 70 millió forint) fizetett ki a politikus a nő vállalkozásának.

Az OLAF először 2017-ben kezdett vizsgálódni az ügyben, elsőre összesen 213,7 ezer euróban (közel 82 millió forint) összegezte a szabálytalan kifizetések miatt az uniós intézményeknek visszafizetendő összeget. Ám ezután az EP 2020-tól 2021-ig tartó vizsgálata nyomán már 252 ezerre (majdnem 97 millió forint) emelkedett. Didier Klethi, a Parlament pénzügyi főigazgatója tavaly év elején hivatalos levélben értesítette Rivellinit erről az összegről, ő azonban nem ismeri el, hogy vissza kellene fizetnie ezt a pénzt.

Ezért augusztusban az EP ellen a magánszemélyek és uniós intézmények közti jogvitákat rendezni hivatott alsóbb fokú bíróságon, az Európai Unió Törvényszékén keresetet nyújtott be, vitatva a pénz visszaigénylését. Az ügy még korai fázisban van, részletek egyelőre nem nyilvánosak. Ügyvédje a brüsszeli lapnak azt arra hivatkozott, hogy ügyfele közel egy évtizede már nem tölt be közhivatalt, ezért élvezné a magánélet jogát. Azt ugyanakkor elismerte, hogy egy olyan eljárásban vesz részt, amely polgári per indításához vezetett.

Az egykor az uniós költéseket felügyelő bizottságban is résztvevő Crescenzio Rivellini a lap szerint éveken át nem akart együttműködni a visszafizetést elérni igyekvő EP-vel, kihasználva azt, hogy a parlament adósságait titkosan kezelik, ezért azok átláthatatlanok. Egy titkos testület foglalkozik ezekkel, melynek áprilisi ülése előtt is minden dokumentumot zárt borítékokban és jelszóval védett e-mailekben kezeltek. Az ülések is zártak. A tavaszi ülésen elutasították egyébként a fellebbezését, már a nyugdíja egy részét is visszatartják.

(Kiemelt kép: Crescenzio Rivellini egy 2011-es sajtótájékoztatón, forrás: EPP Group, Flickr, CC BY-ND 2.0)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!