szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Előbb-utóbb mindannyian megöregszünk, boldogan öregedni azonban már korántsem olyan magától értetődő. Ehhez próbálunk adni néhány fogódzót.

A kisimult bőrhöz és az általános egészséghez is hozzájárulhat a kedélyállapotunk, amire érdemes már fiatalabb korban is odafigyelni, hiszen mint már gyerekkorunkban jól megtanultuk: a nyugalom a hosszú élet titka. Való igaz, a mindennapos rohanásban és túlzsúfolt hétköznapokban nehéz stresszmentesnek maradni, néhány egyszerűbb szokás kialakításával azonban sokat tehetünk a boldogságunkért. A cikk a Personal Branding Blog gyűjtésén alapszik, a portál már idősebb, kiegyensúlyozott emberek jó tanácsait foglalta össze.

Legyünk hálásak!

Akik boldogan öregszenek, nem tekintenek semmit magától értetődőnek, értékelik az apró pillanatokat, és kifejezik a hálájukat azért, amijük van.

A hála termékeny eszköz a boldogság eléréséhez. Segít áthelyezni a fókuszt arról, ami hiányzik az életünkből, arra, ami már most is jelen van. Egyszerű ehhez kapcsolódó napi szokás egy hála-napló vezetése, vagy hogy minden nap szánunk egy percet arra, hogy átgondoljuk, miért lehetünk hálásak.

Akik alkalmazzák valamelyik módszert, sokszor arról számolnak be, hogy jelentős kedvező változást tapasztaltak a közérzetükben.

Le a pesszimizmussal!

A megkérdezettek azt is elárulták, figyelnek arra, hogy mindennapi szokásukká tegyék a pozitivitás gyakorlását, azaz tudatosan törekednek rá, hogy a poharat mindig félig telinek lássák. Mindez persze nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül kell hagyni a gondokat, de megéri nyitott és megoldásközpontú szemlélettel közelíteni a problémákhoz. Érdemes a nehézségekben lehetőségeket és tanulságokat keresni ahelyett, hogy a negatívumokon rágódnánk.

Fülöp Máté

Ez egy olyan szokás, amely több gyakorlást igényel, de hosszú távon mindenképpen megéri.

Éljünk a mának!

Azok, akik az évek múlásával egyre boldogabbá válnak, egy közös szokással rendelkeznek: a jelenben élnek. Nem aggódnak állandóan a jövő miatt, és nem rágódnak a múlton. Helyette inkább tudatosan figyelnek a pillanatra.

Ehhez mindfulnessre, vagyis tudatos jelenlétre van szükség, ami azt jelenti, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy hol vagyunk és mit csinálunk. Egyszerűnek hangzik, de a mai rohanó, folyamatosan online világban gyakran nehéz megélni a pillanatot.

Ezt nem csupán meditációval lehet elérni, bár az is segíthet, de egyszerűen annyi is elég lehet, hogy jobban odafigyelünk környezetünkre, meghallgatjuk a másik mondanivalóját, és nem egyből a saját válaszunkon gondolkodunk. Az olyan apróságok is sokat jelenthetnek, hogy például kiélvezzük a reggeli kávét, ahelyett, hogy csak gyorsan felhörpintenénk.

Ha minden nap gyakorlunk egy kis tudatosságot, csökkenthetjük a stresszt és a szorongást, javíthatjuk a hangulatunkat, és végső soron boldogabbá válhatunk.

Szánni kell időt a családra és barátokra

Társas lényeg vagyunk, így a szoros emberi kapcsolatok jelentősen hozzájárulnak a boldogságunkhoz. Azok, akik boldogan öregszenek, tisztában vannak ezzel, és tudatosan ápolják kapcsolataikat. Időt szánnak a családjukra és a barátaikra, figyelmet fordítanak szeretteikre, és kitartanak mellettük jóban-rosszban.

Legyen szó egy régi baráttal való rendszeres beszélgetésről, a családdal töltött minőségi időről vagy egyszerűen arról, hogy valóban jelen vagyunk azok számára, akik fontosak nekünk – a kapcsolatok ápolása kulcsfontosságú szokás a boldogság megőrzéséhez.

20 évvel fiatalabbnak tűnnek a koruknál azok, akik mindennap odafigyelnek erre a 10 dologra

Nincs szükség varázslatra, méregdrága termékekre és kozmetikai eljárásokra, ezeknél fontosabb a következetesség és a tudatosság.

Énidő

A fenti tanács ellenére azonban nemcsak másokra fontos figyelnünk, hanem önmagunkra is.

Az önszeretet nem önzőséget vagy nárcizmust jelent, sokkal inkább azt, hogy kedvesek, tisztelettudóak és együttérzőek vagyunk önmagukkal szemben. Húzzuk meg a határainkat, szánjunk időt a feltöltődésre, és nem ostorozzuk magunkat feleslegesen! Ha jól bánunk önmagunkkal, akkor másoktól is ezt fogjuk elvárni.

Nem mindig rossz a változás

Azok, akik boldogan öregszenek, nem fenyegetésként tekintenek a változásra, hanem lehetőségként. Alkalmazkodnak, tanulnak és fejlődnek, és ezáltal új oldalról ismerik meg önmagukat és a körülöttük lévő világot.

Ha ön is tart a változástól, talán itt az ideje, hogy megváltoztassa a szemléletét. Fogadja el a változást az élet természetes részeként, és ki tudja, lehet, hogy éppen csak ennyi kell ahhoz, hogy egyre boldogabbá váljon az évek múlásával.

Ép testben ép lélek

Ahogy a mondás tartja: „Az egészség a legnagyobb kincs”. Azok, akik boldogan öregszenek, ezt mélyen megértik. Tudják, hogy jó egészség nélkül minden sokkal nehezebb.

A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres mozgás és a megfelelő mennyiségű alvás nem forradalmi újdonságok – mégis alapvető szokások, amelyek nagyban hozzájárulnak jólétünkhöz és boldogságunkhoz, ahogy idősödünk.

Az egészség megőrzése nem csupán a betegségek megelőzéséről vagy a fittségről szól, hanem arról is, hogy jól érezzük magunkat a saját bőrünkben, legyen energiánk, és élvezhessük azokat a dolgokat, amelyeket szeretünk.

Ha azért kattintott a cikkre, mert észrevette magán vagy a környezetén, hogy mostanában lehangoltabb, fáradékonyabb, csökken a motivációja, és többet szorong, akkor lehetséges, hogy szimplán a tél váltja ki ezt a hangulatot:

Segíthet a havazás a téli depresszión?

Ha tündöklő nyárrá nem is változtatja át, a lehulló hó képes lehet enyhíteni rosszkedvünk telén. Az év eleje azonban jellemzően nemcsak levertté tesz, hanem hízásra, több szexre és fókuszáltabb figyelemre is hajlamosít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!