szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világszerte évente milliónyi áldozatot követelnek a különböző légúti betegségek, amelyek különösen nagy veszélyt jelentenek az idősekre, ahogy arra az utóbbi hetekben Ferenc pápa betegsége is rávilágított. Miért az vannak nagyobb kockázatnak kitéve az idősek, és mit lehet tenni a megelőzésért?

A Vatikán hétfő esti jelentése szerint továbbra is válságos állapotban Ferenc pápa. A 88 éves egyházfő február elején betegedett meg, akkor még hörghuruttal diagnosztizálták, majd február 14-én kórházba került, ahol kétoldali tüdőgyulladással kezelik, emellett enyhe veseelégtelenséget is kimutattak nála. „Magas áramlású oxigénterápiát” kap egy orra alá helyezett csövön keresztül, és vérátömlesztésen is átesett, hogy emeljék a hemoglobinszintjét.

Az egyházfőt sújtó egészségügyi problémák ráirányítják a figyelmet az időseket fokozottan érintő légúti betegségekre. A CNN orvos szakértője, Leana Wen a légúti fertőzések típusairól és a megelőzés lehetséges formáiról is beszélt, és elmondta azt is, miért az időseket támadja leginkább a betegség.

Ferenc pápa csak a halála után akarta „meggyónni” az életét, de a világ állapota miatt nem várhatott vele

A Remény című önéletrajzában nemcsak az életét meséli el, hanem a papi hitvallása mentén figyelmeztet arra, hogy a vesztünkbe rohanunk.

Nem mindegy, hogy vírus vagy baktérium okozza a fertőzést

Többféle fajtája van a légúti fertőzéseknek: vannak olyanok, amelyek az orrmelléküregeket és a torkot érintik, ilyen például a nátha vagy az arcüreggyulladás. Ezzel szemben az alsó légúti fertőzések leginkább a tüdőt vagy annak környékét támadják, ide tartozik a hörghurut, amely a tüdőbe vezető légutak gyulladását jelenti. Az akut hörghurutban szenvedő emberek igen sokat köhöghetnek, általában nincs lázuk, és nem okoz számukra nehézséget a levegővétel. A KSH adatai szerint évente több ezer ember halálát okozza a hörghurut Magyarországon, tavalyelőtt 5421-en vesztették életüket a betegségben.

A tüdőgyulladás is ebbe a kategóriába tartozik, a fertőzést okozhatják vírusok, baktériumok, gombák és paraziták is. A tünetek között jelentkezhet láz, légszomj, erős köhögés és levertség, egyeseknél akár hányinger, hányás, hasmenés, a mellkasban érzett fájdalom levegővétel közben, valamint zavartság is előfordulhat.

A nátha- és influenzavírusok okozta fertőzések szövődményeként, felülfertőzés következtében is kialakulhat bakteriális tüdőgyulladás, ritkább esetben pedig az influenzafertőzés szövődménye súlyos vírusos tüdőgyulladás is lehet. Ilyenkor a tüdő sejtjeinek pusztulását egyrészt maga a szaporodó vírus, másrészt a szervezet felfokozott immunreakciója okozza, ezek következtében akár órák alatt súlyos légzési elégtelenség alakulhat ki, ahogy azt sajnos a Covid-járvány alatt sokan megtapasztalták. A vírusos tüdőgyulladás bármely életkorban előfordul, de gyakoribb gyermekeknél és az idősebb korosztálynál – írja a Webbeteg.

Mit jelent, hogy Ferenc pápánál polimikrobiális légúti fertőzést állapítottak meg?

Ferenc pápánál komplex a klinikai kórkép, úgynevezett polimikrobiális légúti fertőzést állapítottak meg nála, ami azt jelenti, hogy az orvosok a vizsgálat során többféle vírust, baktériumot, gombát vagy parazitát mutattak ki, és úgy gondolják, ezek okozzák a tüneteket. Nem ez az első eset, hogy az egyházfő tüdőgyulladással került kórházba, korábban egy fiatalkori légúti betegség miatt el kellett távolítani tüdejének egy részét.

Ferenc pápa a kórházból kérte, hogy imádkozzanak érte és a békéért

A Vatikán szombaton arról tájékoztatott, hogy továbbra is kritikus a pápa állapota, vasárnap pedig maga az egyházfő üzent a kórházból.

Nem elég egy egyszerű vizsgálat

A szakember elmondása szerint a diagnózis felállítása egy általános fizikai vizsgálat, mellkasi röntgenfelvétel vagy CT-vizsgálat után lehetséges. Néhány betegnél köpetet is vizsgálnak az orvosok, vagy hörgőtükrözést végeznek: ilyenkor egy hajlékony csövet vezetnek be a légutakba, hogy mintát vegyenek a vizsgálathoz. Azoknál a pácienseknél, akik kórházba kerülnek, készül vérvizsgálat is – erre azért van szükség, hogy megállapítsák a fertőzés esetleges átterjedését a véráramba.

A kezelés ezután a fertőzés típusától is függ, nagyon leegyszerűsítve a bakteriális fertőzéseknél antibiotikumot javasolnak az orvosok, vírusos fertőzésnél – mint például a Covid–19 esetében – az immunrendszer erősítése kerül a fókuszba.

Miért az időseket támadja?

A számok is azt mutatják, hogy a légúti fertőzések komoly veszélyt jelentenek az idősekre: egy 2020-as tanulmány szerint az Egyesült Államokban évente közel egymillió idős ember kerül kórházba tüdőgyulladás miatt, egyharmaduk ezután egy éven belül meghal.

Az alsó légúti fertőzések maradtak a világ leghalálosabb fertőző betegségei, és ez az 5. leggyakoribb halálok az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján. 2021-ben 2,5 millió emberéletet követelt, ráadásul a statisztikában az abban az évben 8,8 millió áldozatot szedett Covidot külön kategóriaként kezelték.

Számos oka van annak, hogy miért az idősek kitettebbek ezeknek a fertőzéseknek. Más krónikus betegségek, mint a tüdőtágulás, szív-, vese-, és cukorbetegség mind növelik a kockázatot. Az idősek nagyobb valószínűséggel szenvednek izomgyengeségben is, ezért a köhögés sokkal fájdalmasabb lehet számukra, és nyelési problémáik is akadhatnak – így sokkal többször előfordul, hogy félrenyelnek evés vagy ivás közben, a tüdőbe kerülő anyagok pedig tüdőgyulladást okozhatnak.

Az életkor előrehaladtával az immunrendszer is gyengül, így az idősek kevésbé hatékonyan küzdenek meg különböző vírusos fertőzésekkel. Végül egyes betegeknél előfordul, hogy a jellemző tünetek helyett (mint a magas láz vagy a köhögés) más tünetek jelentkeznek, például zavartság vagy hasmenés. Ez azt eredményezi, hogy később tudnak csak eljutni az orvosok a helyes diagnózis felállításához, ezalatt az idő alatt pedig súlyosabbá válhat a fertőzés.

Tehetünk a megelőzésért

A CNN által megszólaltatott szakértő szerint tehetünk azért, hogy csökkentsük a tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy hat hónapos kor után minden évben megkapjuk az influenza elleni védőoltást, és az 5 év alatti gyermekeknek, valamint az 50 évesnél idősebbeknek meg kell kapniuk a pneumococcus elleni védőoltást is. Ez a baktérium a tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója, sokszor megtalálható a légutakban akár tünetek nélkül is, és cseppfertőzéssel terjed.

A légúti szinciciális vírus (RSV) ellen is van védőoltás, ezt a 75 éveseknek vagy annál idősebbeknek ajánlják az orvosok, de a vírusfertőzés a babákat is érinti: az egy évnél idősebb gyerekeknél csak náthát okoz, a koraszülötteknél viszont akár végzetes alsó légúti fertőzést, tüdőgyulladást is kiválthat.

A tudósok nem hittek Karikó Katalinéknak – Pardi Norbert az mRNS-vakcinák rák elleni bevethetőségéről

A gyógyszercégeknek masszív bevételük lett az mRNS-vakcinákból, ezek jelentős részét visszaforgatják a kutatásokba, így már nem évi 5-6, hanem 40-50-100 klinikai vizsgálat folyik mRNS-alapú készítményekkel – mondja Pardi Norbert, a Pennsylvaniai Egyetem mikrobiológiai tanszékének professzora, aki még 2011-ben csatlakozott a Karikó Katalin és Drew Weissman laboratóriumában zajló kutatásokhoz.

A megelőzéshez hozzátartoznak az életmódbeli változtatások is: akik dohányoznak, vagy sok alkoholt isznak, tudniuk kell, hogy náluk nő a tüdőgyulladás kialakulásának kockázata, így érdemes törekedniük ezeknek a káros szokásoknak az elhagyására. Fokozott rizikófaktornak a túlsúly is, ugyanakkor az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és az elegendő alvás mind hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez, így könnyebben tud megküzdeni a szervezet a vírusfertőzésekkel.

Influenzaszezonban érdemes fokozottan figyelni az alapvető higiéniára: az alapos, rendszeres kézmosás elengedhetetlen a mindennapokban. A szakember javasolja azt is, hogy akik különösen óvatosak akarnak lenni, beltéren viseljenek maszkot, és ne találkozzanak olyanokkal, akik bármilyen légúti betegség tüneteit mutatják.

A megfázás szövődményeként jelentkező tüdőgyulladás megelőzésének egyik legfontosabb lépése a pihenés, az ágynyugalom, a megfelelő folyadékbevitel és vitaminpótlás.

Tévhitek a megfázásról és a torokfájásról, amik hátráltathatják a gyógyulást

Lehet-e fagyit enni fájós torokkal? Segít-e a citromlé vagy a csípős fűszer a megfázás leküzdésében? Akkor is fertőzünk, ha nincs lázunk? Mikor szedjünk antibiotikumot? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre gyűjtöttük össze a válaszokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!