szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahány ember, annyi látásmód, mégis, vannak olyan általános szempontok, amelyeket követve a színeken keresztül vidámságot hozhatunk a családi fészekbe. És akadnak olyan színek is, amelyeket érdemes elkerülni, ha éppen az otthonunk kifestésére készülünk.

Az otthon melegét nemcsak az ott élő emberek és a benne található tárgyak határozzák meg, hanem az is, hogy milyen színű falak között töltjük a napjainkat. Sőt, belsőépítészettel, színpszichológiával foglalkozó szakemberek állítják, a színek minden más tényezőnél jobban befolyásolják egy tér hangulatát, rengeteg érzelmet idéznek elő: képesek lehetnek megnyugtatni, felvidítani vagy lehangolni is – tehát egyáltalán nem mindegy, hogy milyen festéket választunk, amikor a falak színén gondolkodunk.

Az érzékelésünk persze szubjektív: egy szín vagy egy árnyalat akár erős negatív reakciót is kiválthat belőlünk, ha rossz emlékhez kötődik, míg másokban örömöt és vidámságot kelthet ugyanez a szín.

Ezzel együtt azonban léteznek általános igazságok a falak színével kapcsolatban. A Livingetc brit lakberendezési portál lakberendezőket, dizájnereket, színpszichológiai szakértőket kérdezett arról, mely színektől érdemes óvakodni, ha a lakásunk kifestésén gondolkozunk, és milyen árnyalatok jelenthetnek hosszabb távon is ideális alternatívát.

Miért nem tesznek függönyt az ablakaikra a gazdagok?

Már Magyarországon is látni olyan házakat, amelyek hatalmas ablakaikon nyújtanak betekintést minden arra járónak az ott élők életébe. De miért nem zavarja ez a lakókat?

Babakék

Ha a kék rosszul eltalált árnyalatát használjuk, a szín hideg és távolságtartó atmoszférát teremt a térben. A babakék szomorúságot idézhet elő hűvös alaptónusai miatt – mondta Róisín Lafferty lakberendező. Hozzátette, hogy a kék más árnyalataival ellenkező hatást is el lehet érni, remek példa erre az azúrkék sárga alaptónusaival, ami élénkséget, vidámságot, barátságos érzést kölcsönöz a színnek.

Nem csak az élénk kék színekből érdemes válogatni, a szakember szerint például egy visszafogottabb púderkék árnyalat derűs, nyugodt hangulatot teremt.

„Chartreuse” zöld

A „chartreuse” egy zöld színű, 130 féle fűszernövényből készült likőr, amelynek receptjét francia szerzetesek fejlesztették ki a 18. században. A szokatlan „chartreuse” zöld merész és modern érzést kölcsönözhet egy szobának, de itt sem mindegy, hogy melyik árnyalathoz nyúlunk. Garrow Kedigian tervező szerint érdemes a sárgásabb tónust választani, amely vidámságot csempész ebbe a különleges zöldbe.

Chartreuse likőr
Montico Lionel / hemis.fr / Hemis via AFP

Egy másik szakértő azonban úgy gondolja, hogy a sárgászöld színt sokan a betegséggel, szemtelenséggel, gyávasággal, féltékenységgel és árulással kötik össze.

Általánosságban azért elmondható, hogy a sárga kevés esetben lehet a hangulat elrontója: a lakberendezésben nélkülözhetetlen ez a szín, mert fényszerű hatást fejt ki.

Palaszürke

Az általános megítélés alapján a szürke árnyalatok boldogtalanságot árasztanak. Vijaya Lakshmi V. professzor szerint a palaszürke túlságosan unalmas és az egyhangúság benyomását kelti, így felerősítheti a depressziót és az önbizalomhiányt – nem véletlen, hogy a téli, fényhiányos, szürke hónapokban szenvednek a legtöbben a szezonális depressziótól.

Lehet azonban a szürkét is úgy keverni, hogy jó hangulatot teremtsünk. „Válasszunk világosabb tónusú, melegebb szürkét, ami frissességet idéz elő, ilyen például a Benjamin Moore Silver Satin árnyalat” – mondja a szakember.

Sárbarna

A barna szín alapvetően az őszre és az elmúlásra emlékeztet, de ebből is választhatunk vidámabb árnyalatot. A sárbarna inkább a szín komor oldalát tükrözi, míg a melegebb tónusú földes- és fahéjbarna, vagy a Pantone-nál az év 2025-ös színe, a mokkakrém nyugtató hatású lehet.

A mokkakrém lett 2025 színe a Pantone-nál – A mű

A Pantone festékgyártó cég munkatársai minden évben figyelemmel kísérik a vizuális és pszichológiai trendeket, és méréseik alapján az év végén kihirdetik a következő év színét. 2025-re az „evokatív ​​puha barnát” választották.

Pisztáciazöld

A pisztáciazöld önmagában túlságosan melankolikusnak tűnhet, ugyanakkor lágyíthatja a légkört és harmóniát hozhat egy olyan térben, amelyet egyébként merészebb, élénkebb színek uralnak, mint például a kárminvörös.

A színpszichológia szerint a zöld a tökéletes választás, ha az egyensúly megteremtéséről van szó. „A többi színhez képest a zöld viszonylag semleges érzelmi hatású, inkább passzív, mint aktív, a spektrum közepén helyezkedik el, az egyensúly színe, ami sokkal fontosabb fogalom, mint sokan gondolják” – mondja Lakshmi V. professzor.

Fekete

A gyász és a sötétség színeként nem meglepő, hogy a lehangoltság, szomorúság jut eszünkbe róla.  „A fekete lényegében a fény hiányát jelenti, ezért fenyegető lehet; sokan félnek a sötétségtől” – mondja a szakember. Szerinte a feketével kapcsolatos asszociációk között szerepel a gonoszság, öregség és a bánat, ugyanakkor a szín jelképezhet szilárdságot, megbízhatóságot is. Így más, vidámabb, élénkebb színekkel kombinálva akár a nyugalom hatását is keltheti.

Fehér

Ha azt hitte, hogy a fehér szín biztonságot sugároz, gondolja át újra: ez az egyik fő bűnös a boldogtalan színek listáján – állítják a szakemberek. „Sokan választják a világos fehéret, hogy megteremtsék a térérzetet, de ez néha hideg, barátságtalan hangulatot eredményezhet” – mondja Ruth Mottershead, a Little Greene brit festészeti szaküzlet kreatív igazgatója.

Egy melegebb tónusú törtfehér azonban jó választás lehet, remekül mutat például a plafonon, vagy akár a szoba összes falán, tágíthatja a teret. Érdemes különböző árnyalatokat rétegezni és kombinálni a textúrákat is, ez megakadályozza, hogy a fehér szín ridegnek tűnjön.

A színek pszichológiája: a kék nyugtat, a zöld regenerál, a piros inspirál, a fekete untat

A friss kutatás eredménye megmutatta, hogy a színek milyen hatással vannak a hangulatunkra és a viselkedésünkre. A felmérés ezen túl arra is rávilágított, hogy üzleti ebédhez fehér, családi, baráti étkezéshez kék, romantikus vacsorához vörös színek illenek, gyerekekkel pedig izgalmas, sárgás helyet válasszunk.

Nyitókép: Lakos Gábor / HVG

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!