szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A francia elnök és az ír kormányfő is kemény vitát ígér az uniós alapértékekről az EU-csúcson, melynek egyik legfőbb témája a magyar homofóbtörvény lett.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Dagad a botrány az LMBTQ-embereket támadó módosító törvény miatt: a pedofília-ellenes jogszabály összemossa a nemi identitást a pedofíliával. Korlátozza a nemváltoztatás vagy homoszexualitás megjelenítését és népszerűsítését, továbbá tilos ilyen reklámokat elérhetővé tenni a 18 év alattiaknak.
Friss cikkek a témában

Ha a magyar kormány nem vonja vissza a melegellenes törvényt, el kell hagyniuk az EU-t

– jelentette ki az EU-csúcsra érkező Mark Rutte holland kormányfő.

Bár az uniós csúcson eredetileg az EU Törökországgal és Oroszországgal kapcsolatos külpolitikáját, a migrációt és a koronavírus-járvány elleni harcot akarták megvitatni az uniós állam- és kormányfők, napirend egyik legfontosabb témájává a tegnap életbe lépett melegellenes magyar törvény vált.

„Magyarországnak vissza kell vonnia a törvényt vagy mennie kell. Én nem mondhatom azt nekik, hogy menjenek, ezt csak lépésről lépésre lehet” – mondta Rutte. A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy

szégyellem, mikor azt kell mondani a tagjelölt Albániának vagy Macedóniának, hogy tiszteletben kell tartaniuk a hátrányos megkülönböztetés tilalmát és a többi uniós értékeket, miközben az EU-tagok nem teszik azt.

A holland kormányfő szerint az uniós szerződésekben foglalt alapjogok „nem jelenthetik alku tárgyát”.

Belga kollégája, Alexander De Croo a kizárásig nem ment, de pénzcsapok elzárásával azért megfenyegette a magyar kormányt, azzal érvelve, hogy az „európai klubnak” szabályai vannak, és ha valaki ezeket nem tartja be, akkor a támogatásokra sem jogosult. De Croo amúgy „retardáltnak” nevezte a magyar törvényt, és arra figyelmeztetett, hogy a magyar kormány „túl messzire ment”.

Hogy a magyar törvény mennyire abszurd, arra Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök a személyes példáján át világított rá. A kormányfő elmondta, hogy mennyire nehéz volt elfogadnia, hogy meleg és ezt elmondania a szüleinek.

Elfogadhatatlan, hogy azt hallom most, hogy azért lettem meleg, mert láttam valamit a tévében, mikor fiatal voltam.

Emmanuel Macron francia elnök is úgy nyilatkozott, hogy a magyar törvény nem áll összhangban az európai értékekkel, és erről az EU-csúcs alatt „egyenes és kemény” párbeszédet fognak folytatni. Micheál Martin ír miniszterelnök is megígérte, hogy nagyon határozottan ki fog állni a véleménye mellett, miszerint a „magyar hatóságok visszavonnak egy uniós alapértéket” a szerdán életbe lépett törvénnyel.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Twitteren is megismételte a csúcs előtt kifejtett gondolatait, miszerint „az értékek állnak az európai projekt központjában”, és ezért este – minden valószínűség szerint a vacsora alatt – meg fogják vitatni a kérdést. Nagy kérdés, hogy a kollégáit is sikerül-e leráznia Orbán Viktor miniszterelnöknek azzal, mint a brüsszeli újságírókat, hogy "nincs is melegellenes törvény, csak olyan, ami a szülők és a gyerekek jogait védi", és ő amúgy is egy szabadságharcos, mert 30 éve hozzájárult a rendszerváltáshoz.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!