szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az immáron függetlenként politizáló fideszes EP-képviselők jelentős pozíciókat veszítettek az Európai Parlamentben azzal, hogy kiléptek a Néppártból. Szerintük azonban ez nagy siker.

Az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén bejelentették, hogy a Fidesz tizenkét európai parlamenti képviselője visszakapja az európai néppárti képviselőcsoportból történt kilépéskor elvesztett szakbizottsági helyeiket. Erről a Fidesz EP-delegációja közleményben tájékoztatta az EUrológust. A bejelentést Deutsch Tamás a képviselőcsoport a következőképpen kommentálta:

Nagy siker ez a bejelentés. A hónapokon keresztül zajló tárgyalásokon képviselt határozott álláspontunk végre eredménnyel járt: az EP baloldali többségének érdekében álló jogfosztott helyzetünknek vége, és mi nyertünk. Minden fideszes képviselőnk újra részt fog venni az EP szakmai munkájában, ismét szakbizottságokban is képviselhetjük a magyar érdekeket!

Ugyanakkor nem automatikusan ugyanazokba a bizottságokba ültek vissza a képviselők, amelyeket el kellett hagyniuk. A legszembetűnőbb az, hogy a jogállamisági témák szempontjából a legfontosabb parlamenti bizottságban, az Állampolgári Jogi Bel- és Igazságügyi Bizottságban nincs fideszes képviselő. Ezt megelőzően Hidvégi Balázs volt a tagja ennek a testületnek, sőt, az egyik alelnöki poszt várományosának számított, de a bizottság többsége egyszerűen nem volt hajlandó megválasztani a fideszes képviselőt.

Mivel a bizottsági elnöki, alelnöki helyekről a pártok döntenek, a függetlenként politizáló fideszes képviselőknek esélyük sincs vezető tisztséget betölteni. (Kivétel ez alól Járóka Lívia, aki továbbra is az EP egyik alelnöke, őt ugyanis a képviselők megválasztották, ez a poszt független a frakciótagságtól). Gál Kinga a biztonság- és védelempolitikáért felelős bizottságban, Bocskor Andrea pedig a kulturális és oktatási bizottságban volt alelnök.

Egy másik fontos bizottságban, a Költségvetési Ellenőrzési Bizottságban (CONT) is erős pozíciója volt a Fidesznek. Itt tárgyalják például az uniós pénzek felhasználásának ellenőrzésével kapcsolatos ügyeket. Tavaly decemberig Deutsch Tamás volt az egyik alelnök, de miután Deutsch megsértette Manfred Weber frakcióvezetőt (módszereit a náci és a kommunista titkosrendőrség eszközeihez hasonlította), a Néppárt minden pozíciójából visszahívta. Ugyan a Fidesz jelölte helyére Kósa Ádámot bizottsági alelnöknek, azonban a Néppárból történő kilépés miatt Kósa egyetlen napig sem tölthette be a pozíciót. Deutschnak most be kell érnie „Az állatok szállítása közbeni védelmével foglalkozó vizsgálóbizottság” tagságával, illetve a korábban által alelnökölt bizottságban (CONT) póttag lehet.

A tizenkét képviselő közül négy nem rendes bizottság tagja, hanem vizsgálóbizottságé, vagy különbizottságé. Vagyis a húsz állandó parlamenti szakbizottság közül a Fidesz nyolcban képviselheti teljes jogú taggal a magyar érdekeket.

A Fidesz európai parlamenti képviselőinek bizottsági tagsága:

  • Költségvetési Bizottság (BUDG) - Deli Andor;
  • Az állatok szállítása közbeni védelmével foglalkozó vizsgálóbizottság (ANIT) - Deutsch Tamás;
  • Külügyi Bizottság (AFET) - Gál Kinga;
  • Gazdasági és Monetáris Bizottság (ECON) - Győri Enikő;
  • Ipari, Kutatási, és Energiaügyi Bizottság (ITRE) - Gyürk András;
  • Az Európai Unió valamennyi demokratikus folyamatába történő külföldi beavatkozással, többek között a félretájékoztatással foglalkozó különbizottság (INGE) - Hidvéghi Balázs
  • A rák elleni küzdelemmel foglalkozó különbizottság (BECA) - Járóka Lívia;
  • Foglalkoztatási és szociális Bizottság (EMPL) - Kósa Ádám;
  • A digitális korban a mesterséges intelligenciával foglalkozó különbizottság (AIDA) - Schaller-Baross Ernő;
  • Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság (ENVI) - Tóth Edina;
  • Nemzetközi kereskedelmi Bizottság (INTA) - Trócsányi László.

Továbbá Bocskor Andrea a Kulturális és Oktatási Bizottságban (CULT) és Deutsch Tamás a Költségvetési Ellenőrző Bizottságban (CONT) póttagságot kap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!