szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Savanykás és fekete, de nagyon jól tud esni. Ha valamiről állíthatjuk, hogy igazán orosz ital, akkor az a vodka mellett a kvasz. Ráadásul ebből bátran ihatunk bármikor bármennyit, nem fog megártani.

Ezt az egészen sötét színű, feketés vagy barnás színárnyalatú savanykás italt hamar meg lehet kedvelni. Naponta több pohárral is fogyaszthatunk belőle, nem kell félni, hogy felöntünk a garatra. Az orosz kvasz egészséges üdítőital. Szervezetünkre való kedvező élettani-biológiai hatását bátran hasonlíthatjuk a kefirhez, aludttejhez. 

A kvasz napi fogyasztása évszázadok óta beépült az orosz, a szláv emberek mindennapi életébe, italkultúrájába. Először a Kijevi Nagyfejedelemségben (Kijevi Rusz) I. Vlagyimir uralkodása idején említik írásos dokumentumban,egy 989-ből származó kódexben: „Osszatok szét a népnek ételt, mézet, kvaszt.” Puskin szerint ez az ital olyan, mint a levegő, nem lehet meglenni nélküle. Míg egy nálunk is nagyon kedvelt író, Sólem Aléchem (a Tóbiás, a tejesember című művéből készült a Hegedűs a háztetőn musicalváltozata) könyvének, A Motl gyerek ironikus történetének hősei pedig kvaszgyártással akarnak meggazdagodni. Milyen kár, hogy ez nálunk még nem jutott eszébe senkinek!

Orosz házi kvasz

Összetevői: 1 kg rozskenyér, 20 dkg cukor, 5 dkg élesztő, 6 l víz (5 l a kenyér áztatásához, 1 liter az élesztő feloldásához), néhány szem mazsola.

 

A felszeletelt rozskenyeret szárítsuk meg a sütőben, majd törjük össze. Az összetört kenyérre öntsük rá a felforralt vizet. Hagyjuk 8 óra hosszáig kiázni, majd szűrjük le a barnássá vált kenyérlét. Ekkor hozzáöntjük a liternyi vízben előzőleg feloldott élesztőt és a cukrot. Tizenkét óráig hagyjuk erjedni a folyadékot, majd öntsük ki üvegekbe, s adjunk hozzá palackonként 2-3 szem mazsolát. A lezárt üvegeket egy teljes napig tartsuk meleg helyen, majd tegyük a hűtőbe. Megéri a türelmet, hogy  frissítő, savanykás kvaszt kapjunk   

Ha valaki először jár Oroszországban vagy akár Ukrajnában, hamar feltűnik neki az utcai lajtos autó (nálunk régen a tejet szállították hasonló tartályautókban), rajta hatalmas felírat: KBAC. A filinghez hozzátartozik, hogy van, ahol egyenesen ebből a lajtból árulják a fenséges italt poharakban, korsókban kimérve. Jellemzően azonban élelmiszerboltok, üdítőárusok üvegkabinjaiban mérik a kvaszt. Nem egyszer jómagam is, mint a moszkvaiak többsége, háromliteres üveggel álltam sorba  a frissítő nedűért, miközben jókat beszélgettem az élet mindennapi dolgairól az előttem, mögöttem állókkal, kedves ismeretségekre szert téve.

Mi is valójában ez a feketés-barnás, frissen habzó ital? Szárított rozskenyérből készül, víz és élesztő hozzáadásával,a régi receptek szerint hosszadalmas erjesztési eljárással. Ma az előállítási ideje nagyüzemi keretek közt lényegesen lerövidül. Igen finom, és semmivel össze nem hasonlítható a frissen mért kvasz.

A boltokban kapható  palackozott változat egy-, másfél- és kétliteres üvegekben, mint bármely más üdítőital.S árulnak kvaszkoncentrátumot is, ami víz hozzáadásával otthon elkészíthető. Ezek azért kicsit mesterkélt íz hatásúak. Ám,aki kíváncsi rá, itthon is kipróbálhatja. Az Arbat Delicates üzleteiben a Monasztirszkij kvasztól a Ruszkij kvaszig több fajtát fellelhetünk. 

A kvasz több féle ízesítésű is lehet, a kenyérkvasz mellett a legismertebb az alma- és a nyírkvasz. A rozskenyér alapanyagú kvasz könnyen elkészíthető otthon is egy viszonylag egyszerű recept alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!