szerző:
M.L. - Gy.Zs.
Tetszett a cikk?

Gyógyíthatatlan húsevők a salátáktól is elvárják, hogy legyen bennük valami izmosabb. Ők nem valami mellé, inkább valami helyett ennék. Íme egy fajsúlyosabb saláta, ami többnapos ünnepen üdítő színfoltja lehet az unalomig ismételt hagyományos menünek. Nem túl bonyolult ötvözetről van szó.

  

A  karácsonyi, sőt a két ünnep közötti vendéglátások természetes velejárója, hogy szinte mindenütt ugyanarra számíthatunk. Halászlé, töltött káposzta, pulykasült, libamáj zsírjában. Amikor már harmadszor eszi az ember, elfogy a lelkesedése, legfeljebb hízik. Ezzel együtt müködésbe is lép a lelkiismeretfurdalás, hogy úristen, hány kilót szedtünk magunkra.  A steaksaláta "többfunkciós": egyrészt megadja az illúziót, hogy most valami könnyebb következik, másrészt ragadozók is harapnak rá, akikbe így legalább egy kis zöldet is bele lehet diktálni.

Ráadásul, négy adagnyi könnyű kései ebéd vagy vacsora kijön egyetlen szép szelet   marhahátszínből. Csupán elegendő  saláta alapanyagnak kell még lapulnia a hűtőben, és már sokszorosíthatjuk is a húst! Nem is akárhogyan:egy igazi steak poivre-t, azaz borsos steaket készítünk, sok-sok durvára tört borssal. Ehhez ajánlott mozsarat használni, mert a daráló még a nagyobb fokozaton is túl finomra darál, attól meg kellemetlenül csípős lesz a steak, mivel a bors csak durvára törve lesz szelíd-édeskés sütés közben. Ha nincs mozsarunk, megteszi a húsklopfoló is, de akkor zacskóba, fóliába téve törjük össze a borsót.  Szóval, a vékony szeletkékre vágott steak koronázza meg a salátánkat, épp annyi nehézkességet adva hozzá, amennyi kell. A citrom és a hússzaft pedig valóságos varázsszere lesz a kompozicíónak.

Facebook

 Recept

Hozzávalók:

1 szelet marhahátszín (kb. 15-20 dkg)

1 citrom

1 evőkanál szemes feketebors

1 fej zöldsaláta vagy 1 zacskó rukkola, illetve bármilyen zöld salátamix

10-15 szem koktélparadicsom

2   tv paprika / a töltenivaló sárga, húsos /

 0,5 dl olívaolaj

2 fehérborecet

1 kiskanál reszelt parmezán

kevés só

 Elkészités:

1. Egy kevés olívaolajjal vagy vajjal kenjünk ki egy vastag aljú (főnyeremény, ha öntöttvas) serpenyőt, és forrósítsuk fel, míg szinte füstöl. / Páraelszívót kapcsoljuk be vagy nyissuk ki az ablakot. Legjobb, ha mindkettőt. /

2. A hússzeletet forgassuk bele alaposan a durvára tört borsba, mintha paníroznánk. Fektessük a forró serpenyőbe, és előbb az egyik oldalán 3, majd a másikon 2 percig süssük. Ezzel közepesre - medium - sütjük, de a sütési idő függ a serpenyőtől és a hús vastagságától is, ezért érdemes nyomogatni: ha kezd keményedni, azonnal kapjuk ki a serpenyőből.
A steaket  locsoljuk meg fél citrom levével, hintsük meg kevés sóval, és lazán csomagoljuk alufóliába. Így pihentessük 10 percet, hogy a nedvek jól átjárják, közben elkészíthetjük a salátát.

3. A saláta elkészítése lényegében a vinaigrette megalkotását jelenti, mert a koktélparadicsomok kéttészelése, a salátalevelek összetépkedése, vagy éppen kiszabadítása a celefánzacskóból, meg a paprika felkarikázása nem igényel komoly munkát. A vinaigrette jelentőségét azonban nem szabad lebecsülni, mert ettől lesz a saláta saláta, különben csak egy tál aprított zöldséget csócsálunk. A parmezános-citromos öntet úgy készül, hogy a merülőmixer keverőpoharába pakoljuk az olívaolajat, a fehérborecetet, a másik fél citrom átszűrt levét és a reszelt parmezánt, majd a mixerrel homogénre turmixoljuk az egészet. Matt sárga színű, sajtos-citromos illatú öntet keletkezik így, amelybe még tehetünk pár csepp fehérborecetet, attól függően, hogy mennyire szeretjük savanykásan. Érdemes megjegyzni, hogy az öntet akkor jó, ha önmagában kóstolva kissé savanykásabbnak érezzük a kelleténél, mert a salátával együtt fogyasztva épp így lesz tökéletes.

4. A salátát csak találás előtt keverjük össze a öntettel, és osztjuk szét négy tányérra. A húst vékony szeletkékre vágjuk és a salátadagokra ültetjük, a fóliában összegyűlt levét is bátran locsoljuk rá.
Ha friss bagettet is törünk mellé, senki sem marad éhen. 

 

Neubauer Judit

 Tipp: Mivel többnapos ünnepen egyáltalán nem biztos, hogy a boltban frissen vett  bagettettal tudunk szolgálni, ez ügyben is kicsit vajákolnunk kell. Van egy jó módszer a bagett életre keltésére, hiszen tudjuk, hogy ha nem esszük meg frissen, akkor nemsokára morzsálódik és porlik... A másnapos bagett viszont újra élvezhetővé válik, amennyiben hosszában felmetsszük, de nem vágjuk teljesen át, a résbe vajdarabkákat teszünk, aztán jól becsomagoljuk alufóliába, és 5-6 percre bedugjuk 150 fokos sütőbe. A vaj elolvad, a bagett felfrissül, s ha nem is lesz éppen olyan, mint újkorában, bőven átropog az élvezhetőség küszöbén.

 

 

/Még több recept a szerzőtől:www.asztaltanc.hu/


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!