szerző:
Roma Sajtóközpont
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem kell hozzá se kanál, se villa. Akkor is készül, amikor nem kapni bele paprikát, paradicsomot. A Baranyában élő beások eledele a káposztás lecsó – ezt főzi Mautner Zsófia gasztroblgger és Tonté Barbara, a Romani Gastro egyik háziassszonya mecseki vendégségben. A Masina mesék folytatódik.

Kővágószőlős festői szépségű község Pécs mellett a Mecsekben. Várnainé Ancsa férjével, két felnőtt gyerekével és unokájával lakik itt takaros otthonukban, ahonnan lélegzetállító kilátás nyílik a lent elterülő tájra. A faluban, ahogy Baranya megyében általában, főként beás cigányok élnek, akik az archaikus román nyelvet beszélik. Bár szülei szinte nem is beszéltek hozzá magyarul, Ancsa egyre ritkábban használja az ősök nyelvét, gyerekei pedig már csak értik nagyanyjuk szavát, de magyarul válaszolnak.

A beások korábban elsősorban fakitermeléssel és famegmunkálással – például teknő, kád, és fa evőeszközök készítésével – keresték a kenyerüket, mára ezt legfeljebb hagyományőrzésből űzik néhányan. Az étkezési szokásokban azonban intenzíven él a hagyomány. A környéken az egyik legkedveltebb a káposztás lecsó. Eredete meglehetősen praktikus: a cigányok télen-nyáron szeretik a lecsót, de szezonon kívül a paprika igen drága, így a sokkal olcsóbb káposztával dúsítják fel. A lecsóhoz elmaradhatatlan a punya, vagyis a beások által sütött kenyér, amit a helyiek kanálként is használnak.

Farkas András / RSK

Ancsa saját specialitásként medvehagymával és szalonnával bolondítja meg a cipót, amit a környezetében egyre többen követnek. A szakácstudományáról közismert asszony gyakran főz különböző rendezvényeken, és kuncogva szokta figyelni a vendégeket, akiknek evőeszköz nélkül szolgálják fel az illatosan gőzölgő menüt. Legutóbb egy holland csoport körében okozott átmeneti feszengést a csak punyával szervírozott lecsó, de amikor Ancsa férje elmesélte nekik a tréfa lényegét, hamar feloldódott a társaság – és csak páran kértek villát az ételhez.

Masina mesék

A Masina mesék a Roma Sajtóközpont projektje a gasztro- és a szocioriport metszéspontjánál. „A gasztronómia és a receptjeim is tulajdonképpen a sokszínűséget, a kultúrák keveredését tükrözik. Ugyanúgy, ahogy az életemet is meghatározza a multikulturalizmus” – mondta Mautner Zsófia, aki szerint a roma konyhából is ihletet lehet meríteni az otthoni konyha felfrissítésére. Ez sarkallja Budai Zsanettet és Tonté Barbarát is, akik a Romani Gastróban hagyományos recepteket gyűjtenek össze és gondolnak újra. "A Masina mesékben is a klasszikus recepteket kerestük a falvakban, a Tisza partján és városokban.”

További részek:

A tiszai halfasírt

Lecsós oldalas pörkölt nokedlivel

Szabolcsi bokolyi

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!