szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eredeti formájában építik újjá a Gödöllői Királyi Kastélyban Erzsébet királyné verandáját Máté Zsolt tervei alapján – közölte a kastély szóvivője.

gkk.hu

Holub Katalin elmondta, hogy noha a tervek már 1992-ben készen voltak, a megvalósítás  - a napjainkban is tartó, az épület szinte teljes egészét érintő nagyrekonstrukcióig – váratott magára. Mivel az eredeti rajzokon régi mértékegységek (öl, láb, hüvelyk) szerepelnek, a tervezőnek először át kellett számolnia méterre ezeket az adatokat, majd az elkészített rajz és az 1867-ben épült veranda eredeti dokumentumainak összevetése következett – hangsúlyozta a szóvivő. Az alapos kutatómunkának és a gondos tervezésnek köszönhetően idén nyáron régi szépségében csodálhatják a királyné egyik kedvenc tartózkodási helyét a gödöllői kastélyba látogatók.

Az Erzsébet királyné lakosztályához kapcsolt, a déli homlokzathoz „támaszkodó” verandát fából ácsolták, s úgy alakították ki, hogy az összeköttetésben legyen a déli előkerttel ( a „királyné kertjével”), valamint egy fedett folyosón át a lovardával és az istállóval – fűzte hozzá Holub Katalin. Az úgynevezett svájci stílusban felhúzott építményt Ferdinand Kirschner udvari építész tervezte, aki a kastély egyéb részeinek funkcionális átalakításaival is foglalkozott. A veranda igényes díszítése a fennmaradt fotókon kevéssé látható, mivel az oldalfalakon felfutó vadszőlő lombja szinte teljesen eltakarta azt, ám a későbbi átépítéseket is rögzítő eredeti tervek nagy segítséget jelentettek a korhű rekonstrukcióhoz – magyarázta a szóvivő.

A gödöllői kastély Magyarország legnagyobb barokk kastélya, melyet az 1730-as években Grassalkovich Antal építtetett. A nyolc szárnyból álló épületegyüttes 1867-ben koronázási ajándékként  lett a királyi pár kedvenc pihenőhelye. Erzsébet királyné több időt töltött itt, mint bárhol másutt: több mint 2000 éjszakát. A két világháború között Horthy Miklós kormányzó nyári rezidenciájává vált az épületegyüttes, majd a II. világháborút követően egyebek mellett idősek otthonaként, illetve laktanyaként is hasznosították, miközben állaga jelentősen leromlott. A felújítási munkálatok a rendszerváltást követően indultak meg erőteljesebben, de a teljes, 2013 decemberéig tartó nagy rekonstrukcióhoz csak tavaly júliusban uniós támogatással láttak hozzá. Április végén adják át a megszépült, 52 ezer négyzetméteres, romantikus stílusú parkot, míg a kastély két szárnyának felújításával a nyár folyamán végeznek – mondta el korábban Révész T. Mihály igazgató.

A hazánkban jelenleg folyó legnagyobb örökségvédelmi fejlesztés összköltsége eredetileg 5,6 milliárd forint lett volna, ám az infláció miatt a végösszeg eléri majd a 6,2 milliárdot is. Mivel az uniós támogatással együtt rendelkezésre álló 2,5 milliárdot a közeljövőben elköltik, további 3,7 milliárdra lesz szükség, amit újabb EU-s pályázatokon kívánnak megszerezni – közölte a kastély vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sorkövető

Amihez buldózert hívtak. Az eltüntetett zsidónegyed

A régi pesti zsidónegyed XIX. századi építészeti öröksége nagy veszélyben van, de veszedelem fenyegeti a városrész maradék lakosságát és az újonnan beköltözőket is, még ha most nem is érzik. Hogy ne így legyen, azért harcol az Óvás! Egyesület, amely megmutatja, mi is valójában a civil kurázsi.

Itthon

Az önpusztító főváros: szanált, szanál, szanálni fog

Ház állott, most sitthalom. A veszélybe került egykor zsidónegyed megfelelő apropót ad arra, hogy felidézzünk egy már elfelejtett szót, a szanálást. Mert várost pusztítani már eleink is tudtak, és sokszor az eredmény utólag sem igazolta a rombolást.

Sorkövető

Akik a buldózert hívták, és akik elküldenék

A jelenlegi szabályozás nem alkalmas, a hatóságok nem képesek, sokszor nem is akarnak gátat szabni a régi pesti zsidónegyed eltüntetésének. Bár a 226 épületből álló együttesből 92 háznak egyedi műemléki védettsége van, a terület átfazonírozását ez nem akadályozza. Kinek jó ez? Közéleti vitával zárult az Óvás! Egyesület kiállítása a Centrális Galériában.