szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az építőipari termelés volumene az idén áprilisban mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 15,7 százalékkal csökkent tavaly áprilisihoz képest, szezonálisan korrigálva a termelés áprilisban 8,1 százalékkal alacsonyabb volt az előző havinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az idén az év első négy hónapjában a termelés 12 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban. Az építőipari termelés volumene 2010 márciusában 5,8 százalékkal csökkent a tavaly márciusihoz képest, szezonálisan kiigazítva a termelés márciusban 5,3 százalékkal magasabb volt az előző havinál.

Tavaly áprilisban az építőipari termelés 7,1 százalékkal csökkent a megelőző év áprilisához, és 0,5 százalékkal emelkedett az egy hónappal korábbi adatokhoz képest.

Az idén áprilisban mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt az egy évvel korábbitól: az építőipari termelés 15,7 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése 13,3, az egyéb építményeken végzett munkák volumene 18,2 százalékkal kisebb volt az előző évinél.

A KSH szerint az épületek építésének visszaesését a szak- és szerelőipari munkák nagyarányú csökkenése okozta, amit a szerkezetépítési munkáknál megfigyelt kismértékű növekedés nem tudott ellensúlyozni.

 Márciushoz viszonyítva szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 15,5, az egyéb építményeké 1,7 százalékkal csökkent. Az év első négy hónapjában az épületek építése 12,1, az egyéb építményeké 11,8 százalékkal mérséklődött.

Áprilisban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése 3,9 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények építése 15,6 százalékkal maradt el a 2009. azonos időszakitól. A speciális szaképítés ágazat – melynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – termelése 27,4 százalékkal esett vissza.

Az áprilisban kötött új szerződések volumene 17,1 százalékkal kisebb volt az előző évinél, ezen belül az egyéb építmények építésére kötötteké több mint egyharmadával csökkent; ezzel szemben az épületek építésére kötötteké 18,5 százalékkal emelkedett.

Az építőipari vállalkozások január-áprilisban 17,5 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. A hó végi szerződésállomány volumene 3,2 százalékkal bővült az egy évvel azelőttihez képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 9,1 százalékkal magasabb, az egyéb építményeké 1 százalékkal alacsonyabb volt a 2009. április véginél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elemzők szerint már bizakodhatunk az építőipari adatok miatt

Bizakodásra okot adó, kedvező jelek vannak az építőipar legújabb statisztikai adataiban – vélik szakértők, akik az épületek építési rendelésállományának folyamatos javulására, illetve az új szerződések állományának bővülésére hívták fel a figyelmet.

MTI Gazdaság

KSH: tovább zuhant februárban az építőipar

Az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig − a januári 11 százalékos visszaesést követően − februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Lassult az építőipar visszaesése márciusban

Az építőipari termelés volumene 2010 márciusában a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 5,8 százalékkal csökkent a 2009. márciusihoz képest, kevésbé, mint februárban, amikor 10,1 százalékkal esett vissza – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

MTI Gazdaság

KSH: folytatódott az építőipari visszaesése

Januárban folytatódott az építőipari visszaesés: a termelés volumene mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind a munkanaptényezővel kiigazítva 13,5 százalékkal csökkent a 2009. januárihoz képest − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).