szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tovább drágult a kőolaj a szabadpiacon, a korábbi, eltúlzottnak tartott visszaesés kiigazításaképpen, mivel a piaci meggyőződés továbbra is az, hogy az olaj hosszabb távon drága marad az iráni és a nigériai fejlemények okozta ellátási kockázatok miatt.

A hangulatot igazolta a szaúd-arábiai olajminiszter mai nyilatkozata is arról, hogy az árak várhatóan a mostani szinten maradnak a közeljövőben a nemzetközi politikai kockázatok miatt, miközben szerinte az OPEC részéről nincs szükség többtermelésre, ugyanis az ellátás bőséges, és a kereslet nem nő.

A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, márciusi határidőre péntek reggel hordónként (159 liter) 66,90 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS-jegyzésében, 64 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban előbb 47 centtel, majd 74 centtel volt drágább a csütörtöki NYMEX-zárónál. Csütörtökön hordónként 66,26 dolláron zárt New Yorkban, 41 centtel drágábban, mint szerdán. Szerdán 1,21 dollárral olcsóbbodott, kedden 1,04 dollárral olcsóbbodott, hétfőn 38 centtel olcsóbbodott, múlt pénteken 1,29 dollárral drágult, múlt csütörtökön 94 centtel drágult a NYMEX-en.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta ma reggel hordónként 65,57 dollár volt a legközelebbi, márciusi határidőre az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 65 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban előbb 40 centtel, majd 68 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lassan olcsóbb lehet az olaj

Ma reggel a kőolaj kissé olcsóbb lett a szabadpiacon, kiigazításban a befektetési alapok nagy vásárlásai nyomán, amelyek 11 heti csúcsra emelték keddre az árakat, de jelentős visszaesésre nem lehet számítani, mert az elemzői előrejelzések szerint az amerikai stratégiai tartalékok a múlt héten tovább fogytak, és az OPEC-nél mind határozottabban jelzik, hogy a második negyedévre napi egymillió hordós termeléscsökkentést terveznek.

Trend

Szervetlen olaj?

Több nagyságrenddel módosíthatja a világ olajtartalékaival kapcsolatos becsléseket, ha igaznak bizonyul egy, a kőolaj...

MTI Gazdaság

Kína olajmezőt vásárolt

Kína állami olajvállalata Nigériában vásárolt kitermelésre kijelölt területet,és további tervei is vannak ebben az iparágban.

MTI Világ

Irán: a szankciók felhajthatják az olajárakat

Bármely szankció, amelyet Irán ellen alkalmaznak vitatott nukleáris programja miatt, felhajthatja az olajárakat - jelentette ki az iráni gazdasági miniszter vasárnap, az állami rádióban.

MTI Gazdaság

Hétfőn drágult a kőolaj

Hétfőn drágult a kőolaj a szabadpiacon, mert az iráni atomprogram folytatása miatti aggodalmakhoz hozzájárult, hogy egy másik OPEC-tag olajtermelő országban, Nigériában vasárnap fegyveres támadások érték a Royal Dutch/Shell kitermelő berendezéseit.