szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy Magyarország méretű országban a Monetáris Tanács (MT) optimális létszáma 5-7 fő - jelentette ki Simor András jegybankelnök, az "Út az euróhoz" című csütörtöki budapesti konferencia záró felszólalásában. Jelenleg az MT-nek 13 tagja van.

A Monetáris Tanács hatékony és kiszámítható működésének folytonosságát a jegybankelnök szerint az segítheti, ha a tagok cseréje fokozatosan, több évre elnyújtva következik be. Simor András véleménye szerint a jelenlegi tagok mandátumának idejét nem befolyásolná a javaslat, amely szerint évente legfeljebb 1-2 tag cseréjére kerül sor.

"Javaslom, hogy teremtsünk lehetőséget a Monetáris Tanácsban a külső és belső tagok kiegyensúlyozottabb,  a nemzetközi gyakorlathoz jobban igazodó arányának kialakítására, és  a jegybanki alaptevékenységek megfelelő képviseletére a döntéshozatalban" - fogalmazott a Magyar Nemzeti Bank elnöke. (Jelenleg az MT-ben a jegybank elnökén kívül három alelnök  foglal helyet, de közülük kettő nyáron távozik az MNB-ból.)

A konferencia címéhez kötődve az MNB elnöke elmondta: az euró bevezetése közös vállalkozásunk, amely nemcsak az Európai Uniós szerződésben vállalt kötelezettségünk, hanem sokkal inkább egy egyedülálló lehetőség, amely a gyorsabb felzárkózást és tartós pénzügyi stabilitást hozhat a magyar gazdaság számára.

A jegybank céljait az inflációs célkövető rendszerben a kormány és a jegybank közösen határozta meg, figyelembe véve  a konvergenciaprogramot - idézte fel a közelmúltat az elnök, aki emlékeztetett arra is, hogy a célok megvalósításához, az árstabilitás eléréséhez vezető út tekintetében és az ezt szolgálóeszközökben már nem volt nézetazonosság. Hozzátette azt is, hogy a nézetkülönbséget súlyosbította a kormány és a jegybank korábbi vezetése kialakult bizalomhiány.

A parlament számára is megfogalmazott üzenetet Simor András amikor elmondta: "ne akkor hívják az MNB elnökét parlamenti meghallgatásra, amikor a Monetáris Tanács kamatot emel, hanem akkor, amikor a kitűzött inflációs cél elérése veszélybe kerül". A jegybankelnök szorgalmazta, hogy a befektetői bizalom megőrzése és hatékony monetáris politika érdekében a hosszú távú kiszámíthatóságot erősítő fiskális szabályt hozzon a kormány.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor jelölése: újabb kedvező elemzői vélemény

Az első, múlt hét végi londoni elemzői véleményekhez hasonlóan kedvező értékelést adott hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs, amely szerint az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

MTI Gazdaság

Simor jelölése: londoni elemzők pozitív piaci fogadtatást várnak

Eltérő mértékben, de egyöntetűen enyhülő pénzügypolitikai alapállást és kedvező piaci fogadtatást, valamint a tetőző infláció közepette is változatlan MNB-kamatszintet jósoltak londoni feltörekvő piaci elemzők Simor András MNB-elnöki jelölésének pénteki bejelentése után.

MTI Gazdaság

Simor kiáll a konvergenciaprogram mellett

Simor András jegybankelnöki jelölését döntő többséggel támogatta az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi, valamint Gazdasági Bizottsága, hétfői együttes ülésén.

MTI Gazdaság

Simor: nem aggódunk az infláció miatt

Bár rövidtávon az infláció magasabb lesz a korábban vártnál, a jegybank új prognózisa szerint jövőre a korábban vártnál kisebb lesz, így nincs ok aggodalomra - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnökjelöltje az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának ülésén.

MTI Gazdaság

Simor először elnököl a kamatdöntő ülésen

Ma kamatdöntő ülést tart a Monetáris Tanács, amelyet első ízben vezet az újonnan kinevezett jegybankelnök Simor András. Az elemzők szerint a testület nem változtat a jelenlegi 8 százalékos alapkamaton.

MTI Gazdaság

Goldman Sachs: Simor jó választás

Kedvező értékelést adott - más intézetekhez hasonlóan - hétfői térségi elemzésében Simor András MNB-elnöki jelöléséről a Goldman Sachs. Szerintük az új jegybanki vezető alatt jobb lesz az MNB és a kormány viszonya, mint elődje idején.

hvg.hu Gazdaság

Simor András utódja átmenetileg Alastair Teare

A Deloitte 2007. március 2-i hatállyal, átmenetileg Alastair Teare-t nevezte ki a Deloitte Magyarország vezérigazgatójává. Teare, Simor András helyébe lép, aki innentől kezdve a Magyar Nemzeti Bank elnökeként folytatja szakmai pályafutását.