szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőn is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket - Nagy-Britanniában két évszázada példátlan módon - a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek.

A pénzintézet részvénye a hétfői nyitásban - a múlt heti összeomlás után - újabb mélységekbe zuhant, magával rántva a több brit nagybank papírját.

A bankpánik közvetlen előzményeként pénteken ismertté vált, hogy a Bank of England, a brit jegybank, rutinszerű műveletben kisegítette a Northern Rock jelzálogkölcsönzőt, mert annak nehézséget okozott a bankközi piacról fedezni rövid távú refinanszírozását, ugyanis a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális bankközi likviditáshiány miatt a bankközi kamatok igen megugrottak Nagy-Britanniában. Pénteken a Northern Rock fiókjainál pénzükért sorban állók között még többségben voltak a nyugdíjasok, hétfőre a sorban állók átlagéletkora feltűnően csökkent.

Az előzetes adatok szerint pénteken és szombaton 2 milliárd font (750 milliárd forint) betétet vettek ki készpénzben az ügyfelek. Ez érzékeny veszteség a cégnek, mivel - jelzálog-kihelyezésekre szakosodott, napi likviditási igényét jórészt a nagybani bankközi piacról finanszírozó bank lévén - lakossági betéti bázisa kisebb a hagyományos nagybankokénál.

A Northern Rock 1,4 millió ügyfele a roham előtt 24 milliárd font betétet tartott a cégnél; az egyik legnagyobb brit lakossági bank, a Barclays 11 millió betétest és 50 milliárd font betétállományt tart nyilván.

Elemzők szerint ilyen lakossági pénzkivételi rohamra a XIX. század óta nem volt példa Nagy-Britanniában. Alistair Darling brit pénzügyminiszter hétfőn a BBC-nek nyilatkozva igyekezett nyugtatni a lakossági félelmeket, mondván: a Northern Rock betéteseinek pénze biztonságban van, mindenki hozzájuthat megtakarításaihoz.

A pánik azonban nemcsak a betéteseket, hanem a befektetőket is elérte. A cég papírja, amely már a pénteki zárásra is összeomlásszerű mértékben, 31 százalékkal zuhant, a hétfő délelőtti kereskedésben további 30 százalékot vesztett a 4,38 fontos előző záróról, és alig valamivel 3 font felett járt a Londoni Értéktőzsdén (LSE).

Az LSE irányadó FTSE-100-as árfolyammutatójában is szereplő Northern Rock részvényenkénti árfolyama az év elején még meghaladta a 12 fontot. Elemzők arra számítanak, hogy a részvény olcsóbbodása nyomán a Northern Rockot hamarosan felvásárolja egy másik pénzintézet.

A részvényeladási hullámot egyelőre a brit bankvilág egésze erősen megszenvedte: a jelzálogkölcsönzők közül az Alliance & Leicester 12 százalékos, a hagyományos nagybankok közül a Barclays 4,1, a Lloyds TSB 2,2 százalékos veszteségben volt a hétfő délelőtti kereskedésben.

A Barclays Capital - a Barclays befektetési üzletága - hétfőn Londonban kiadott elemzésében azt írta: folytatódik a likviditáshiány a bankközi pénzpiacon, és máris egyre több jel mutat arra, hogy az emiatt emelkedő nagybani finanszírozási költségeket a hitelintézetek kezdik áthárítani a kiskereskedelmi ügyfélkörre a kamatok emelésével. Egyes brit jelzálogkölcsönzők már megkezdték az ügyfélkamatok emelését, de csak az új ügyfelek számára. Az elemzés szerint ugyanakkor erősen emelkedik annak a valószínűsége, hogy a brit jegybank csökkenteni fogja jelenleg 5,75 százalékos alapkamatát.

A nagybani likviditásszűkét jelzi, hogy a szeptember eleje óta eddig eltelt időszakban az irányadó háromhónapos londoni bankközi kamatláb, a LIBOR átlagosan 6,85 százalék volt, 1,1 százalékponttal magasabb a Bank of England alapkamatánál.

Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve előző elnöke a hétfői The Daily Telegraphnak azt mondta: Nagy-Britannia még sebezhetőbb a hitelpiaci bedugulástól, mint az Egyesült Államok, mert a brit lakossági jelzálog-hitelpiacon jóval nagyobb a változó kamatú jelzálogkölcsönök aránya, ezért a háztartások jobban ki vannak téve a kamatmozgások hatásainak, mint Amerikában. Hozzátette: a "subprime" válság egyáltalán nem okozott volna (globális) gazdasági problémákat, ha a bankok a kockázatterítés végett nem értékpapírosították volna a nem elsőrendű szektorban kint lévő követeléseiket, és nem kínálták volna ezeket a hitelpiaci termékcsomagokat világszerte.

A Northern Rock és a többi szakosodott brit jelzálogkölcsönző általában nincs jelen közvetlenül, vagy számottevő mértékben az amerikai lakóingatlan-hitelpiacon, amely az utóbbi hetekben súlyosan megrendült a nem elsőrendű jelzálogadósok törlesztéseivel kapcsolatos befektetői aggodalmak miatt. A befektetői kereslet azonban - rég nem látott globális piaci likviditási apályt okozva - világszerte drámai mértékben zuhant az olyan befektetési konstrukciók iránt, amelyekben bármilyen kockázati osztályú értékpapírosított jelzálog-követelés szerepel fedezetként.

Ráadásul a bankközi pénzpiac szereplői is rendre vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani egymásnak, nem tudván pontosan, hogy kinek mekkora érintettsége van a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi körből kiindult válságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Trichet: még nem vagyunk a hitelválság végén

A pénzügyi piacok jelenlegi válsága az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint kiigazítás, amely érezhető kilengéseket okoz. Még nem vagyunk a végén - jelentette ki Jean-Claude Trichet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt.

MTI Gazdaság

A feltörekvő országok viszonylag jól viselik el a hitelválságot

A legtöbb feltörekvő ország viszonylag jól vészelte át a jelenlegi pénzügyi válságot. Mint azt a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) Washingtonban nyilvánosságra hozott tanulmánya megállapítja, a válság eddig nem fejtett ki lényeges hatást a legtöbb feltörekvő gazdaságra.

MTI Gazdaság

Bepánikolt betétesek megrohanták az egyik vezető brit jelzálog-kölcsönzőt

Két nap alatt kétmilliárd fontot (750 milliárd forintot) menekítettek ki a megrettent betétesek a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálog-kölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjaiból, amelyeket - Nagy-Britanniában évtizedek óta példátlan módon - pánikszerűen megrohantak a megtakarításaikat féltő ügyfelek. Vasárnapi értesülések szerint a bankot a nyugtató célú nyilatkozatok ellenére teljes betétállományának felétől is megszabadíthatják a következő néhány napban.

MTI Gazdaság

Trichet: az EKB szeptember elején mérlegeli a pénzügyi helyzetet

Az Európai Központi Bank (EKB) augusztus 2-án mérlegelte utoljára a monetáris politikai álláspontját, erre legközelebb szeptember 6-án kerül sor - mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke az Európai Közgazdasági Társaság (EEA) és az Európai Ökonometriai Társaság (ESEM) éves konferenciáján hétfőn Budapesten.

MTI Gazdaság

Növekvő fizetésképtelenséggel számolnak Londonban

Az amerikai subprime jelzálog-válság miatti likviditásszűke miatt jelentősen emelkedni fog az adósságszolgálattal hátralékba kerülő vállalati adósok aránya a következő két évben, főleg a magas hozamú spekulatív szektorban, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott átfogó elemzésében.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Súlyos gazdasági problémákat okozhat az amerikai jelzálogpiaci válság

A központi bankok a jelek szerint összehangolt akciót hajtottak végre, amikor dollármilliárdokat öntöttek a nemzetközi pénzügyi rendszer biztonságának megőrzése érdekében a pénzpiacokra. A tőkeinjekcióra az amerikai jelzálogpiacon jelentkező problémák miatt volt szükség, amelynek hatása azonban ma még bizonytalan. Elemzők szerint amennyiben a piacok nem nyugszanak meg, akár világméretű gazdasági problémák is jelentkezhetnek.

MTI Gazdaság

S&P: a befektetők átestek a ló másik oldalára

A befektetők már legalább két éve túlságosan elbizakodottan kezelték a kockázatokat, a mostani eseményeket azonban "az ellenkező irányban reagálják túl", áll a Standard & Poor's által a globális likviditási felfordulás eddigi fejleményeiről Londonban kiadott összesítésben.

MTI Gazdaság

Obama a jelzálog-csalók büntetéséből alapot hozna létre

Az amerikai jelzálogkölcsönzők felelőtlenségét és az azt fedező washingtoni lobbikultúrát teszi felelőssé a "nem elsőrendű válságért" szerdán Londonban megjelent cikkében Barack Obama amerikai szenátor, aki a Demokrata Párt elnökjelöltje akar lenni a jövő évi választáson.