szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb rekordot, 122,73 dollárt ért el a nyersolaj hordónkénti ára kedden a New York-i árutőzsdén (NYMEX), nem utolsó sorban egy 200 dolláros előrejelzés lélektani hatására. A legközelebbi, júniusi határidőre az amerikai könnyűolaj referenciafajta végül 121,84 dolláron fejezte be a hivatalos kereskedést, 1,87 dollárral drágábban, mint hétfőn.

Londonban az északi-tengeri Brent könnyűolaj júniusi szállításra 120,99 dolláros új rekordot ért el napközben, záráskor 120,31 dollár volt, 2,32 dollárral drágább az előző zárónál.

Elemzők szerint a keddi vásárlásokat főleg a Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató új előrejelzése ösztönözte, a cég szerint a kőolaj ára két éven belül 150-200 dollára szökhet fel. A megnövekedett keddi forgalomban ugyanakkor vélhetően szerepet játszottak a gyenge dollár, valamint a csökkenő mexikói és orosz kitermelés miatt aggodalmak is. Oroszország olajtermelése áprilisban 39,78 millió tonna volt, 0,4 százalékkal kevesebb, mint márciusban, és 1 százalékkal kevesebb, mint tavaly áprilisban. A Transneft hálózatán azonban áprilisban 6,6 százalékkal nőtt az orosz kőolaj exportja, 16,416 millió tonnára, ez 5,6 százalékkal kevesebb volt a tavaly áprilisinál. Az orosz export éves csökkenésének több mint feléért kárpótolt a Transneft vezetékhálózatán Közép-Ázsiából továbbított többletkőolaj.
Az jelenleg nem érdekli a spekulánsokat, hogy jelenleg a fogyasztás is csökken: az OPEC-tag Irán kedden éppen a kereslethiánnyal indokolta, hogy exportja április eleje óta vagy napi 200 ezer hordóval csökkent.

Az amerikai energiaügyi minisztérium is megnövelte az olaj és a benzin árára vonatkozó előrejelzését, ugyanakkor közölte, hogy a magas árak nyomán a vártnál nagyobb mértékben fog csökkenni a kereslet. A tárca szerint az olaj átlagára idén 110 dollár lesz; ez 9 dollárral magasabb érték az egy hónappal ezelőtti becslésnél. A 95-ös ólommentes benzin idei csúcsa, júniusban, átlagosan 3,73 dollárnak ígérkezik gallononként (jelenlegi árfolyamon 160 forint/liter) az amerikai benzinkutaknál, a minisztérium szerint, de ezt a becslést hamarosan bizonyára felülvizsgálják. Kedden is rekordon volt a benzin ára országos átlagban, gallononként 3,61 dolláron, ez 56 centtel több az egy évvel ezelőttinél.

Az olaj hordónkénti ára egy év alatt csaknem megkétszereződött, tavaly májusban 62 dollár volt. A Goldman Sachs szerint ez annak a jele, hogy a világ egy nagy olajdrágulási periódus kellős közepén van. A pénzügyi csoport ugyanakkor azt jósolja, hogy az árak miatt a kereslet erősen csökkeni fog.

Nem minden elemző osztja a Goldman Sachs ijesztő becslését. Tim Evans, a Citigroup bankcsoport szakértője például derűlátó: úgy véli, hogy az olajár akár 40 dollárra is lezuhanhat, mert a kínálat szerinte „kényelmes”.

A Goldman Sachs már 2005. áprilisban azt jósolta, hogy az olajár az akkor rekordnak számító 57 dollárról egy példa nélküli drágulási hullám során 105 dollárra fog emelkedni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Csökken az olajár

Péntek reggel, az elmúlt hetek reggeli irányzatához hasonlóan, ismét bizonytalankodott a kőolaj ára a szabadpiacon, némi hétvégi profitkivétel is érezhető, de a piacon nem jósolnak tartós enyhülést. A héten megint árrekordok dőltek a zuhanó dollárból és részvényekből menekülő befektetési alapok spekulációs vásárlásai miatt, ebben csak átmeneti enyhülést hozott a mértékadó központi bankok újabb, egyeztetett likviditásnövelő árveréseinek keddi bejelentése, amely egy napra életet lehelt a dollárba.

MTI Gazdaság

Olajár: több tényező hatására újabb rekord

A piaci nyersolaj ára New Yorkban megközelítette a hordónkénti 114 dolláros rekord árat is kedden délután, közel két dolláros hordónkénti drágulással, és hasonló nagyságrendű áremelkedéssel az északi-tengeri Brent olajféleség ára is csúcsra, 112 dollár közelébe kúszott fel. Az árak ezt követően csak kevéssel ereszkedtek alább.

hvg.hu Gazdaság

Magas olajárak: a félelemre a gatyánk is rámehet

Hétfőn rekordmagasságba szökött a kőolaj ára: Londonban és New Yorkban megközelítette a 108 dollárt hordónként. Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a világpiaci kőolajárat és a finomítói termékek árát alapvetően a kereslet-kínálati viszonyok szabják meg, de csak ezzel már nem lehet megmagyarázni a mostani extrém drágaságot. Lássuk, akkor mivel!

MTI Gazdaság

Rekordközelben az olajárak

Hétfőn minden idők rekordszintje közelében mozogtak az olajárak, mert vasárnaptól kiesik Nagy-Britannia nyersolaj-ellátásának csaknem egyharmada, miután az északi-tengeri lelőhelyeket a szárazfölddel összekötő legnagyobb vezetékhálózatot az üzemeltető BP olajcég egy 48 órás finomítói sztrájk miatt lezárta.

MTI Gazdaság

Rekord közeli az olajár

Csütörtök reggel a hordónkénti 115 dolláros rekordszint közelében tartották magukat a nyersolajárak, reagálva az amerikai benzinkészletek mérsékléséből fakadó, túlzottnak tekintett aggodalmakra.

MTI Autó

Már 120 dollár környékén az olajár

Hétfőn - az előzetes, nem hivatalos adatok szerint - újabb rekordon zárt az amerikai könnyűolaj (WTI) ára, alig néhány centtel maradva el a 120 dolláros - újabb - lélektani küszöbtől. A mostani erős emelkedést a gyenge dollár és az Iránnal kiéleződő feszültség váltotta ki.

MTI Autó

Ismét rekordot döntött az olajár

A Brent típusú nyersolaj határidős ára kedden a gyengülő dollár és az ellátási aggodalmak hatására rekordszintre, jóval a hordónkénti 110 dollár fölé emelkedett.

MTI Gazdaság

Rekordot döntött az olajár

Hétfőn délelőtt rekord szintre nőtt a kőolaj ára az ellátás biztonságával kapcsolatos aggodalmakra, illetve az OPEC vezetőinek arra a kijelentésére, hogy nincs szükség a termelés bővítésére.