szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A piacot, az árakat és a versenyt zavaró gázkartell kötésével gyanúsította meg az Európai Bizottság a német E.ON és a francia Gaz de France energiaóriásokat a cégeknek küldött hivatalos értesítésében.

Mint az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete csütörtökön bejelentette, azt gyanítják, hogy a két cég (az EU két piacvezetője az ágazatban) piacmegosztási megállapodást kötött, amelynek értelmében a másik anyaországában nem foglalkoznak gázértékesítéssel.

Ha a vád beigazolódik, az is bizonyossá válik, hogy a vállalatok megsértették az uniós szerződéseket a verseny korlátozásával, illetve az árak magasan tartásával.

Az E.ON és a Gaz de France által közösen üzemeltetett MEGAL vezetékről van szó, amelynek használatakor a két cég az említett módon osztotta meg a szállításokat egymás között.

Mint Jonathan Todd, a bizottság szóvivője elmondta, az E.ON-t azzal is gyanúsítják, hogy piacvezető pozíciójával visszaélve korlátozza más cégek hozzáférését a gázhálózathoz.

A Gaz de France esetében a Franciaországba irányuló gázimport korlátozásának vádját is vizsgálják.

A bizottság figyelmét két évvel ezelőtt végzett meglepetésszerű ellenőrzések keltették fel. Tavaly Brüsszel már vizsgálatot indított az ügyben, most ennek keretében vetette fel a kartellgyanút.

A két cégnek most a bizottság felkérésre írásban ki kell fejtenie pozícióját a témában, és válaszolnia kell a feltett kérdésekre.

A Gaz de France már jelezte, hogy megkapta a brüsszeli értesítést, de eddig is megadott minden kért információt Brüsszelnek. A vállalat korábban úgy vélekedett, hogy a vádak olyan időszakra vonatkoznak, amikor még egészen más versenyszabályozás volt érvényben az uniós energiapiacon.

Amennyiben a gyanút a bizottság igazoltnak látja, a vállalatokat tetemes bírsággal, akár éves forgalmuk egytizedének befizetésével sújthatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Földgáz áremelés: már csak a mértéke kérdéses

Minden bizonnyal július elsejétől ismét emelkedik a fölgáz ára, a mértéke azonban kérdéses, mert a lakosság számára javasolt, sajtóértesülések szerint 12,5 százalékos szakmailag indokolt áremelést egyelőre sem a Magyar Energia Hivatalnál, sem az energiaügyi minisztériumnál nem kommentálják.

MTI Gazdaság

Az iparág elismert költsége is benne lesz az új gázárban

A július 1-jén életbe lépő köbméterenkénti 11,1 forintos lakossági végfogyasztói gázáremelésből mintegy nyolc forintot tesz ki az energia árának növekedése, egy forintot a szállítás, a szolgáltatás és a tárolás elismert költsége, a többi pedig általános forgalmi adó – mondta a Magyar Energia Hivatal főosztályvezetője hétfőn a Magyar Televízió reggeli műsorában.

MTI Gazdaság

A Földgázszállító 69 milliárdos beruházásra készül

A Földgázszállító Zrt. 69 milliárd forintos, kapacitásnövelő beruházást valósít meg a 2010-re elkészülő szőregi stratégiai földgáztároló feltöltése, valamint a növekvő felhasználói igények kielégítése érdekében – közölte Lakatos Edina, a Mol csoporthoz tartozó siófoki társaság szóvivője.

MTI Gazdaság

Duplájára nőhet a Nabucco gázvezeték kivitelezési költsége

A tervek szerint 2013-tól a Kaszpi-tenger térségéből a Bécs melletti Baumgartenbe földgázt szállító Nabucco gázvezeték megépítése az eredetileg tervezettnek mintegy duplájába kerülhet majd. Eredetileg 4,4 milliárd eurós költségigényből indultak ki a tervezők, ezt azonban a 2005-ben elvégzett megvalósíthatósági tanulmány alapján 5 milliárd euróra emelték. A legújabb becslések viszont már 7,9 milliárd eurós költséggel számolnak.

hvg.hu Gazdaság

A földgáz után az áram is drágulhat

Sajtóértesülések szerint, mivel heteken belül százalékkal drágul a földgáz hatósági ára, a négy egyetemes szolgáltató - az E.ON, az Émász, az Édász és az Elmű - a gázárváltozás huszonöt százalékának érvényesítését kérheti a Magyar Energia Hivataltól. Az áram 3-4 százalékkal kerülhet majd többe.

MTI Gazdaság

Nabucco: amerikai "nem" az iráni és az orosz gázra

Az Egyesült Államok továbbra sem támogatja az iráni és az orosz gáz bevonását a Nabucco-projektbe - mondta C. Boyden Gray amerikai energiaügyi nagykövet Budapesten. A magyar külügyminiszter szerint semmilyen megoldást nem lehet kizárni.

MTI Gazdaság

Állami kézben Bolívia gázvezeték-üzemeltetője

Evo Morales bolíviai elnök aláírta azt a rendeletet, amelynek értelmében államosítják az ország földgázvezetékét üzemeltető társaságot, a Transredest is. A cég fele eddig a Royal Dutch Shellé és az amerikai Ashmore Energyé volt.