szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Változatlanul pozitív Kelet- és Közép-Európa vállalatainak helyzetértékelése várható gazdasági kilátásaikat illetően, bár az év elejéhez képest valamennyit csökkent a bizakodás.

A Thomson Reuters médiacsoport és az osztrák ÖKB pénzügyi csoport által számolt CEE Business Climate Index (térségi üzleti hangulatindex) készítéséhez megkérdezett négyszáz, nemzetközi téren is tevékenykedő vállalat 43 százalékától a gazdasági környezet javulását váró vélemény érkezett, mindössze 9 százalék jelezte, hogy a klíma rosszabbodására számít.

A többség – januárhoz, a legutóbbi felmérés idejéhez képest kicsit csökkenő számban – nem változtat beruházási tervein, így a felmérés szerint az elkövetkezendő hónapokban mintegy 140 új beruházást hajtanak végre a térség vállalatai. Az energia- és a vízügyi szektorban a legkisebb a beruházási kedv, de a cégeknek a 60 százaléka még ott is piaci terjeszkedési szándékát jelzi.

A legpozitívabb az orosz, a román, a bulgár és az ukrán vállalatok helyzetértékelése, ezek körében a legnagyobb a beruházásaikat növelni szándékozó vállalatok aránya. A szektorok közül a bankvilág lett érezhetően óvatosabb, a várakozások januárhoz képest romlottak, de a felmérés készítői szerint nem térségi probléma, hanem a még fennálló nemzetközi, nem elsőrendű válság okozta általános bizonytalanság, illetve magasabb kockázatérzékenység miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Hol a legjobb az üzleti klíma a világon?

2005/2006 a reformok időszaka volt. A Világbank 175 ország üzleti környezetét vizsgáló tanulmánya szerint 112 országban 213 reformot hajtottak végre. A sláger a cégalapítási szabályozások egyszerűsítése, illetve az adócsökkentés volt. A világon Szingapúrban volt a legjobb az üzleti környezet, de a legradikálisabb reformokat Grúzia hajtotta végre. Magyarország a Gyurcsány-csomag előtt hat helyet csúszott vissza a ranglistán.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Közép- és Kelet-Európa a hollywoodi produkciókra hajt

A közép- és kelet-európai országokban egyre nagyobb üzletté válik a nemzetközi filmkészítés. Új gyártókapacitások jönnek létre, s olyan frissen épített vagy felújított stúdiók kínálnak szolgáltatásokat, amilyenek technikai felszereltségükben és méreteikben képesek megverni a hollywoodi és a nyugat-európai konkurenciát is. Ráadásul minden olcsóbb.

MTI Gazdaság

Reuters: vége lehet a monetáris szigorításnak Kelet-Európában

Áprilisban tovább emelkedtek a fogyasztói árak a kelet-európai országokban az élelmiszerek és az üzemanyag drágulása miatt, ám elemzők úgy látják, hogy a központi bankok a nyár közepe felé véget vethetnek a monetáris szigorításnak, miután a globális lassulás fékezi a gazdasági növekedést, és vele fokozatosan az inflációt is.

MTI Gazdaság

Kelet-Európába 77 milliárd euró működőtőke áramlott

Közép-és Kelet-Európa országaiba tavaly 77 milliárd eurónyi külföldi működőtőke áramlott, ami a 2005. évi rekordévhez képest közel 30 százalékos növekedést jelent. A működőtőke befektetések eltolódtak Kelet-és Dél- Európa irányába – állapítja meg az adatok alapján a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonító Intézet (WIIW) kedden közzétett jelentésében.

MTI Gazdaság

Nyugat-Európa adósminősége romlik, Kelet-Európáé szilárd

Enyhülő ütemben, de tovább romlott tavaly a nyugat-európai adósság-kibocsátók adósminősége, és az idén további, de már gyorsuló romlás várható, hangzott el a Moody's Investors Service csütörtöki londoni telekonferenciáján, amelyen a szakértők ugyanakkor szilárdnak nevezték a kelet-európai adósok teljesítményét.

MTI Gazdaság

FT: A hitelválság Kelet-Európa felé is terjed

Kelet-Európa sem fogja megúszni a globális pénzpiaci sokk hatásait, de a térségen belüli hatásmegoszlás bizonytalan, áll a keddi Financial Times szakértőket idéző elemzésében, amely szerint Magyarország - ha a hitelpiaci származékos termékek kockázatmérő hozamfelára a mérce - még a jobb helyzetben lévők között van.

MTI Gazdaság

Ifo: határozottan romlott a világgazdasági klíma

Határozottan romlott a világgazdasági klíma a negyedik negyedévben az Ifo német gazdaságkutató intézet elemzése szerint. A hangulat mérésére szolgáló mutató 99,3 pont volt az előző három hónapban mért 113,6 ponttal szemben.

MTI Gazdaság

Romló adósbesorolások Romániában és Kelet-Európában

Marad a negatív kilátás Románia még épphogy befektetői szintű szuverén adóskockázati besorolásán, mivel nincsenek megfelelő gazdaságpolitikai válaszintézkedések a növekvő makrogazdasági egyensúlyhiányokra, közölte hétfői londoni állásfoglalásában a Standard & Poor's.