szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cseh képviselőház júniusi jóváhagyása után csütörtökön este a szenátus is igent mondott a törvényjavaslatra, amelynek életbe lépéséhez már csak az államfő aláírása szükséges. Ez azonban már csak formalitásnak tekinthető.

A munkaügyi és népjóléti minisztérium által kidolgozott javaslat értelmében 2030-tól 65 évre emelkedik a jelenlegi 63 évről a nyugdíjjogosultsági korhatár. Ugyanakkor a biztosítási idő a jelenlegi 25-ről 35 évre növekszik. A jövőben ebbe az időszakba már nem lesznek beszámíthatóak az egyetemi évek.

A reform további fontos része, hogy a rokkantnyugdíjnak három fokozata lesz, s minden nyugdíjas munkát vállalhat anélkül, hogy ez bármiféle módon is érintené nyugdíját. A mai szabályozás szerint a nyugdíjasok munkavállalási joga korlátozva van.

Az új intézkedéseket 2010-től fokozatosan fogják bevezetni. Az ellenzék és a szakszervezetek is bírálják a nyugdíjreformot, s különösen a jogosultsági korhatár 65 évre növelését kifogásolják. „Vannak szakmák – például a bányászok – ahol az alkalmazottak meg sem érik ezt a kort” – mondta újságíróknak Zdenek Skromach volt munkaügyi és népjóléti miniszter. „A korhatárnak egységesnek kell lennie. Az esetleges problémákat másképpen fogjuk megoldani” – reagált Petr Necas, a tárca jelenlegi vezetője.

„Feltétlenül szükség van a nyugdíjrendszer átalakítására, mert a nyugdíjasok száma rohamosan emelkedik, s a mai, szolidaritás alapú rendszer ezt a jövőben nem fogja tudni finanszírozni. Az új rendszerben nagyobb szerepet kell kapnia a jövőről való egyéni gondoskodásnak” – szögezte le Necas, aki a második szakasz reformjait a korábbi hírekkel ellentétben valószínűleg már az ősszel a parlament elé viszi.

A nyugdíjasok jelenleg a tízmilliós lakosság mintegy 15 százalékát teszik ki. Demográfiai előrejelzések szerint 2030 körül ez 25 százalékra, további húsz év múlva pedig 30 százalékra emelkedik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Draskovics Tibor és Antal László a nyugdíjreformról

A nyugdíjreformhoz kapcsolódó elkerülhetetlen döntéseket 2007 végén, 2008 elején meg kell hozni, megjelölve a bevezetés dátumait – mondta Draskovics Tibor az Államreform Bizottság vezetője a Pénzügykutató Zrt. által szervezett nyugdíjkonferencián szerdán.

hvg.hu Gazdaság

Nyugdíjreformot sürget a Világbank jelentése

Magyarországon 2025-re 40 százalékkal megnő a 65 év felettiek aránya, minden ötödik állampolgár 65 év feletti lesz. Közép-Kelet-Európa országaiban és a volt Szovjetunió államaiban általában rohamos az elöregedés, ami fenyegeti a régió által a közelmúltban elért sikereket. Mindez szükségessé teszi a nyugdíjrendszer reformját – állítja a Világbank legújabb „Harmadik rendszerváltás - Kelet-Európa és a volt Szovjetunió elöregedő népessége” című jelentése.

Hét nap gazdaság

Cseh nyugdíjreform

2030-ra a nők és a férfiak nyugdíjkorhatára fokozatosan 65 évre emelkedik Csehországban - ez áll a prágai jobbközép...

MTI Gazdaság

Érik a lengyel nyugdíjreform, vagy jön a csőd

Szakértői vélekedés szerint a lengyel ZUS társadalombiztosító intézet csőddel szembesül, ha nem nyírbálják meg a nyugdíjjal kapcsolatos kiváltságokat, és nem hosszabbítják meg a munkával töltött időt.

MTI Gazdaság

Cseh nyugdíjreform: faragják a jóléti kiadásokat

A cseh parlament alsóháza szerdán első olvasatban jóváhagyta a kormány nyugdíjreformtervét. Még két szavazás lesz a törvényjavaslatról. A cseh jobbközép kormány 2030-ig fokozatosan 65 évre akarja emelni a nyugdíjkorhatárt a jelenlegi 61 évről, és növelni akarja a nyugdíjszolgáltatás magánbiztosítási-megtakarítási forrását.