szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Régen tapasztalt feszültség támadt Nagy-Britannia és Írország között annak nyomán, hogy az ír kormány korlátozás nélküli garanciavállalási tervet jelentett be a legnagyobb ír bankokban tartott megtakarításokra, és ennek hírére állítólag máris több milliárd fontot menekítettek Írországba brit betétesek.

Az ír tervezet a következő két évre szólóan garantálná a betétek teljes visszafizetését csőd esetére a hat vezető ír bank ügyfeleinek. A dublini parlament elé sürgősséggel beterjesztett törvényjavaslat azonban felbőszítette a brit kormányt és a pénzügyi hatóságokat, amelyek szerint az ír intézkedés komoly versenyhátrányba hozza az egyébként is megtépázott brit bankrendszert. Ennek jelei csütörtöki londoni sajtóbeszámolók szerint máris mutatkoznak. A The Daily Telegraph banki forrásai szerint "fontmilliárdok" vándoroltak brit bankokból vagy közvetlenül ír pénzintézetekbe, vagy a brit királyi postához, amelynek banki szolgáltatásait a Bank of Ireland végzi. A konzervatív brit napilap szerint ebben a helyzetben egyre erősödő nyomás nehezedik Gordon Brown miniszterelnökre, hogy kövesse az ír példát, és vezessen be szintén teljes körű visszafizetési garanciát a brit bankokban vezetett számlákra.

Ez elméletben több mint ezermilliárd font (300 ezer milliárd forint) állami kötelezettséget jelentene, de szakértők szerint ténylegesen ennek a töredéke lenne a valós költségvetési kockázat. Angela Knight, a Brit Bankszövetség vezérigazgatója ugyanakkor közölte: levélben emelt panaszt az ír pénzügyminiszternél a dublini kormány tervei miatt, amelyek szerinte versenytorzító hatásúak, és hátrányos helyzetbe hozzák a brit bankokat.

A The Guardian csütörtöki értesülései szerint Alistair Darling brit pénzügyminiszter is felhívta ír kollégáját, Brian Lenihant, és "egyértelmű kifejezésekkel" tudatta vele, hogy az ír intézkedés "problémákat okoz" Nagy-Britanniának; egyebek mellett a font gyengüléséhez is vezethet. Darling követelte, hogy az ír garanciavállalás – ha nem vonják vissza – legalább terjedjen ki az Írországban jelenlévő brit bankokra is; Lenihan állítólag hajlandó megfontolni ezt a kérést.

A brit nagybankok zömének kiterjedt fiókhálózatai működnek az ír piacon, így a nagy-britanniai számlákról átmenekített pénzek nem feltétlenül kötnének ki ír bankokban. Gordon Brown éppen a héten jelentette be, hogy a brit kormány a jelenlegi 35 ezer fontról hamarosan 50 ezer fontra (15 millió forintra) emeli az állam által garantált bankbetétek összegét, de az ír példához hasonló teljes garanciavállalásra egyelőre nincsenek tervek.

A megtakarítások garantálásának kérdése azóta napirenden van Londonban, hogy éppen egy éve betétesek ezrei rohanták meg a nagybani likviditási válság miatt nehéz finanszírozási helyzetbe került, jóllehet kiskereskedelmi szinten fizetésképtelenné sosem vált Northern Rock jelzálogkölcsönző fiókjait, veszélyben vélve megtakarításaikat. Becslések szerint a tavaly szeptemberi bankroham során – amelyhez hasonlóra Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt példa – az eredeti 24 milliárd font lakossági betétállományból legalább 3 milliárd fontot kivettek az ügyfelek a Northern Rocktól, amelyet végül az idén államosítottak. A minap már megkezdődött a lakossági betétek kimenekítése egy másik megrendült brit jelzálog-hitelintézet, a Bradford & Bingley fiókjaiból is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nyers: a pénzügyi válság tanulságai

A pénzügyi válság alapvető tanulsága, hogy a szabályozás és a felügyeleti rendszer nem volt elég hatékony ahhoz, hogy időben feltárja a felelőtlen kockázatvállalást; ezzel szembe kell nézni és megtenni a szükséges változtatásokat - nyilatkozta Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára.

MTI Világ

Bush: Amerika súlyos pénzügyi válságban van

George W. Bush arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI Gazdaság

Amerikai képviselőház: nem a 700 milliárdos mentőcsomagra – videó

Az amerikai képviselőház néhány órás vita után szoros, 226-207 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét. A 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében nagyon népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat.