szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője hétfőn úgy vélte, hogy az eurócsoport által elfogadott akciótervet követően már semmi ok nincs arra, hogy a bizalmon ne térjen vissza a piacokon.

A bizalom vissza fog térni. Úgy gondolom, hogy most már sem a betéteseknek, sem a piaci szereplőknek, sem a vállalkozóknak nincs okuk arra, hogy bármitől is tartsanak" – mondta a volt francia gazdasági miniszter az Europe 1 francia kereskedelmi rádiónak adott interjúban. "A garanciák megvannak, a politikai eltökéltség teljes" – tette hozzá.

A G7-ek és az eurócsoport által bejelentett döntések az IMF vezetője szerint minden olyan elemet tartalmaznak, amelyek a jelenlegi helyzetet megnyugtathatják, amely "azért már nagyon irracionálissá vált". Strauss-Kahn megerősítette, hogy szerinte is szükséges a globális és összehangolt akcióterven keresztüli masszív beavatkozás.

Mindig is a piacgazdaság híve voltam, de egy szabályozott piacgazdaságé, amelyben nem a piac dominál és amely szociális célokat szolgál – hangsúlyozta Strauss-Kahn. Véleménye szerint a válság rávilágított arra, hogy a "rendszert újra kell szervezni". Strauss-Kahn közölte: az IMF hamarosan jelentést készít a válság tanulságairól.

Másfajta szabályozás szükséges, mert az amelyik eddig működött, a gazdasági valóságtól függetlenül kipukkasztotta az ingatlanlufit – véli az IMF vezetője. Szerinte a pénzügyi rendszer mostantól a korábbiaknál kisebb lesz, és egyes országok, mint például az Egyesült Államok valamivel kevesebb hitelből fognak élni, mint korábban.

Az IMF vezetője szerint nem kellene betiltani a hedge fundokat, azaz a származékos ügyletekkel is foglalkozó spekulatív befektetési alapokat, mert néha hasznos szerepük van, de mindenképpen kontrollálni kell azokat. Az adóparadicsomok teljes felszámolását javasolja viszont Strauss-Kahn, ez szerinte csak politikai szándék kérdése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Bokros: jövőre itthon is recesszió lesz

Magyarország sebezhetősége a kiigazítást követően csökkent ugyan, de még mindig sérülékenyebb, mint Lengyelország vagy Csehország. Ennek oka elsősorban hitelességi problémákra vezethető vissza – szögezték le szakemberek a pénteki pénzügyi csúcstalálkozón. Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter jövőre a recessziót sem tartotta kizártnak.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Felfüggeszti az euró és a svájci frank alapú hitelek folyósítását az MKB

Az MKB Bank határozatlan időre felfüggeszti az euró- és svájcifrank-alapú hitelek igénylésének befogadását annak érdekében, hogy ügyfeleit az árfolyamok kiszámíthatatlan alakulásának következményeitől óvja. A döntés nem érinti a már befogadott hitelkérelmeket. A Budapest Bank és a Raiffeisen Bank nem tart szükségesnek ilyen lépést, változatlanul folytatják a devizahitelezést. A többi banknál figyelik az eseményeket.

MTI Gazdaság

Az IMF segíti, az EU támogatja a magyar erőfeszítéseket

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) párbeszédet folytat a magyar hatóságokkal és az Európai Unióval a Magyarországot érintő kihívásokról és arról, hogy adott esetben technikai és pénzügyi segítségben részesítse az országot – olvasható az IMF Magyarországról kiadott közleményében. Az Európai Bizottság és az EU pénzügyminiszteri tanácsa szintén támogatásáról biztosította Magyarországot a pénzügyi válság leküzdésére tett lépéseivel kapcsolatban.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: Magyarország megszervezte az IMF-támogatást

Magyarország elsőként szervezte meg a régióban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió támogatását azért, hogy "ne kelljen soha igénybe venni" – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A tárgyalásokat Magyarország kezdeményezte, ez azonban nem azt jelenti, hogy hitelt vennénk fel az IMF-től - tette hozzá Veres János pénzügyminiszter.