szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedden az izlandi jegybank irányadó kamatát 12-ről 18 százalékra emelte a pénzügyi válság elleni harc nagyobb sikere jegyében. Két héttel ezelőtt vitte le a bank a kamatot a korábbi 15,5 százalékról. Az izlandi korona árfolyami vesztesége az év eleje óta 40 százalék körül van.

Az izlandi jegybank pénteken kéréssel fordult az Európai Központi Bankhoz és az amerikai Fed-hez is, hogy segítsenek az országnak a pénzügyi válságból való kilábalásban. Segítségkéréssel már korábban a skandináv államok központi bankjait is megkereste Izland.

Mint ismeretes, a kis ország a múlt héten megállapodott az IMF-fel egy 2,1 milliárd dolláros segélycsomagról. Akkor az ország kormányfője úgy nyilatkozott, hogy még 4 milliárd dollár kellene a pénzügyi krízis szanálásához. Kedden Geir Haarde megerősítette a válság megoldásához szükségesnek tartott összesen 6 milliárd dolláros pénzigényt. A héten utalt rá, hogy a 4 milliárd dollárnyi kölcsönt elsősorban a skandináv államoktól várná.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Brown: a tengerentúli felelőtlenség érződik Izlandon, Magyarországon

A mostani pénzügyi válságot hosszú hónapokig likviditási krízisként kezelte a piac, mára azonban egyre többen felismerik, hogy ennél nagyobb, szerkezeti szintű problémáról van szó, amely lehetővé tette, hogy "az amerikai mélydélen" kezdődött jelzálogpiaci bajok mára elérjék például Magyarországot, mondta hétfőn a brit kormányfő.

MTI Gazdaság

Fitch-igazgató: Magyarország nem Izland

Nem a költségvetési hiánycélok teljesítése feletti aggodalmat, hanem a globális piaci fejleményeket és a romló befektetői hangulatot tükrözi a magyar szuverén adósosztályzat kilátásának negatívra rontása - mondta pénteken Londonban a Fitch Ratings szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója, aki határozottan elvetette az izlandi és a magyarországi helyzetet összehasonlító vélekedéseket.