szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság egész Európára kiterjedő váratlan mértékű mélysége miatt Magyarországon, mint valószínűleg minden más európai országban, szükség van a tervek kiigazítására és az elodázhatatlan változtatások megtételére - mondta Bajnai Gordon azon a miniszteri szintű pódiumbeszélgetésen, amellyel kedden megnyílt a hagyományos bécsi Euromoney-konferencia.

Bajnai Gordon magyar gazdasági miniszter hozzászólalásában hangsúlyozta azt is: ahhoz, hogy az ország ki tudjon kapaszkodni a gödörből és tartósan növekedni tudjon, alapvető és lényeges, hosszú távon ható változtatások kellenek, méghozzá azonnal. Az adórendszert, a szociális rendszert és a foglalkoztatáspolitikát említette fő területként. Beszélt arról is, hogy Magyarország az utóbbi két évben rendbe szedte költségvetését, amely tulajdonképpen már a maastrichti kritériumokon belül van, és az infláció is a vártnál kedvezőbben alakul az idén. 
    
A brit szaklap szervezésében idén 14. alkalommal megrendezett kétnapos közép- és kelet-európai fórumon a térség pénzügyi és gazdasági minisztériumainak, pénzintézeteinek, befektetői szervezeteinek több száz képviselője különféle tematikus csoportokban vitatja meg a gazdasági és pénzügyi válság regionális hatásait és a krízisből való kilábalás lehetőségeit, az egyes országok előtt álló feladatokat. A keddi miniszteri diskurzus arról szólt, hogyan érinti a globális gazdasági válság Közép- és főképpen Délkelet-Európát. 
   
Bajnai Gordon megemlítette, hogy felmerült, létezik-e a térségben, illetve Magyarországon valutakrízis.  - Volt, aki úgy vélekedett, hogy a régió egyes országaiban kialakulhat egy újabb valutaválság. Én erre az válaszoltam, hogy Magyarország finanszírozása, tehát az, hogy az állam fizetni tudja a kötelezettségeit, semmiképpen nem forog veszélyben, hiszen az idén lejáró államadósság kevesebb mint 3 milliárd euró, az IMF-hitelkerettel együtt ugyanakkor az ország rendelkezésére álló teljes devizatartalék 37 milliárd euró a nemzeti banki tartalékot is beleszámítva - mondta.
   
A miniszter véleménye szerint a válságból fakadóan vannak közös vagy hasonló problémák a régióban, azon belül is Délkelet-Európában, ahol viszonylag gyors növekedési szakasz után a válság most minden országot visszafog. Mindenütt szükség van kisebb-nagyobb kiigazításokra, és mindenütt attól félnek, hogy a banki hitelfinanszírozás elakad, ami negatívan érinti a vállalkozásokat, végső soron a bővülést - mutatott rá, hozzátéve: az eszközök persze különbözők, és Magyarország két szempontból is sajátos helyzetben van. 

-  Egyrészt nem a saját büdzsénk hiányának növelésével kell élénkítenünk a gazdaságot, nem is tehetnénk meg, hiszen, mint itt is elmondtam, az idei célt, a GDP-hez képest 3 százalékon belüli költségvetési hiányt kötelezőnek tekintjük, viszont van európai uniós támogatásunk, amelyből meg tudjuk valósítani az élénkítést. Másrészt létezik nálunk egy régóta húzódó, megoldásra váró probléma, nevezetesen az, hogy nagyon magasak a munkát terhelő adók, és sok ember számára nem éri meg dolgozni. Ettől a tehertől meg kell szabadítanunk a magyar gazdaságot - mondta Bajnai Gordon.
   
A tárcavezető a konferencia helyszínén találkozott szerb partnerével, Mladjan Dinkiccsel, aki megköszönte a gázválság alatt nyújtott magyar segítséget. Megbeszélésükön felvetődött, hogyan lehetne szorosabbra fűzni az együttműködést az import-export forgalomban, hiszen a gazdasági krízis felerősödésével létkérdés a szomszédos országok számára, hogy egymásba kapaszkodva próbáljanak meg előbbre lépni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: útmutató válságkezelésre

Az újabb nacionalista hullám taraja már a balti és a balkáni országok partjait mossa. Tüntetés Rigában, Vilniusban és Szófiában, aggodalom a társadalmi robbanástól Romániában. Európa tragédiája, hogy a mintaországok, a „balti tigrisek”, a balkáni feltörekvők, sőt, az euróövezetből Írország és Spanyolország kerültek leginkább veszélybe. A válság kezelése azonban nem pusztán gazdasági/pénzügyi technika, hanem társadalmi/erkölcsi dialógus is.

MTI Itthon

Gyurcsány: újabb reformok jöhetnek

Változásokra, reformokra és intézkedésekre lesz szükség a következő hónapokban - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt követően, hogy tárgyalt Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával.

MTI Itthon

Gyurcsány csődje a büdzsé módosítása - véli a Fidesz

A Gyurcsány Ferenc által január 29-ére összehívott rendkívüli parlamenti ülésnap a kormányzati politika és a tehetetlen miniszterelnök csődjének a beismerése - közölte Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője sajtótájékoztatóján.